Z Rady Miasta Krakowa – okiem Przewodniczącego Rady Miasta. 21 maja 2012.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Ostatni okres w Radzie upłynął pod znakiem jubileuszów i historii. Z inicjatywy radnych klubów PO i PiS i na wniosek naszych kolegów z dawnej Solidarności (Staszek Malara i Staszek Zięba) podjęliśmy uchwały w sprawie patronatu Rady nad projektem „Nowa Huta Miasto Pracy i Walki, Pamięci i Solidarności”, ale i w sprawie uznania przez Sejm tego tytułu i propozycji specjalnej daty dla tego tytułu – 30 kwietnia każdego roku. Udało się też przyznać symbolicznemu miejscu w Nowej Hucie – Kościołowi Arka Pana – srebrny medal Cracoviae Merenti.

W czwartek, 10 maja, mieliśmy uroczyste posiedzenie Rady Miasta Krakowa poświęcone rocznicy 500-lecia Krakowskiego Cechu Rzemiosł i przedsiębiorców budowlanych. W 1512 roku ówczesna Rada Miasta nadała ówczesnemu cechowi murarzy i kamieniarzy statut. Dziś Rada Miasta w uznaniu zasług krakowskich rzemieślników i przedsiębiorców budowlanych przyznała medal srebrny Cracoviae Merenti. Brawo Janusz Chwajoł – starszy tego cechu, nasz kolega radny i członek PO. Drugi jubileusz to 800 lat krakowskiego Bieżanowa. Aż wierzyć się nie chce, ale to prawda, brawo Bieżanowiacy!

Ważną kwestią, także ważną politycznie jest sprawa nazwania estakady nad Rondem Ofiar Katynia. Są już 3 propozycje – nazwania imieniem Lecha Kaczyńskiego (to propozycja Prezydenta Majchrowskiego), nazwania imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich (to propozycja Klubu PIS) oraz nazwania imieniem Wiesława Wody – posła PSL, który zginął pod Smoleńskiem, a mieszkał w pobliżu (to propozycja PSL poparta wstępnie przez PO). Takie nagromadzenie propozycji z oczywistych względów rodzi kontrowersje i opory. Na razie uzgodniliśmy, że nie będziemy robić żadnych działań w Radzie, ale musimy wypracować jakieś polityczne rozwiązanie, i to rozwiązanie takie, które uniemożliwi na przyszłość powrót do takiej sytuacji. Pewnie do tej sprawy jeszcze wrócę w przyszłości.

Przed nami kilka ważnych spraw. Po pierwsze absolutorium z wykonania budżetu dla Prezydenta Miasta, absolutorium w sytuacji kryzysu i poważnych trudności finansowych. Po drugie sprawa dokończenia likwidacji części szkół, w sprawie których zamiar podjęliśmy już w lutym. Z tym wiąże się sprawa zmiany lokalizacji części szkół, a także decyzje w sprawie Młodzieżowych Domów Kultury. Tymi sprawami zająć się ma Okrągły Stół Edukacyjny i mam nadzieję, że wypracuje jakieś stanowisko. W rozmowach z wszystkimi stronami Okrągłego Stołu Edukacyjnego słyszałem o poczuciu konieczności reform, ale też o wątpliwościach jak to przeprowadzić. Czekamy też na efekty Okrągłego Stołu Mieszkaniowego, który już działa ponad 6 miesięcy. Mamy kilka bardzo istotnych uchwał, które wstrzymaliśmy licząc, że Okrągły Stół Mieszkaniowy wypracuje w tym zakresie stanowisko. Coraz więcej ludzi pyta nas kiedy wreszcie podejmiemy te uchwały i trudno ich po tylu miesiącach odsyłać do Okrągłego Stołu Mieszkaniowego. Coraz szybciej nadchodzi czas decyzji. Mamy obowiązek zająć się tymi tematami jak najszybciej.

Pracujemy też nad innymi sprawami. Przygotowaliśmy projekt ustawy tzw. „specustawy mieszkaniowej”, która ma pozwolić wreszcie na sprzedaż ponad 1200 mieszkań w Krakowie. Mieszkań, których lokatorzy już się zgłosili do urzędu, ale od wielu lat tej sprzedaży nie można sfinalizować, bo w przeszłości inaczej liczono powierzchnię i teraz nic się nie zgadza. Mamy sposób jak to zrobić i prosimy posłów o szybkie wsparcie.

Pozdrawiam

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >