Wielki skok mieszkaniowy Krakowa – rozpoczynamy zasiedlanie osiedli komunalnych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 r.

Prawie 870 mieszkań odda krakowski samorząd w 2020 roku krakowskim rodzinom na mieszkania socjalne. Nowe 357 mieszkań socjalnych oddajemy na ul. Przyzby, Ruczaj. Kolejne nowe 165 mieszkań oddajemy na dotychczasowej ul. Wańkowicza (ta część to będzie ul. Smorawińskiego), Nowa Huta. Wyremontujemy prawie 350 pustostanów w tym roku. To razem prawie 870 mieszkań oddanych krakowskim rodzinom na mieszkania socjalne. To największy projekt mieszkalnictwa komunalnego nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce. To efekt śmiałych decyzji krakowskiego samorządu w sprawach mieszkaniowych. 

Wydaliśmy na to ponad 80 mln zł, w tym osiedle na Przyzby to 44 mln zł, 30 mln zł osiedle na Wańkowicza, wreszcie ponad 10 mln zł na pustostany. Uzyskaliśmy na to wsparcie ze środków zewnętrznych.

Do tych mieszkań skierowano osoby spełniające dwa główne kryteria – brak tytułu prawnego do jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego oraz niskie dochody. Takie osoby zgłaszają się corocznie (od 2019 roku, wcześniej co 2 lata) do kwietnia z wnioskiem mieszkaniowym. Taki wniosek i sytuacja mieszkaniowa, społeczna i ekonomiczna starającej się o mieszkanie rodziny jest analizowana i punktowana. Dodatkowe punkty są za różne niepełnosprawności, za trudną sytuację mieszkaniową, dostają je osoby schorowane, samotne i nieporadne. W zależności od ilości punktów takie osoby wolniej lub szybciej dostają propozycję mieszkania.

Do tych mieszkań kierowane są także osoby z sądowymi wyrokami eksmisyjnymi z prawem do lokalu socjalnego. Sprawdzane jest zachowanie tych osób w miejscu dotychczasowego zamieszkania i na tej podstawie kierowane są do lokali nowych lub remontowanych pustostanów. 

Przed rokiem, w październiku 2019 roku, informowaliśmy o podniesieniu, pierwszy raz od 12 lat, wysokości czynszów za lokale komunalne i socjalne. Wtedy mówiliśmy, że środki pochodzące z tych podwyżek są potrzebne m.in do sfinansowania nowych działań mieszkaniowych: budowy nowych mieszkań i remontowania pustostanów. Dziś, już po roku, spełniamy tą obietnicę. Niewielu w to wierzyło, a właśnie ta obietnica się spełnia. Wygląda że także sprawy mieszkaniowe będą ważnym wyróżnikiem tej kadencji. 

Wielki skok mieszkaniowy i dostarczenie krakowskim potrzebującym rodzinom prawie 870 lokali socjalnych to pierwszy, bardzo znaczący element nowej polityki mieszkaniowej Miasta Krakowa. Planujemy zmianę standardów remontów pustostanów, aby w sytuacji mniejszych pieniędzy móc remontować jak najwięcej (więcej informacji). Będziemy kierowali mieszkańców do nowobudowanego osiedla dla innej grupy społecznej niż socjalne na ponad 480 mieszkań. Aktywnie uczestniczymy w zmianach przepisów państwowych, aby w trudnych czasach jak najlepiej wykorzystać dostępne dla Krakowa zasoby.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >