Sfinansowano ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej

Sprawozdanie z kadencji 2018-2024

Działania lokalne Wiceprezydenta Miasta Krakowa

Szanowni Państwo,

jako Wiceprezydent odpowiadałem za część, sporą część aktywności całego Miasta i, sądząc z mediów, byłem raczej dobrze oceniany.

Ale oczywiście nie odłączyłem się od swojego źródła, jakim były sprawy lokalne, związane z moim dotychczasowym okręgiem wyborczym, obejmującym Borek Fałęcki, Polanę Żywiecką, Łagiewniki, Cegielnianą, Kliny, Jugowice, Opatkowice, Swoszowice, Rajsko, Wróblowice, Kosocice, Kurdwanów, Wolę Duchacką czy Piaski.

Starałem się dokończyć zaczęte wcześniej inwestycje. Udało się sporo, część została na przyszłość. Te zrealizowane w tej kadencji zadania to prawie 200 milionów złotych, to zrealizowanie zadań z dawna oczekiwanych czy szczególnie interesujących mieszkańców danego rejonu, ale i często szerszej grupy mieszkańców naszego miasta.

 

Loading map...

Loading

Kliknij na nazwę wybranego zadania, aby poznać szczegóły moich działań:

Zrealizowane sprawy lokalne:

 1. Budowa basenu przy ZSOI nr 3 na ulicy Strąkowej na Ruczaju

  Na Ruczaju, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 przy ul. Strąkowej, powstał nowy osiedlowy basen pływacki, pierwszy w tej części miasta.

  Pomysł narodził się podczas czerwcowego festynu szkolnego w 2015 roku, kiedy pod parasolami rozmawialiśmy z gronem nauczycieli, rodziców i lokalsów o potrzebach tej części Krakowa. Wtedy to Pan dyrektor Kubieniec wymarzył sobie basen.

  Pomysł ten mocno wspierał też mieszkaniec Ruczaju, profesor Franciszek Ziejka, emerytowany rektor UJ. Obiecałem, że zajmę się tą sprawą. Poprosiłem o wycenę ZIS i Pana dyrektora Kowala, przekonywałem Wiceprezydenta Trzmiela, wreszcie udało się przekonać Pana Prezydenta Majchrowskiego.

  W listopadzie 2017 rozpoczęto budowę, która skończyła się w styczniu 2020 roku. Wtedy, jak obiecaliśmy, skoczyliśmy w pełnych garniturach, butach, koszuli i krawacie do tego basenu – ja i Pan dyrektor Kubieniec.

 2. Remont ulicy Myślenickiej w Swoszowicach

  Przebudowa ul. Myślenickiej to jeden z najtrudniejszych projektów drogowych ostatnich lat.

  W 2010 roku mieszkańcy protestowali przeciwko brakowi tej inwestycji. W latach 2011-2014 były zarezerwowane środki, ale ze względu na protest części mieszkańców nie można było rozpocząć budowy, a pieniądze nie zostały wykorzystane.

  Zmieniono parametry drogi i ponownie wprowadzono w 2015 roku do budżetu stosowne środki. Wykonano projekt i w trakcie uzyskiwania tzw. ZRID-u (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) zmieniło się prawo, a właściwe organy Wojewody zażądały złożenia kolejnego wniosku. Odbyło się kilkanaście spotkań, rozmów z Panem Wojewodą Pilchem i jego urzędnikami, z Panem Wiceprezydentem Trzmielem, wreszcie w 2017 roku uzyskano ZRID.

  Pomimo kolejnych, choć mniejszych, problemów, inwestycja została w końcu realizowana, a jej koszt to około 50 mln zł. Znaczna część została sfinansowana ze środków UE, co niesie za sobą duże formalne konsekwencje.

 3. Budowa Sali Gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Opatkowicach

  Kiedyś na uroczystościach opłatkowych w ówczesnej malutkiej sali gimnastycznej SP 134 grupa rodziców i nauczycieli poprosiła o wybudowanie sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia.

  Udało się wprowadzić projekt do budżetu, w 2016 roku wykonano koncepcję, a w latach 2017-2018 trwała budowa. Zrealizowana inwestycja kosztowała około 6 mln zł.

 4. Budowa Przedszkola na ul. Babińskiego w Kobierzynie

  Ruczaj i Kliny to jedne z najszybciej rozwijających się osiedli mieszkaniowych. Choć w tym obszarze były przedszkola, choćby duże przy ul. Lubostroń, niezbędne było wybudowanie przynajmniej 2–3 kolejnych takich obiektów.

  Szukaliśmy przez kilka miesięcy lokalizacji. Wskazano miejską działkę przy ulicy Babińskiego, do której prywatny właściciel rościł sobie prawo. Uznaliśmy jednak, że to jest tak dobra dla przedszkola lokalizacja, że warto zaryzykować i w przypadku przyznania im racji – oddać inną działkę.

  Po szybkiej budowie otwarto 6 oddziałów i już od początku 150 dzieci z Klinów miało swoje wymarzone przedszkole. Koszt przedszkola – 6,9 mln zł.

  Byłem jednym z inicjatorów tej inwestycji, pilnowałem wszystkich etapów. Cieszę się, że przedszkole dobrze funkcjonuje.

  Przy realizacji tego zadania, podobnie jak przy kilku innych inwestycjach na Klinach (np. drogowych), współpracowałem z Maciejem Nazimkiem – ówczesnym radnym, przewodniczącym Rady Dzielnicy X.

 5. Budowa Szkoły Podstawowej nr 14 na Klinach

  Zrealizowana została kolejna bardzo ważna i bardzo potrzebna miejska inwestycja na południu Krakowa. Na Klinach w Dzielnicy X, zainaugurowała swą działalność SP nr 14. Będzie do niej uczęszczać prawie 500 uczniów. W uroczystości otwarcia wziął udział Prezydent Miasta Krakowa Pan prof. Jacek Majchrowski.

  Nowoczesny obiekt jest wyposażony w pełną infrastrukturę – specjalistyczne pracownie (biologiczną, chemiczną, fizyczną oraz informatyczną) halę sportową, kuchnię z jadalnią, bibliotekę, boisko i parking.

  Szkoła jest korzystnie usytuowana w centrum osiedla i dobrze skomunikowana – blisko pętli autobusowej przy ul. Bartla. Łączny koszt inwestycji, finansowanej z budżetu miasta, wyniósł 42,6 mln zł. Budowę wykonała katowicka firma Dombud (w formule „zaprojektuj i zbuduj”).

  O budowę szkoły na Klinach zabiegałem będąc jeszcze Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa – bardzo cieszę się, że zadanie zostało pomyślnie zakończone!

 6. Budowa Skweru na ul.Estońskiej na Woli Duchackiej

  Na Woli Duchackiej między ulicami Estońską, Wolności i Algierska był sobie teren zielony. Teren był własnością Spółdzielni Mieszkaniowej Podgórze i miały tam być wybudowane bloki mieszkaniowe. Spółdzielnia była związana z Miastem umową.

  W 2016 roku grupa mieszkańców z Panem Edwardem Pietrzykiem na czele apelowała o niezagospodarowywanie tego obszaru.

  Podjąłem się tego zadania. Najpierw trzeba było zmienić umowę i sposób zagospodarowania tej działki. To się udało, a przy okazji wyszło, że uchwała określająca warunki takiej zmiany spowodowałaby dodatkowe koszty. To też zmieniliśmy, a potem Zarząd Zieleni Miejskiej ruszył z budową Smoczego Skweru.

  W ten sposób powstało nowe zielone miejsce. Orientacyjne nakłady to ok. 1,2 mln zł.

 7. Budowa boisk sportowych w Szkole Podstawowej nr 162 na Kurdwanowie

  Jedna z największych szkół podstawowych Krakowa, Szkoła Podstawowa nr 162 na Piaskach należy do najbardziej usportowionych szkół w Krakowie. Młodzież z tej szkoły odnosi wiele sportowych sukcesów, są wspaniali nauczyciele, ale szkoła miała słabe i stare zaplecze sportowe, stare, zniszczone boiska oraz bieżnie.

  Po zasygnalizowaniu mi tej kwestii rozmawiałem z Prezydentem i Dyrektorem Zarządu Inwestycji Sportowych. Rodzice i nauczyciele przedstawili dobrze przygotowaną koncepcję odnowienia tych boisk.

  W 2018 roku podjęto remont pierwszych dwóch boisk. Jedna z najlepszych szkół sportowych Krakowa będzie ma nowe zaplecze sportowe. Orientacyjny koszt to około 2 mln zł.

 8. Stworzenie Parku Duchackiego na Woli Duchackiej

  Jeden z najtrudniejszych moich projektów samorządowych.

  W 2013, po 7 latach starań udało się, dzięki mojemu pomysłowi zamiany terenów, przejąć prawie 3 ha terenu starodrzewia, mocno naciskanego lokalną zabudową blokową. Kosztowało to realnie około 10 mln zł.

  Potem to miejsce, czyli park i dwór, miało być zagospodarowane lokalnie. Nic z tego nie wyszło, więc od 2015 roku forsowałem rewitalizację dworu i parku ze środków miejskich. Pierwotnie była to kwota 2,5 mln zł, potem około 4,5 mln zł, następnie około 5,5 mln, w końcu 7,1 mln zł. Biorąc pod uwagę, że sprawa dotyczyła terenu około 3 ha i dworku o powierzchni około 300 m kw., wydawało się, że jest to dużo.

  Po konsultacjach społecznych i określeniu bardzo rozwiniętego programu funkcjonalnego okazało się jesienią 2017, że przewidywane nakłady to ponad 20 mln zł. Biorąc pod uwagę, że rzecz dotyczyła 300 m kw. dworu, co miało kosztować 14 mln zł i 3 ha terenu, co miało kosztować 6 mln zł, uznano, że taki koszt niesie ryzyko niegospodarności. 14 mln zł za 300 m kw. to około 45 tysięcy zł za 1 m kw. remontu dworku, 6 mln za 3 ha to 2 mln zł za 1 hektar. To było bardzo dużo, zdecydowanie za dużo.

  Z takiego ogromnie kosztownego projektu musieliśmy zrezygnować. Trzeba było znaleźć inne rozwiązanie i pieniądze.

  I znaleźliśmy – etapowanie. W pierwszym etapie zrewitalizowano dolną część parku.

 9. Stworzenie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie Łapianka, Kliny

  Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie Jugowice będzie jednym z najważniejszych miejsc ruchu harcerskiego i skautowego w tej części Europy. Chcemy, aby było to miejsce spotkań, szkoleń, zbiórek, ognisk i biwaków dla ludzi z całego świata, miejsce badań historycznych i pedagogicznych nad fenomenem harcerstwa i skautingu, miejsce otwarte na harcerzy i harcerki, zuchów i zuchny, wilczki, instruktorów i wędrowników, weteranów i przyjaciół polskiego harcerstwa i europejskiego skautingu.

 10. Remont Fortu Borek, Kliny

  Na Klinach mamy 2 forty z I Wojny Światowej, jednym z nich jest Fort Borek 52 przy skrzyżowaniu ulic Borkowskiej i Fortecznej.

  Wspaniały pomysł na zagospodarowanie tego fortu miał Pan Tadeusz Murzyn – przewodniczący Rady Dzielnicy X. Nie tylko miał pomysł, ale też i pozyskał ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa środki na wstępny remont.

  Wsparliśmy tę inicjatywę środkami z Zarządu Budynków Komunalnych i w efekcie rozpoczął się długotrwały remont Fortu. Zaczęto od odwodnienia i zabezpieczenia całości, potem wykonano kolejne prace.

  W Forcie siedzibę ma lokalny Klub Kliny i Biblioteka Polskiej Piosenki.