Władze państwowe i samorządowe

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Jesteśmy  świadkami zadziwiających sytuacji. Epidemia, która zmienia świat. Ludzie, którzy z narażeniem życia walczą o zdrowie i życie innych. Władze państwowe, które coraz częściej zajmują się wyborami, a rzadziej sprawami swoich obywateli. I samorządowcy, którzy znają swoje miejsce i robią co do nich należy.

Epidemia koronawirusa uderzyła z nieniacka. Jeszcze w styczniu czy pod koniec lutego wielu nie wierzyło, przedstawiciele władzy państwowej zapewniali nas o pełnym bezpieczeństwie, a zwracającym uwagę na ryzyko zachorowań kazali wkładać zimny lód w różne miejsca. Byliśmy silni, przygotowani, bezpieczni. Przynajmniej takie były zapewnienia władz.

To przekonanie legło jak domek z kart. Po kilku dniach okazało się, że byliśmy kompletnie nieprzygotowani, że szpitale i służba zdrowia nie została przygotowana ani technicznie, ani w zakresie wyposażenia. Okazało się, że nie mamy testów, wyszydzani przedstawiciele służby zdrowia z narażeniem życia swojego i swoich rodzin ratowali co się da uratować. Okazało się, że plan pomocy przedsiębiorcom, przygotowywany jako znakomity, stał się bardzo, bardzo ograniczony. Okazało się, że konieczne posiedzenie władzy ustawodawczej, konieczne ze względu na przyjęcie tej dziurawej tarczy, stało się okazją do ośmieszających sytuacji, wzajemnego szachowania i oszukiwania. Okazało się, że można stan nadzwyczajny Państwa wprowadzić bez stanu nadzwyczajnego, a wiele swobód obywatelskich ograniczyć nieadekwatnymi aktami prawnymi. Okazało się, że można za wszelką cenę dążyć do wyborów nawet w świadomości, że nastąpią one w okresie szczytu zachorowań.

I wreszcie ostatnie wydarzenia, kiedy w „oku cyklonu” epidemii, zamiast zajmować się  sprawami ludzi, służby zdrowia, zachorowań czy wspierania obywateli i przedsiębiorców – zajmowano się wyborami za wszelką cenę, choć przecież nasze Państwo jest już w stanie nadzwyczajnym i tak to powinno być określone. Te wydarzenia ostatniego czasu przejdą do historii Rzeczpospolitej jak czas stanu wojennego czy czas smoleńskiej katastrofy. Ludzie tworzący obecnie władzę państwową powinni mieć tego świadomość.

Z drugiej strony mamy przechodzące przez cały kraj działania lokalnych samorządów. Mamy ogromne wsparcie ekonomiczne, organizacyjne i merytoryczne udzielane przez samorządy wszystkich szczebli, niezależnie od barw politycznych. Mamy ekonomiczne wparcie dla przedsiębiorców, ulgi czynszowe i podatkowe, mamy pomoc dla grup społecznych i zawodowych. Mamy ogromne wydatki samorządów na infrastrukturę, pomoc społeczną, obsługę mieszkańców w trudnych czasach. Mamy radnych, którzy bez dyskusji w bardzo odpowiedzialny sposób uczestniczą w działaniach samorządu, podejmują najważniejsze decyzje w zgodzie i w poczuciu odpowiedzialności ponadpolitycznej.

Jeszcze raz samorządy, w tym samorząd Miasta Krakowa, stanęły w ponadpolitycznej odpowiedzialności za swoje wspólnoty i podejmowały ponadpolityczne, poważne decyzje. Nawet same posiedzenia rad, w tym Rady Stołecznego Miasta Krakowa, wyglądały poważnie, odpowiedzialnie, merytorycznie, w poczuciu zrozumienia wagi tej sytuacji. Wyglądały o wiele poważniej niż sesje parlamentu Rzeczpospolitej. Samorządy, w tym samorząd Miasta Krakowa, pokazały swoje odpowiedzialne zachowanie.

Za jakiś czas przyjdzie spokojniejszy czas, przyjdą nowe czasy. Ale przyjdzie też czas ocen, weryfikacji zachowań, czas podsumowania. Samorząd Krakowa stara się chronić swoją wspólnotę, stara się pomagać, stara się stać na straży bezpieczeństwa i lepszych perspektyw dla mieszkańców.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >