Tęsknimy za Wami ludzie: mieszkańcy, turyści, goście Krakowa…

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Epidemia zmieniła wszystko: zachowania ludzi, przedsiębiorczość, politykę, ale i nasze miasto – Kraków. Wielu zaszokowały puste ulice, place, drogi i praktycznie wszystkie miejsca.

Dla niektórych sprawa była oczywista – zbankrutowała wizja Krakowa dla turystów i cały problem finansowy Krakowa bierze się z tego. Tylko że fakty są zgoła inne.

Dochody z szeroko rozumianej turystyki a w zasadzie przemysłu spotkań (to turystyka pielgrzymkowa, krajoznawcza, biznesowa, ale też kongresy, konferencje, eventy, city-break’i) to dla miasta 5% dochodu. Ponad 300 mln zł, ale to wciąż tylko 5%. Dla rynku pracy to około 50-60 tysięcy zatrudnionych, a z rodzinami to około 100 tysięcy mieszkańców.

To jest znaczna grupa i na pewno w interesie miasta jest utrzymanie tych miejsc pracy. Do tego ogromne znaczenie wizerunkowe, pokazujące Kraków wśród kilku najważniejszych miejsc turystycznych Europy. Duża skala turystów to także korzyść dla lotniska i w ogóle taniości połączeń z Europą. A to, plus atmosfera Krakowa, plus dobra, wykształcona kadra, to jeden z głównych powodów atrakcyjności Krakowa dla centrów wsparcia biznesu. To już kolejne 60-80 tysięcy miejsc pracy, a z rodzinami to pewnie trochę więcej. I to już jest prawie 20% dochodów i miejsc pracy. To bardzo dużo i nie można tego lekceważyć.

Zaskakujące są głosy satysfakcji, że rynek turystyczny zamarł, że Kraków jest pusty. Przy tym próbuje się przeciwstawiać mieszkańców i turystów. I znowu jest tak, że widzi się tylko około 10-15% turystów, nocujących w miejscach krótkoterminowego najmu, korzystających przede wszystkim z gastronomii i rozrywek Krakowa. Tak działa 10-15% turystów, a pozostałe 85-90% korzysta z hoteli, hosteli, zwiedza miasto, korzysta z wydarzeń naukowych i kulturalnych. Coraz głośniej słychać głosy tych, którzy chcą w Krakowie turystów, potrzebują ich obecności w przestrzeni miejskiej, potrzebują dla funkcjonowania przedsiębiorczości, potrzebują dla wizerunku Krakowa. Na pewno spora grupa Krakusów tęskni za turystami, za ich gwarem, usługami, możliwościami.

Dla wielu ten brak ludzi na ulicach, drogach, w miejscach publicznych, brak w szkołach i instytucjach jest dramatyczny. Potrzebujemy Was – mieszkańcy Krakowa, potrzebujemy Waszego gwaru, obecności, reakcji, także negatywnej, Waszych uwag, pomysłów, krytyki. Potrzebujemy Was, bo przed Krakowem czas trudny, dramatyczny, ale nieunikniony. Wyłączenie oświetlenia miejskiego czy ograniczenie komunikacji publicznej to nie fanaberie, ale początek poważnych ograniczeń spowodowanych epidemią. Znacząco zmniejszone dochody z wielu źródeł powodują konieczność zmniejszenia wydatków. Tutaj staramy się chronić inwestycje współfinansowane z innych źródeł, a także maksymalnie chronić miejsca pracy. Dlatego wspieramy przedsiębiorców i mieszkańców niższymi czynszami i podatkami, wpieramy szczegółowymi instrumentami wsparcia dla ludzi kultury, sportu, organizacji pozarządowych. Tęsknimy za Wami – mieszkańcy Krakowa także w miejscach obsługi mieszkańców, w urzędach, salach obsługi. Tęsknimy za Wami – mieszkańcy Krakowa!

Tęsknimy też za ogromną rzeszą gości Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa, także za tymi z innych krajów którzy wybrali Kraków za swoją małą ojczyznę. Także za Wami tęsknimy. Kraków był dla Was drugą ojczyzną, tu mieszkaliście, tu mieliście swoje rodziny, znajomych, szkoły, miejsca pracy, tu wspieraliście nasze miasto swoimi podatkami i swoimi wydatkami. Wielu z Was korzystało z miejskich udogodnień, tworzyliście koloryt i wizerunek Krakowa – miasta otwartego dla wszystkich. Tęsknimy za Wami – goście naszego miasta !

Kraków przez wieki był miastem, umiejącym wykorzystać swoją pozycję, możliwości, atuty i przewagi. Także w najtrudniejszych czasach upadku miasta, w XVIII wieku, w czasach nomen-omen zarazy i upadku gospodarczego umiał się podnieść i stać się jedną z najważniejszych metropolii tej części Europy. Jestem pewien, że też teraz tak będzie. Kraków ma w sobie siłę stawania się wielkim znaczącym miastem. W Krakowie przez wieki widać też było krytykę, narzekanie i złorzeczenie. Ale o takich narzekających, krytykujących historia kompletnie nie pamięta. Liczy się to, co się udało zrobić.

Tęsknimy za Wami – mieszkańcy, turyści, goście naszego Miasta. Jesteście w Krakowie oczekiwani, jesteście mile widziani i oczekiwani. Razem tworzymy wspólnotę i przyszłość Krakowa !

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >