Wielki sukces akcji „Płać podatki w Krakowie” – ponad 17 tysięcy nowych podatników w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 r.

Od 5 lat prowadzimy akcję „Płać podatki w Krakowie”. Prezentujemy wyniki tej akcji za 2015 rok. Jest się czym pochwalić – 17551 nowych podatników płaci w Krakowie podatki. To prawie 35 mln zł dodatkowych środków do budżetu Krakowa. Dane za miniony rok pokazują, że jest to najlepszy wynik od początku wprowadzenia w życie tego pomysłu. Można śmiało powiedzieć – odnieśliśmy wielki sukces. Szukamy jednak dalszych atrakcyjnych dla mieszkańców rozwiązań i pomysłów, które zwiększą ich zainteresowanie akcją. Dlatego pracujemy nad tym, aby w Krakowie została wprowadzona Krakowska Karta Mieszkańca.

Dotychczasowe działania

Kiedy w 2011r. zaczynaliśmy akcję „Płać podatki w Krakowie” wiedzieliśmy, że wiele innych miast podejmowało też takie działania, wiedzieliśmy również, że nie zawsze przynosiły one od razu sukces. Co roku w różny sposób promowaliśmy płacenie w Krakowie podatku PIT. Raz adresowaliśmy akcję do kończących uczelnie studentów, raz do rozpoczynających w Krakowie działalność gospodarczą, innym razem adresowaliśmy ją do mieszkańców nowych obszarów mieszkaniowych, kilkukrotnie promowaliśmy angażujące się w akcje dzielnice.

Wyniki też były różne. Zaczynaliśmy od wzrostu brutto w ilości prawie 5 tysięcy nowych podatników, potem ponad 7 tysięcy nowych podatników, następnie  prawie 9 tysięcy. W ostatnim roku to już ponad 13 tysięcy nowych podatników. W sumie przez 5 lat działań na rzecz płacenia podatków w Krakowie mamy ponad 34 tysiące nowych podatników, co oznacza dodatkowo do budżetu prawie 60 mln zł. Jesteśmy wśród samorządów liderem tego przedsięwzięcia (poza Warszawą, która ma inny system pozyskiwania podatnika).

Można powiedzieć, że była to jedna z najbardziej opłacalnych akcji promocyjnych Miasta Krakowa. Wydatki na promocję i reklamę kampanii „PIT” zwracały się kilkudziesięciokrotnie. Jak dowiedzieliśmy się w ubiegłym 2015 roku dzięki szerokim badaniom społecznym Barometru Krakowskiego, w Krakowie jest jeszcze co najmniej 100 tysięcy osób tu mieszkających, a płacących podatki gdzie indziej. Gdyby ci ludzie zdecydowali się płacić podatek w Krakowie, mielibyśmy w budżecie miasta ponad 200 mln zł dodatkowych dochodów. Dlatego będziemy podejmować dalsze działania promocyjno-informacyjne, aby przekonać te osoby, że warto tu płacić podatki.

Znakomite wyniki podatkowe 2015 roku

Rok 2015 to duża akcja promocyjna projektu „Płać podatki w Krakowie”, powiązana z promocją Budżetu Obywatelskiego. To różnorakie działania reklamowe, spoty, bannery w portalach internetowych, to reklamy w gazetach, to mniej lub bardziej aktywne działania dzielnic. Efekt jest znakomity. Za 2015 rok, czyli do 30 kwietnia 2016 roku, znalazło się w Krakowie 17551 nowych podatników. Te ponad 17 tysięcy nowych podatników to prawie 35 mln zł dodatkowych wpływów do budżetu. Tak dobrze jeszcze nie było.

Te 35 mln zł to możliwa budowa 3-4 nowych szkół, 5-6 nowych przedszkoli, to właśnie tyle ile potrzebujemy, aby znacząco zwiększyć możliwości przewozowe krakowskiego transportu publicznego  zwiększając częstotliwości kursów autobusów i tramwajów.


Mamy ponad 3% nowych podatników w Krakowie. Skorzystają z tego wszyscy mieszkańcy Krakowa. Analizując przyczyny takiego potężnego sukcesu widzimy, że coraz więcej osób mieszkających w Krakowie i tu niepłacących podatków skłania się do wyboru Krakowa jako miejsce płacenia podatków. Mieszkańcy coraz lepiej rozumieją, że warto i trzeba płacić w Krakowie podatek. Jednak powoli osiągamy pułap naszych możliwości. Dlatego potrzebne są dalsze działania – Krakowska Karta Mieszkańca.

Krakowska Karta Mieszkańca

Dotychczasowe działania związane z ideą „Płać podatki w Krakowie” przynoszą bardzo dobre rezultaty. Nie oznacza to jednak, że nie należy robić już nic oraz, że nie możemy pozyskać, zachęcić nowych osób do płacenia w naszym mieście podatków. Trzeba jednak szukać atrakcyjnych dla mieszkańców rozwiązań i pomysłów, aby zwiększyć ich zainteresowanie akcją. Dlatego w badaniu sondażowym Barometr Krakowski z jednej strony zapytaliśmy mieszkańców, czy płacą w Krakowie podatek, z drugiej zaś tych, którzy nie płacą, zapytaliśmy o to, czy stosując np. różnice w cenach biletów komunikacji publicznej przekonamy ich do płacenia podatków. Ponad 50% z ankietowanych  potwierdziło, że wtedy będą płacić podatek w Krakowie. To ponad 50 tysięcy nowych podatników i ponad 100 mln zł dodatkowych dochodów. Warto? Warto!

Analizując działania innych samorządów widzimy, że coraz częściej najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie Karty Mieszkańca, adresowanej do mieszkańców płacących w danym miejscu podatek. Tak jest w Warszawie, tak jest w Sopocie i w wielu innych samorządach Rzeczpospolitej. Mieszkańcy posiadający karty mają tańsze niż nieposiadający karty bilety komunikacji, dostęp do miejskich instytucji, czasem tańszy dostęp do różnych komercyjnych usług. Chcemy, aby tak było również w Krakowie. Pracujemy nad tym, aby w Krakowie została wprowadzona Krakowska Karta Mieszkańca. Dążymy do tego, aby mieszkańcy posiadający Krakowską Kartę Mieszkańca mieli tańsze niż inni  bilety komunikacji publicznej, tańszy dostęp do miejskich usług oraz lepszy dostęp do miejskich instytucji. Do tego właśnie krok po kroku się przygotowujemy. Wykorzystamy do tego Krakowską Kartę Miejską, znakomicie służącą mieszkańcom Krakowa. To wstępny plan na przyszły rok.

Krakowski samorząd ma w zakresie pozyskiwania nowych podatników bardzo dobre rezultaty. Jednak powoli te proste rezerwy się wyczerpują. Dlatego potrzebujemy nowych rozwiązań i pomysł Krakowskiej Karty Mieszkańca jest dobrą, sprawdzoną propozycją. Liczyć można, że po wdrożeniu Krakowskiej Karty Mieszkańca będą szybkie efekty w postaci znaczącego wzrostu ilości podatników i dodatkowych środków do budżetu, ale przede wszystkim da to poczucie dumy i poczucie lojalności mieszkańców wobec naszego wspaniałego miasta.


Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >