Wsparcie przedsiębiorczości w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 r.

Bogusław Kośmider – sprawozdanie z kadencji 2010-2014

Nowe miejsca pracy i pomoc przedsiębiorcom to jedno z najważniejszych zadań samorządu. Dlatego wraz ze środowiskami gospodarczymi przygotowałem bardzo dobrze przyjęty Krakowski Program Wspierania Przedsiębiorczości. Chcąc utrzymać specyfikę zabytkowego Krakowa stworzyłem, będący wzorem dla innych miast, Program Wspierania Branż Chronionych i Zanikających. Pomagałem kupcom utrzymać ich miejsca pracy.

Wraz z kolegami Januszem Chwajołem, Wiesławem Burym, Wojciechem Wojtowiczem przygotowaliśmy Krakowski Program Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego. Pierwszy raz w jednym miejscu zaproponowaliśmy szereg bardzo istotnych działań, zwiększyliśmy skalę sprzedaży lokali użytkowych, daliśmwy szansę na prywatyzację placów targowych, ruszyliśmy temat przedsiębiorczości akademickiej, innowacyjnej i społecznej. To jeden z najważniejszych dokumentów Rady Miasta o przedsiębiorczości. Zobacz pełną treść Programu (plik pdf).

Kraków ma poważną, szczególną specyfikę, jeśli chodzi o małe zakłady usługowe, szklarzy, antykwariuszy, szewców, krawców, stolarzy, kaflarzy, grawerów, brązowników i wielu jeszcze innych specyficznych, zanikających zawodów, z których przedsiębiorcy nie są w stanie utrzymać bardzo drogich lokali. Stąd powstał Program Wspierania Branż Chronionych i Zanikających, będący wzorem dla wielu innych miast. Robiłem to wspólnie z Januszem Chwajołem z Izby Rzemieślniczej. Zobacz pełną treść Programu (plik pdf).

Pomagaliśmy przedsiębiorcom z krakowskich placów targowych. Otworzyliśmy im możliwość zakupu miejsc pracy, z czego niektóre place zaczynają korzystać (zobacz uchwały na stronie BIP). Uznaliśmy też za właściwe utrzymanie zasad wynajmu placów na dotychczasowych zasadach (zobacz uchwałę na stronie BIP).

Wspierałem również nowoczesne działania przedsiębiorców z sektora usług i outsourcingu, a także w zakresie współpracy szkół wyższych i biznesu. Wspólnie z Pawłem Węgrzynem, liderem tego projektu, robiliśmy pierwszy w Polsce bilans potrzeb i kompetencji dla kilku specjalności na AGH. Robiliśmy spotkania z przedsiębiorcami startującymi w działalności gospodarczej, tzw start-upami. Zobacz pełną treść uchwały (plik pdf)

Zaangażowałem się w najważniejszy projekt inwestycyjny Krakowa – Projekt Nowa Huta Przyszłości, gdzie na ponad 5000 ha powstaną nowe firmy i nowe miejsca pracy.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >