Współodpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Epidemia dotknęła wszystkich. Uderzyła w pracowników, którzy albo już dostają mniej pieniędzy lub wręcz stracili prace, albo za chwilę ich to spotka. Uderzyła w firmy i przedsiębiorców, którzy stracili część lub całość swojego biznesu. Uderzyła w instytucje, także samorządowe, które dostają mniej pieniędzy z PIT, CIT, podatków, czynszów i wielu innych dochodów. Czeka nas czas, kiedy zabraknie środków w kasie. I jest to problem i firm, i osób fizycznych, i wszystkich samorządów. Wszystkich!

W środę zebrała się Rada Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa na nadzwyczajnym posiedzeniu. Siedzieliśmy w  maskach, oddaleni od siebie, w różnych miejscach urzędu, ale i zdalnie. Było kilka punktów, skoncentruję się na najważniejszych.

Prezydent przedstawił stan i przewidywania w zakresie sytuacji finansowej samorządu. Pokazał warianty rozwoju sytuacji: optymistyczny, realistyczny i pesymistyczny. Pokazał przewidywane skutki finansowe w poszczególnych scenariuszach. W wariancie optymistycznym zabraknie około 0,5 MLD ZŁ, w wariancie realistycznym około 1,0 MLD zł, w przypadku wariantu pesymistycznego nawet 1,5 MLD ZŁ. Pierwszy przegląd oszczędności dał efekt w wymiarze około 150 mln zł.

Tak jest we wszystkich samorządach, można powiedzieć, że w Krakowie jest stosunkowo lepiej niż w wielu innych. Bardzo trudno określić co się stanie, nie wiemy jak głęboko sięgną straty przedsiębiorstw, bezrobocie, o ile zmniejszą się wynagrodzenia mieszkańców, o ile zmniejszą się czynsze, podatki i wiele innych dochodów. Na dziś można mówić tylko wariantowo, w zależności od skali problemu, głębokości kryzysu. Widać podobne działania w skali państwowej, gdzie nikt nie wie ile zabraknie.

Prezydent zaproponował przekształcenie Młodzieży Domów Kultury w domy kultury. Celem tego przekształcenia jest spowodowanie, aby pracownicy MDK-ów pracowali w takim samym wymiarze godzin. Pracownicy MDKów mają bowiem pensum nauczycielskie (18 godzin), a pracownicy domów kultury wyższe (40 godzin). I to jest podstawowy wymiar zmian. Oczywiście jest kwestia odpłatności za zajęcia, ale to da się uregulować oferując część zadań robionych w MDK-ach bezpłatnie. To rozwiązanie porządkujące i ujednolicające zadania. Takie coś spowodowałoby, że w Krakowie funkcjonowałoby coś spójnego i jednolitego oraz dającego korzyść wszystkim uczestniczącym. Pewnie dziś te sprawy nie zostaną uchwalone. Ale prędzej czy później sprawa stanie przed samorządem w sytuacji wielkiego zagrożenia  braku środków. I wtedy problem MDK-ów będzie jednym z kilkudziesięciu lub kilkuset problemów, przed którymi stanie już wkrótce miasto. Wówczas decyzje będą musiały być podejmowane szybko i drastycznie. Można odsuwać te problemy, ale one wrócą i to w sytuacji o wiele trudniejszej.

Na sesji stała się też rzecz bardzo ważna i odpowiedzialna. Radni uznają za właściwe wziąć współodpowiedzialność za znajdywanie rozwiązań antykryzysowych. To duża odpowiedzialność, wręcz współodpowiedzialność. Tak było prawie 10 lat temu, kiedy w sytuacji dużych problemów finansowych Miasta ówczesna Rada Miasta powołała Komisję Nadzwyczajną ds. reformy finansów. Komisja przy ścisłej współpracy z prezydentem i Jego służbami określiła zestaw działań dostosowujących finanse do złej sytuacji. Też były wyłączenia prądu, też były różnego rodzaju zwolnienia i ograniczenia. Był plan sporych oszczędności, które mimo niepopularności zostały wdrożone. Wtedy też zdecydowana większość krakowskich mediów wsparła te reformy.

Po dwóch latach Kraków wyszedł na prostą, wtedy kiedy inne samorządy wchodziły w kryzys. To dzięki temu stosunkowo tanio mogliśmy zakończyć kluczowe inwestycje Krakowa: Centrum Kongresowe i Halę Sportowo-Widowiskową, a także kontynuować Ekospalarnię. Wtedy jednak luka wynosiła 4-6% dochodów, dziś jest co najmniej dwukrotnie, a może i wiele więcej, większa. Powołanie przez Radę takiego zespołu to wyraz ogromnej odpowiedzialności, wręcz współodpowiedzialności za Miasto. Kończy się, choć niektórzy jeszcze myślą, że potrwa, czas populistycznych decyzji, bo liczyć się będą realne efekty. Współodpowiedzialność to to czego dziś nam najbardziej potrzeba.

Za tę współodpowiedzialność bardzo Koleżankom i Kolegom Radnym Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa dziękuję, tej współodpowiedzialności Państwu życzę. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >