Z Kartą Krakowską możemy więcej!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 r.

Kraków to nasze miasto. Tu mieszkamy, pracujemy, uczymy się, płacimy podatki. Z myślą o wszystkich, dla których Kraków stanowi centrum codziennego życia powstała Karta Krakowska.

Czym jest Karta Krakowska? W skrócie: to przywileje dla osób zameldowanych na pobyt stały w Krakowie oraz tych, które płacą podatki w naszym mieście, pracując tym samym na jego rozwój. Wydanie Karty jest bezpłatne, a wszystko można załatwić nie wychodząc z domu.

Z Kartą zarówno dorośli, jak i dzieci zapłacą mniej. Zasady działania programu Karta Krakowska są przejrzyste i proste, a oferta będzie rozszerzana o kolejne przywileje i korzyści dla osób zameldowanych na pobyt stały w Krakowie lub rozliczających podatki w Krakowie.

Wniosek o Kartę i jej wydanie to prosta formalność. Formularz wypełnimy przez internet. Wniosek można również złożyć w punktach stacjonarnych.

Z Kartą Krakowską płacisz mniej, a przywilejów przybywa!

Karta Krakowska to korzyści dla miasta i dla mieszkańców/podatników >>

Komu przysługuje Karta Krakowska?

Do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są osoby spełniające co najmniej jeden z poniższych warunków:

 1. są zameldowane na pobyt stały na terenie Krakowa,
 2. rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie Krakowa ze wskazaniem Krakowa jako miejsca swego zamieszkania, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód.

Do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są także dzieci osób, o których mowa powyżej, w wieku do 18. roku życia.

Jak otrzymać Kartę Krakowską?

Należy założyć wniosek – najlepiej w formie elektronicznej. Wniosek będzie można złożyć również w formie papierowej w wyznaczonych punktach.

Osoby niezameldowane na pobyt stały w Krakowie w trakcie składania wniosku okazują jeden z poniższych dokumentów:

 • pierwszą stronę PIT z prezentatą urzędu skarbowego (pieczątką wpływu) lub potwierdzeniem jego złożenia,
 • pierwszą stronę PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru PIT (UPO),
  w przypadku składania deklaracji podatkowej w formie elektronicznej,
 • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.

Kartę w formie plastikowej można odebrać w punkcie, w którym został złożony wniosek w formie papierowej oraz w Punktach Sprzedaży Biletów (PSB) w przypadku złożenia wniosku w formie elektronicznej. Kartę można odebrać w terminie 30 dni od dnia powiadomienia o możliwości jej odbioru. Karty nieodebrane w terminie, o którym mowa powyżej, odbiera się w wyznaczonym Punkcie Sprzedaży Biletów MPK S.A. przy ul. Podwale 3/5.

Karta będzie ważna przez okres jednego roku licząc od dnia jej uzyskania tj. od dnia pozytywnej weryfikacji kompletnego wniosku, jednakże nie wcześniej niż od dnia 1 sierpnia 2018 roku.

Zniżki:

Posiadacze Karty Krakowskiej otrzymują prawo do nabycia biletu Mieszkańca tj.: z 20-procentową zniżką.

W pierwszej kolejności Miasto Kraków wprowadza 20 % zniżkę na zakup biletów okresowych komunikacji miejskiej w I Strefie Biletowej. Przykładowo, przy obowiązującym taryfikatorze, za normalny bilet miesięczny na 1 linię zapłacimy 37 zł zamiast 46 zł. Przy bilecie ulgowym koszt zakupu wyniesie 18,50 zł zamiast 23 zł. Ulgowy bilet na 2 linie kosztować będzie 26 zł, zaś normalny 52 zł. Natomiast dla posiadaczy Karty zakup normalnego biletu sieciowego na wszystkie linie będzie tańszy o 17 zł – dziś płacimy 89 zł, więc po 1 sierpnia bilet okresowy kupimy za 72 zł. Bilet ulgowy na wszystkie linie będzie kosztował 36 zł zamiast 44,50 zł. Ponadto, za bilet ulgowy semestralny, który dziś kosztuje 184 zł, po 1 sierpnia posiadacz Kart Krakowskiej zapłaci 147 zł.

Od 1 sierpnia br. 20-procentowe zniżki dla posiadaczy Karty Krakowskiej będą honorowane
w następujących Miejskich Instytucjach Kultury:

 1. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z oddziałami:
 2. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. św. Wawrzyńca 15, 31-060 Kraków, tel/fax: (+ 48) 12 428 66 00, www.mim.krakow.pl wraz z oddziałem:
  • Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, al. Pokoju 68, 31-580 Kraków, tel: (+ 48) 12 428 66 52 www.ogroddoswiadczen.pl
 3. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, ul. Józefitów 16, 30-045 Kraków, tel.: (+48) 12 634 59 32, www.mhf.krakow.pl/ wraz z oddziałami w organizacji:
  • Centrum edukacyjno-wystawiennicze w dawnej Zbrojowni przy ul Rakowickiej 22 www.mhf.krakow.pl/
  • Strzelnica na Woli Justowskiej; www.mhf.krakow.pl
 4. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldrofa „Nila”, ul. Wita Stwosza 12, 31-511 Kraków; tel. (+ 48) 12 41 00 770; www.muzeum-ak.pl
 5. Muzeum Sztuki Współczesnej w  Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków, tel. (+48) 12 263 40 03; www.mocak.pl
 6. Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, pl. Szczepański 3a, 31-011 Kraków, tel. (+48) 12 422 10 52,  bunkier.art.pl

Jak korzystać ze zniżek?

W celu zakupu tańszego biletu wstępu do miejsc honorujących Kartę Krakowską należy okazać jeden ze spersonalizowanych nośników z ważnym  statusem Karty Krakowskiej, wymienionych poniżej:

 1. Karta Krakowska (wersja mobilna i plastikowa),
 2. Krakowska Karta Miejska (wersja mobilna i plastikowa),
 3. Krakowska Karta Rodzinna 3+ (forma plastikowa),
 4. Legitymacja studencka Uczelni, które podpisały umowy z MPK S.A. w Krakowie, ponadto legitymacja wykorzystywana jest jako nośnik biletu Komunikacji Miejskiej (forma plastikowa),
 5. Małopolska Karta Aglomeracyjna (wersja mobilna i plastikowa).

Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków

Wniosek o Kartę Krakowską można składać w formie elektronicznej oraz w formie papierowej od 1 lipca 2018 r.

Spodziewając się dużego zainteresowania programem Karta Krakowska zachęcamy do składania wniosków w formie elektronicznej, co pozwoli uniknąć kolejek!

Wnioski będzie można składać poprzez stronę internetową www.kk.krakow.pl (możliwość składania wniosków zostanie uruchomiona 1 lipca br.) oraz w Punktach Sprzedaży Biletów lub innych wskazanych punktach dystrybucji Karty Krakowskiej.

Wzór Karty Krakowskiej

 

Naklejka Karty Krakowskiej (dla partnerów):

Zostań partnerem Karty Krakowskiej!

Lista benefitów dla posiadaczy Karty Krakowskiej będzie się wydłużać wraz z poszerzaniem grona o kolejnych Partnerów Karty Krakowskiej. Właściciele księgarni, kawiarni, restauracji, galerii handlowych i prywatnych galerii sztuki, szkół językowych i wielu innych miejsc oferujących usługi i atrakcje dla mieszkańców miasta – to potencjalni partnerzy programu „Karta Krakowska”, który oferuje współpracę ze zaufanym partnerem, jakim jest Miasto Kraków. Jednocześnie marki podejmą w ten sposób inwestycję w rozwój dobrych relacji z mieszkańcami Krakowa.

Dlaczego warto zostać Partnerem Karty Krakowskiej?

 • promujesz i zwiększasz rozpoznawalność własnej oferty,
 • wspierasz i integrujesz się z lokalną społecznością,
 • realizujesz politykę społecznej odpowiedzialności biznesu,
 • możesz posługiwać się znakiem „Tu honorujemy Kartę Krakowską”,
 • oferta firmy/instytucji będzie udostępniona na naszej stronie internetowej oraz w innych materiałach promocyjnych dotyczących Karty Krakowskiej.

Aby przystąpić do realizacji Karty krakowskiej wystarczy wypełnić wniosek i zaproponować w nim ofertę dla beneficjentów Programu. Następnie przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa skontaktuje się z wnioskodawcą w celu uzgodnienia warunków realizacji oferty i zawarcia porozumienia.

Wniosek zamieszczony jest na stronie www.kk.krakow.pl

Wniosek można złożyć w Wydziale Spraw Społecznych ul. Stachowicza 18, 30-103 Kraków, pokój 305 lub przesłać mailem na adres: so.umk@um.krakow.pl Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel.: 12 616-19-81.

Szczegółowe informacje dla przyszłych Partnerów Karty Krakowskiej, zarówno komercyjnych i niekomercyjnych, dostępne są na stronie www.kk.krakow.pl w zakładce „Zostań Partnerem”.

Podstawa prawna Karty Krakowskiej

Karta Krakowska stanowi element polityki promocyjnej i społecznej miasta. Ma ona na celu jego rozwój, zwiększenie dostępności do komunikacji miejskiej i dóbr kultury, jak również zwiększenie dochodów miasta z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Program „Karta Krakowska” został wprowadzony uchwałą Rady Miasta Krakowa z dnia 7 lutego 2018 r. nr XCIV/2450/18.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >