Z Rady Miasta Krakowa – okiem Przewodniczącego Rady Miasta. 14 maja 2012.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowny Członku/Członkini PO w Krakowie.

Od dziś osobno informacje z Rady Miasta Krakowa, a osobno z działalności wewnątrz krakowskiej Platformy

Tydzień upłynął pod znakiem jubileuszów. W środę mieliśmy uroczyste posiedzenie Rady Miasta Krakowa poświęcone rocznicy 500-lecia Krakowskiego Cechu Rzemiosł i przedsiębiorców budowlanych. W 1512 roku ówczesna Rada Miasta nadała ówczesnemu cechowi murarzy i kamieniarzy statut. Dziś Rada Miasta w uznaniu zasług krakowskich rzemieślników i przedsiębiorców budowlanych przyznała medal srebrny Cracovia Merenti. Brawo Janusz Chwajoł – starszy tego cechu, nasz kolega radny i Platformers. Drugi jubileusz to 800 lat krakowskiego Bieżanowa. Aż wierzyć się nie chce, ale to prawda, brawo Bieżanowiacy!

Ważną kwestią, także ważną politycznie jest sprawa nazwania estakady nad Rondem Ofiar Katynia. Są już 3 propozycje – nazwania imieniem Lecha Kaczyńskiego (to propozycja Prezydenta Majchrowskiego), nazwania imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich (to propozycja Klubu PiS) oraz nazwania imieniem Wiesława Wody – posła PSL, który zginął pod Smoleńskiem a mieszkał w pobliżu (to propozycja PSL poparta wstępnie przez PO). Takie nagromadzenie propozycji z oczywistych względów rodzi kontrowersje i opory. Na razie uzgodniliśmy że nie będziemy robić żadnych działań w Radzie, ale musimy wypracować jakieś polityczne rozwiązanie, i to rozwiązanie takie, które uniemożliwi na przyszłość powrót do takiej sytuacji. W tej sprawie wydaje się, że jest kilka rozwiązań.

 1. Nie godzimy się na proponowane nazwy związane z katastrofą smoleńską. Jest ewentualnie inna nazwa, ale problem pozostaje, bo pojawiają się kolejne inicjatywy nazwania.
 2. Nie godzimy się na proponowane nazwy i forsujemy propozycje PSL.
 3. Znajdujemy jakiś godny obiekt i nazywamy go szanując wszystkie ofiary katastrofy. Dzięki temu ewentualne przyszłe inicjatywy będą mogły być nie dopuszczane do realizacji bo przecież w ten sposób uszanowaliśmy wszystkie ofiary.
 4. Przeprowadzamy konsultacje społeczne i godzimy się z ich wynikiem. Bardzo prawdopodobne jest że mieszkańcy, jak w Warszawie, nie będą chcieli nazywania w sposób tak jednoznaczny, ale też i jest możliwe stanowisko odwrotne.
 5. Godzimy się na nazwanie ale trzeba tutaj z bardzo dużym prawdopodobieństwem przyjąć że będą następne inicjatywy nazywania miejsc w Krakowie w ten, związany ze Smoleńskiem i konkretnymi osobami, sposób.

Co Państwo Platformersi na to?

Proponuję taki wewnętrzny sondaż, który wariant działania powinien być wg. naszych członków zaproponowany.

W następnym tygodniu kolejne posiedzenie Rady Miasta, więc w kolejnym newsletterze więcej szczegółów o bieżących działaniach Rady Miasta.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >