Ważna rocznica „Wiosny Solidarności”

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 r.

30 lat temu, 26 kwietnia 1988 roku, rozpoczął się w nowohuckim kombinacie strajk o lepsze warunki życia i przywrócenie wolności obywatelskich. Ten pierwszy po stanie wojennym protest nowohuckich robotników, cieszył się od początku zdecydowanym poparciem środowisk opozycji antykomunistycznej oraz młodzieży akademickiej Krakowa. Ten strajk, mimo stłumienia przez władzę, był ogromnie ważnym sygnałem, że społeczeństwo ma dość ówczesnej władzy i  prędzej czy później wymusi zmiany i przeszedł do historii pod nazwą Wiosna Solidarności.

Gościliśmy na sesji bohaterów tych wydarzeń, mówiących o tamtych czasach. To podziękowanie w imieniu krakowskiego samorządu, można powiedzieć w imieniu krakowskich mieszkańców, składali najmłodsi radni Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa z wszystkich politycznych środowisk samorządu. Chcemy, aby to wydarzenie, to podziękowanie było pokazaniem zgody samorządu ponad politycznymi podziałami. Możemy się w wielu sprawach różnić, ale wobec bohaterów historii, także tej najnowszej, wspólnie możemy dziękować.

Chcąc uczcić te wydarzenia i oddać właściwy szacunek i podziękowanie ludziom, którzy tę „Wiosnę Solidarności” stworzyli lub w niej uczestniczyli organizujemy na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa małe, ważne wydarzenie.

 1. Przed sesją będzie dostępna wspólnie organizowana wystawa fotograficzna, przypominająca tamte czasy. Wystawa będzie potem mogła być pokazywana w innych miejscach, np szkołach.
 2. Na początku sesji wystąpi Stanisław Handzlik, jeden z ludzi „Solidarności” tamtych czasów, który w krótkim wystąpieniu te czasy przypomni.
 3. Na początku sesji zostanie wprowadzona do porządku obrad, omówiona i przegłosowana zaproponowana przez ludzi „S” rezolucja.

Między nami też są ludzie, radni Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa – będący aktywnymi uczestnikami ówczesnych wydarzeń – Jan Franczyk Włodzimierz Pietrus, Stanisław Zięba. Panowie Radni – serdecznie dziękujemy. 

Miasto Kraków dziękuje bohaterom Wiosny Solidarności !

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >