Wieje wiatr historii

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Przed nami Święta Wielkanocne, w normalnych czasach czas święcenia pokarmów, czas spotkań w gronie rodzinnym, czas odpoczynku i zastanowienia. Tegoroczne święta, tegoroczny czas będzie zupełnie inny. Spotykać się będziemy zdalnie, zastanawiając się co robić, aby nasze rodziny, nasze zakłady pracy, nasze wspólnoty duże i małe wyszły z tego dziwnego czasu najmniej pokiereszowane.

My samorządowcy zastanawiamy się, co, kiedy i za co robić, aby nasza wspólnota samorządowa, nasi mieszkańcy, krakowscy przedsiębiorcy zostali jak najmniej dotknięci kataklizmem, mogli jak najszybciej wrócić do swojego normalnego życia, normalnej pracy. Teraz głównym problemem jest co zrobić, aby było jak najmniej zakażonych, aby zakażeni jak najspokojniej przechodzili okres choroby oraz aby zabezpieczyć służbę zdrowia i najważniejsze służby, które zabezpieczają mieszkańców i przedsiębiorców.

Na tym tle dyskusja o potencjalnych wyborach prezydenckich, korespondencyjnych czy nie, zmianach Konstytucji, wydaje się odległa i pokazująca kompletne „odklejenie” forsujących te rozwiązania polityków. To jest kompletnie niestosowne zajmować się tymi sprawami i zajmować innych tymi sprawami w czasach, gdy najważniejsze jest utrzymanie zdrowia i życia mieszkańców-obywateli, a drugą najważniejszą sprawą jest pomoc dla przedsiębiorców i mieszkańców.

Jesteśmy w czasach historycznych, zmieniających podejście ludzi do życia, do przeszłości i przyszłości. Można powiedzieć, że wieje wiatr historii. Wielu ten wiatr wywieje, wielu wzniesie, a jeszcze wielu zostanie przez ten wiatr historii wywianych na margines. Teraz najważniejsze jest życie i zdrowie mieszkańców, zabezpieczenie możliwości funkcjonowania, a potem wskazanie nadziei i perspektyw. To jest teraz najważniejsze, a inne sprawy muszą poczekać.

Kiedyś, mam nadzieję, w niedalekiej przyszłości, kiedy zakończy się ten okres katastrofy i epidemii, będziemy wspominać ten zły czas jako czas wielkiej próby, próby dla wszystkich, i mieszkańców, i przedsiębiorców, i władz publicznych każdego stopnia. To będzie historia, która wiele nas nauczy. Mimo wszystko.

Jest taki dobry wiersz polskiego poety, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, podsumowujący ten obecny czas:

„GDY WIEJE WIATR HISTORII, LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM
ROSNĄ SKRZYDŁA U RAMION,  TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM.”

Wszystkim czytelnikom cyklu Kraków w czasach zarazy – Wesołych Świąt, bo przyjdzie lepszy czas!

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >