Sprawozdanie z kadencji 2014-2018

Działania lokalne radnego Miasta Krakowa

Szanowni Państwo

Jako radny, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, pomagałem w lokalnych sprawach swojego okręgu wyborczego. Za swoje główne zadanie uważałem odpowiadanie na potrzeby lokalnych środowisk i szukanie środków finansowych na wskazywane projekty.

Jeżeli czegoś się podjąłem, starałem się znajdywać na to środki finansowe i bardzo często się to udawało. Dalsza kontrola nad zadaniami sprawowana była najczęściej przez lokalne środowiska, jednak często musiałem interweniować. Zdawałem sobie sprawę z realiów ekonomicznych, ale nigdy nie odpuszczałem, nawet gdy pozostawałem osamotniony na „placu boju”.

Przedstawiam Państwu zadania, przy których miałem swój udział, których realizacja była bardzo istotna dla lokalnych społeczności. Państwo ocenią, jak mi się udało!

Bogusław Kośmider
Radny Miasta Krakowa 

W ciągu 4 lat złożyłem niemal 150 poprawek do budżetu i wsparłem 37 zadań lokalnych na kwotę ponad 340 milionów zł.

Oto przykłady:

 

Loading map...

Loading

Kliknij na nazwę wybranego zadania, aby poznać szczegóły moich działań:

Dzielnica VIII

 1. Budowa Centrum Kultury RUCZAJ

  Onegdaj, w poprzednich kadencjach, udało się znaleźć miejsce na Klub Kultury RUCZAJ, zlokalizowany w salkach parafii katolickiej na Ruczaju. Jednak wzrastająca liczba dzieci i młodzieży zainteresowanej ofertą Klubu Kultury spowodowała, że rodzice bardzo mocno optowali za budową domu kultury w nowej lokalizacji.

  Mieszkańcy przygotowali nawet wstępny projekt. Udało się znaleźć miejsce, zarezerwowane w miejscowym planie. W 2016 zadanie wprowadzono do budżetu, wg obecnych danych koszt budowy wynosi 21,1 mln zł, zakończenie budowy przewidywane jest w 2019 roku.

 2. Budowa basenu przy szkole na ul. Strąkowej

  Na Ruczaju, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 przy ul. Strąkowej, powstaje nowy osiedlowy basen pływacki, pierwszy w tej części miasta.

  Pomysł narodził się podczas czerwcowego festynu szkolnego w 2015 roku, kiedy pod parasolami rozmawialiśmy z gronem nauczycieli, rodziców i lokalsów o potrzebach tej części Krakowa. Wtedy to Pan dyrektor Kubieniec wymarzył sobie basen.

  Pomysł ten mocno wspierał też mieszkaniec Ruczaju, profesor Franciszek Ziejka, emerytowany rektor UJ. Obiecałem, że zajmę się tą sprawą. Poprosiłem o wycenę ZIS i Pana dyrektora Kowala, przekonywałem Wiceprezydenta Trzmiela, wreszcie udało się przekonać Pana Prezydenta Majchrowskiego.

  Wprowadzono zadanie do budżetu i obecnie mamy na to przeznaczone 16,29 mln zł. W 2017 roku odbył się przetarg, który wygrała Chemobudowa, 17 listopada 2017 rozpoczęto budowę, która skończy się w styczniu 2020 roku. Wtedy, jak obiecaliśmy, skoczymy w pełnych garniturach, butach, koszuli i krawacie do tego basenu – ja i Pan dyrektor Kubieniec.

 3. Przebudowa Szkoły nr 53 przy ul. Skośnej

  Szkoła Podstawowa nr 53 na ul Skośnej miała tak dużo dzieci, że musiały się uczyć na 2,5 zmiany. Stało się tak, bo do szkoły chodziło bardzo dużo dzieci spoza rejonu, a i w rejonie liczba dzieci bardzo znacząco wzrosła.

  Podjęto dwa rodzaje działań: krótkoterminowe i długoterminowe. Krótkoterminowo zlikwidowano szatnie, zrobiono tam sale, przeniesiono część dzieci do innej lokalizacji.

  Docelowo przygotowano plan modernizacji szkoły z dobudową praktycznie nowego skrzydła. Przewidziano na to kwotę 18,8 mln zł.

 4. Budowa komisariatu Policji na Ruczaju, Czerwone Maki

  Podczas rozmowy z ówczesnym Ministrem Spraw Wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem i ówczesnym komendantem wojewódzkim Policji Mariuszem Dąbkiem ustaliliśmy konieczność zmiany lokalizacji komisariatu Policji obsługującego tę część Podgórza, czyli komisariatu na ul. Zamoyskiego działającego w starym prywatnym budynku.

  Uzgodniliśmy, że nowy komisariat stanie na działce na Ruczaju w okolicach pętli przy Czerwonych Makach. Trzeba było przekazać tę działkę Skarbowi Państwa, co chwilę trwało. Potem trzeba było wprowadzić to zadanie do budżetu Komendy Głównej Policji. Udało się w 2018 roku, wykonano projekt, przeznaczono na jego wykonanie ponad 30 mln zł.

  W ciągu 2 lat będziemy mieli na Ruczaju nowy komisariat Policji. Wielkie dzięki dla Pana Radnego Krzysztofa Durka, który działając ponad politycznymi podziałami bardzo wsparł tę inicjatywę.

 5. Park Ruczaj

  Przy ul. Kobierzyńskiej jest parohektarowy obszar zielony, na którym funkcjonuje Klub Jazdy Konnej. Przez kilka lat trwały próby przejęcia tego terenu przez podobno starego właściciela.

  Aby chronić teren uchwalaliśmy onegdaj miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Udało się poprzez mocne starania prawne wygrać sprawę i uzyskać docelową własność.

  Obecnie mając własność możemy inwestować sami albo KJK. Będziemy też zmieniać miejscowy plan, aby można było lepiej chronić teren.

 6. Modernizacja ul. Lubostroń

  Na początku kadencji wielu lokalsów wskazywało konieczność modernizacji ulicy Lubostroń. Wielu radnych, w tym i ja, zajęło się tym tematem.

  W tej sprawie wnioskowałem jeszcze w 2014 roku do Prezydenta, w tej sprawie złożyłem stosowną poprawkę. Oprócz mnie bardzo aktywni byli też inni radni i udało się do budżetu wprowadzić zadanie na kwotę 4,4 mln zł.

 7. Rozbudowa ul. Mochnaniec

  Początek dyskusji o modernizacji tej ulicy to rok 2006, ale przyspieszenie nastąpiło od 2015 roku. Na zadanie docelowo przeznaczono 12,2 mln zł.

  Byłem jednym z kilku radnych walczących o tę sprawę, składałem wnioski do budżetu, złożyłem właściwą poprawkę.

 8. Przedłużenie trasy pieszo-rowerowej przy ul. Widłakowej

  Wielu biegających i jeżdżących wałami wzdłuż Wisły wie, że w okolicach ulicy Widłakowej kończy się trasa, trzeba dalej poruszać się niebezpieczną ulicą. Długo dyskutowaliśmy co i jak zrobić, chciałem pierwotnie forsować nadbudowę wałów, tak aby nie trzeba było zjeżdżać w dół i potem w górę.

  Niestety, ze względów formalno-prawnych to się nie udało, trzeba było zrobić zjazd na międzywale i potem wyjazd na wał. Trzeba było wykupić działki.

  Pierwotnie na projekt była przeznaczona kwota 1,7 mln zł, potem zmniejszono ją na 0,6 mln zł, ale teraz, dzięki wsparciu p. radnego Komarewicza jest 1,7 mln zł. Wybrano wykonawcę i czekamy na realizację.

Dzielnica IX

 1. Przedszkole na ul. Kościuszkowców

  W 2014 r. szukaliśmy miejsca na lokalizację kilku przedszkoli w tej części Miasta. Wskazano ulicę Kościuszkowców, wyprowadzono najemców z małego baraczku i wprowadzono do budżetu kwotę 9,1 mln zł i już oddano tę inwestycję.

  Ponad 150 dzieci ma swoje przedszkole – śliczne, nowoczesne i ciekawe. Byłem, wraz z radnymi dzielnicowymi, z Panią radną Pateną i Panem radnym Migdałem, inicjatorem powstania tego przedszkola, szukałem na to pieniędzy. Wykonane!

 2. Budowa ulicy 8. Pułku Ułanów

  Rozbudowa blokowych osiedli peryferyjnych powoduje, że od lat konieczna stawała się budowa ulicy 8. Pułku Ułanów, łączącej ulicę Zawiłą z ulicą Kapelanką.

  To kluczowe dla tej części miasta rozwiązanie komunikacyjne – niezbędne, choć bardzo kontrowersyjne, i obecne w planach od roku 1998. Mieliśmy w tej sprawie wiele protestów, odwołań i blokowania miejscowych planów.

  Obecnie mamy na to przeznaczone 44,9 mln zł. Są jednak problemy z wyłonieniem wykonawcy. Od lat zajmowałem się tą inwestycją, także z innymi radnymi.

 3. Próba wykupu Lasu Borkowskiego

  Ponad 6 ha terenu leśnego między ulicami Zawiłą, Żywiecką i Orzechową to bardzo ważny teren zielony w tym rejonie Krakowa będący własnością prywatną.

  Właściciel od lat chce ten teren sprzedać, także Gminie. Jako Rada w tej sprawie rekomendowaliśmy Prezydentowi zakup tego terenu.

  Jednak problem jest w wycenie. Wycena, którą dysponuje miasto, jest znacząco niższa niż oczekiwania finansowe właściciela. Szukamy nowych rozwiązań.

 4. Poszukiwania rozwiązania dla Kąpieliska na Solvayu

  Nowe rozwiązanie potrzebne jest także dla obszaru byłego kąpieliska Solvay w Borku Fałęckim. Niegdyś wspaniałe, otwarte kąpielisko, z którego korzystali mieszkańcy Borku, Łagiewnik i innych rejonów Krakowa niszczeje.

  Sądownie właścicielem terenu jest zagraniczna spółka. Kiedyś zaproponowano rozwiązanie, ale nie zostało ono przez Gminę przyjęte, bowiem dla tego terenu obowiązujący plan miejscowy, który zakłada konieczność budowy basenu i terenów rekreacyjnych. Szukamy rozwiązania, choć wiemy, że nie będzie to łatwe.

Dzielnica X

 1. Przedszkole przy ul. Babińskiego na Klinach

  Ruczaj i Kliny to jedne z najszybciej rozwijających się osiedli mieszkaniowych. Choć w tym obszarze były przedszkola, choćby duże przy ul. Lubostroń, niezbędne było wybudowanie przynajmniej 2–3 kolejnych takich obiektów.

  Szukaliśmy przez kilka miesięcy lokalizacji. Wskazano miejską działkę przy ulicy Babińskiego, do której prywatny właściciel rościł sobie prawo. Uznaliśmy jednak, że to jest tak dobra dla przedszkola lokalizacja, że warto zaryzykować i w przypadku przyznania im racji – oddać inną działkę.

  Po szybkiej budowie działa już 6 oddziałów i 150 dzieci z Klinów ma swoje wymarzone przedszkole. Koszt przedszkola – 6,9 mln zł.

  Byłem jednym z inicjatorów tej inwestycji, pilnowałem wszystkich etapów. Cieszę się, że przedszkole dobrze funkcjonuje.

  Przy realizacji tego zadania, podobnie jak przy kilku innych inwestycjach na Klinach (np. drogowych), współpracowałem z Maciejem Nazimkiem – tamtejszym radnym, przewodniczącym Rady Dzielnicy X.

 2. Budowa ulicy Korpala do os. Mieczykowa i poszerzenie ul. Bartla na Klinach

  Kilka lat temu mieszkańcy osiedla na Mieczykowej postulowali wybudowanie drogi łączącej ich osiedle z ulicą Bartla. Kilka lat trwały przygotowania, projekt, wykonanie i w 2015 droga została otwarta.

  Następnie poszerzona została ul. Bartla, dzięki czemu został wprowadzony ruch dwukierunkowy, zaś autobusy przestały się klinować (nomen omen na Klinach). Koszt – 5,3 mln zł.

 3. Odwodnienie Wilgi w Opatkowicach

  Rzeka Wilga, mimo że niepozorna, potrafi podczas ulewnych deszczów mocno zalewać okoliczne pola i ogrody. W tej sprawie mieszkańcy prosili o wsparcie.

  Znalazłem rozwiązanie w postaci dotacji Województwa Małopolskiego i inwestycji odwadniających Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

  Po trzyletnich pracach Wilga w tym zakresie została uregulowana. Koszt – ok 2,2 mln zł.

 4. Przebudowa ul. Myślenickiej w Swoszowicach i Wróblowicach

  Przebudowa ul. Myślenickiej to jeden z najtrudniejszych projektów drogowych ostatnich lat.

  W 2010 roku mieszkańcy protestowali przeciwko brakowi tej inwestycji. W latach 2011-2014 były zarezerwowane środki, ale ze względu na protest części mieszkańców nie można było rozpocząć budowy, a pieniądze nie zostały wykorzystane.

  Zmieniono parametry drogi i ponownie wprowadzono w 2015 roku do budżetu stosowne środki. Wykonano projekt i w trakcie uzyskiwania tzw. ZRID-u (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) zmieniło się prawo, a właściwe organy Wojewody zażądały złożenia kolejnego wniosku. Odbyło się kilkanaście spotkań, rozmów z Panem Wojewodą Pilchem i jego urzędnikami, z Panem Wiceprezydentem Trzmielem, wreszcie w 2017 roku uzyskano ZRID.

  Przeprowadzono przetarg i obecnie, acz nie bez problemów, inwestycja jest realizowana. Koszt inwestycji to około 50 mln zł. Znaczna część jest finansowana ze środków UE, co niesie za sobą duże formalne konsekwencje.

 5. Modernizacja Fortu Borek 52 na Klinach z przeznaczeniem na Klub Kultury

  Na Klinach mamy 2 forty z I Wojny Światowej, jednym z nich jest Fort Borek 52 przy skrzyżowaniu ulic Borkowskiej i Fortecznej.

  Wspaniały pomysł na zagospodarowanie tego fortu miał Pan Tadeusz Murzyn – radny Dzielnicy X. Nie tylko miał pomysł, ale też i pozyskał ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa środki na wstępny remont.

  Wsparliśmy tę inicjatywę środkami z Zarządu Budynków Komunalnych i w efekcie rozpoczął się długotrwały remont Fortu. Zaczęto od odwodnienia i zabezpieczenia całości, teraz idą kolejne prace.

  W Forcie ma mieć siedzibę lokalny Klub Kultury Kliny i Biblioteka Polskiej Piosenki oraz być może mała gastronomia, np. kawiarnia.

 6. Budowa sali gimnastycznej przy SP 134 na ul. Kłuszyńskiej w Opatkowicach

  Kiedyś na uroczystościach opłatkowych w ówczesnej malutkiej sali gimnastycznej SP 134 grupa rodziców i nauczycieli poprosiła o wybudowanie sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia.

  Udało się wprowadzić projekt do budżetu, w 2016 roku wykonano koncepcję, a w 2017 r. rozpoczęła się budowa i właśnie dobiega końca! Koszt – 5,9 mln zł.

  Więcej informacji >>

 7. Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 43 na Myślenickiej w Swoszowicach

  Od dawna oczekiwana modernizacja i rozbudowa SP 43 nie mogła znaleźć finansowania. W 2015 r. udało się znaleźć na tyle duże rezerwy, że inwestycja weszła do budżetu – budowa nowych sal lekcyjnych i auli.

  Prace budowlane przebiegały w trakcie roku szkolnego, co oczywiście nie ułatwiało realizacji tej inwestycji. Pierwszy, główny etap udało się wdrożyć, kosztował ok. 5 mln zł, przed nami etap drugi – jeszcze 2 mln zł.

 8. Budowa Szkoły Podstawowej na Klinach

  Potrzeba budowy szkoły widoczna była już wcześniej, jednak nakłady na SP 53 na ul. Skośnej i SP 97 na ul. Judyma miały zabezpieczyć miejsca nauki dla dzieci z rejonu Klinów.

  W 2016 roku wiedzieliśmy, że musimy mieć nową szkołę. W 2017 rozpoczęto projektowanie, w 2018 okazało się najpierw, że są problemy z ciekiem płynącym w poprzek działki. Kiedy poradzono sobie z tym problemem i ogłoszono przetarg – okazało się, że najtańsza oferta jest 2 razy droższa niż przewidywane nakłady.

  Szukamy dodatkowych pieniędzy lub innego rozwiązania. Przewidywane nakłady to 20 - 40 mln zł.

 9. Przebudowa ul. Krzyżańskiego we Wróblowicach

  Przebudowa ulicy Myślenickiej wymuszała przebudowę ulicy Krzyżańskiego łączącą ją z bezpośrednią okolicą Krakowa. Po uzyskaniu zgód na przebudowę ulicy Myślenickiej można było robić to dla ul. Krzyżańskiego.

  Moją rolą było zapewnienie finansowania. Zabiegałem o to, złożyłem stosowną poprawkę i zadanie można było realizować. Przewidywane nakłady to ok. 11 mln zł. Także to zadanie jest częściowo finansowane ze środków UE.

 10. Modernizacja WLKS Krakus

  Przed laty rozpoczęto rozbudowę obiektów Wojewódzkiego Ludowego Klubu Sportowego Krakus. Rozpoczęto, ale nie skończono.

  W 2017 rozpoczęto rozbudowę, która ma być zakończona w 2019 roku. Przewidywane nakłady – 5,350 mln zł. Moja rola w tej sprawie to poprawka do budżetu i WPF w 2016 roku oraz wcześniejsze starania.

 11. Przebudowa ul. Taklińskiego w Opatkowicach

  Rozbudowa ul. Taklińskiego wraz z budową połączenia tej ulicy z przystankiem Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej trwa od 2015 roku, kosztowało to 2,9 mln zł. Finasowanie zostało zapewnione w wyniku mojej poprawki.

 12. Modernizacja ul. Ważewskiego

  Lokalna radna Dzielnicy X Pani Andżelika Kuczaj od dawna starała się o to zadanie, poszerzone o rozbudowę ulicy Zakarczmie.

  Złożyłem stosowną poprawkę, poszukaliśmy możliwości i zadanie znalazło się w budżecie miasta na 2017 rok. Przewidywane nakłady to 4 228 000 zł.

 13. Przebudowa ul. Niewodniczańskiego we Wróblowicach

  Tamtejsza radna X Dzielnicy Pani Jadwiga Szarek postulowała od dawna modernizację ulicy Niewodniczańskiego.

  Udało się wprowadzić do budżetu zadanie – przygotowanie i rozpoczęcie tej inwestycji. Nakłady – 2,0 mln zł. Teraz prace są w toku.

 14. Stworzenie nowego Domu Kultury w Jugowicach/Swoszowicach

  W związku z przebudową linii kolejowej Kraków-Skawina i zmianą przeznaczenia dużych obiektów dworcowych, dzięki zainteresowaniu radnych dzielnicowych Pani Anny Żurad i Pana Dariusza Rejka, udało się we współpracy z PKP spowodować, że na 1. piętrze stacji kolejowej znajdzie swoje miejsce Klub Kultury Jugowice/Swoszowice.

  Na ponad 200 m kw. będzie świetlica, pokoje zajęć, biuro. To kolejny, obok Ruczaju, Klinów, Soboniowic i Wróblowic, pomysł na jednostkę kultury.

 15. Rozbudowa ul. Fortecznej na odcinku pomiędzy ul. Zakopiańską a ul. Zawiszy na Klinach.

  Kolejny od dawna oczekiwany remont ulicy, z koniecznością zakupów działek w celu poszerzenia odcinkami bardzo wąskiej ulicy. Sprawa kontrowersyjna, ale konieczna. Przewidywany czas realizacji to 2019 rok, a przewidywane nakłady – 3,1 mln zł.

Dzielnica XI

 1. Parking Park&Ride na Kurdwanowie

  Po kilku latach przygotowań, po lokalnych protestach, po zmianach koncepcji, w 2017 rozpoczęto i zrealizowano jeden z pierwszych parkingów Park & Ride w Krakowie, na Kurdwanowie na ul. Halszki.

  Parking ten powstał także w wyniku protestów mieszkańców Kurdwanowa, nie mogących zaparkować aut na swoim osiedlu, bo miejsca postojowe były zajęte przez przyjezdnych. Nakłady to 4,1 mln zł.

 2. Zmodernizowana ul. Nowosądecka

  W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży miasto zmodernizowało tę ulicę w trybie tzw. nakładkowym. Nakładki to pomysł naszego kolegi klubowego radnego Wojciecha Wojtowicza, który nie tylko to wymyślił, ale i doprowadził to do realizacji. Ulica Nowosądecka skorzystała.

 3. Zmodernizowana ul. Witosa

  W ramach remontów nakładkowych wykonano też modernizację ulicy Witosa. Modernizacja była realizowana w 4 etapach, kosztowała około 2 mln zł.

 4. Zmodernizowana ul. Cechowa

  Osobno za 2 mln zł wyremontowano ulicę Cechową od Niebieskiej do Łużyckiej. Moja rola to poprawka do budżetu i WPF. Jak zawsze ktoś musi znaleźć pieniądze.

 5. Częściowo zmodernizowana ul. Łużycka

  Podobnie, w trybie nakładkowym, zmodernizowano odcinek ulicy Łużyckiej. I znów tryb nakładkowy, nakłady finansowe to około 1,5 mln zł.

 6. Plany ochronne dla Parku Drwinka

  Od jakiegoś czasu widać było zdecydowanie większe zainteresowanie inwestycjami komercyjnymi w rejonie Drwinki.

  To obszar kilkudziesięciu hektarów zieleni, który chcieliśmy ochronić, a nie mieliśmy możliwości, aby go zakupić. Na szczęście w studium były to tereny zielone.

  Postanowiliśmy zrobić tam miejscowe plany, w sumie 3 – Drwinka Podedworze, Drwinka Bochenka, Cechowa/Tuchowska/Łużycka. W 2015 sam sprokurowałem uchwały kierunkowe, przystąpiono do sporządzania planów, w 2017 plany uchwalono.

  Równolegle, mając zabezpieczoną ochronę i bezpieczeństwo terenów, mogliśmy krok po kroku wykupywać tereny w celu utworzenia Parku Rzecznego Drwinka. Plany ochronne dla Parku Drwinka to najlepszy obecnie sposób ochrony tego terenu.

  Jestem dumny, że to wymyśliłem i zrealizowałem. Obecnie zrealizowano zakupy za około 10 mln zł.

 7. Rewitalizacja Parku Duchackiego

  Jeden z najtrudniejszych moich projektów samorządowych.

  W 2013, po 7 latach starań udało się, dzięki mojemu pomysłowi zamiany terenów, przejąć prawie 3 ha terenu starodrzewia, mocno naciskanego lokalną zabudową blokową. Kosztowało to realnie około 10 mln zł.

  Potem to miejsce, czyli park i dwór, miało być zagospodarowane lokalnie. Nic z tego nie wyszło, więc od 2015 roku forsowałem rewitalizację dworu i parku ze środków miejskich. Pierwotnie była to kwota 2,5 mln zł, potem około 4,5 mln zł, następnie około 5,5 mln, w końcu 7,1 mln zł. Biorąc pod uwagę, że sprawa dotyczyła terenu około 3 ha i dworku o powierzchni około 300 m kw., wydawało się, że jest to dużo.

  Po konsultacjach społecznych i określeniu bardzo rozwiniętego programu funkcjonalnego okazało się jesienią 2017, że przewidywane nakłady to ponad 20 mln zł. Biorąc pod uwagę, że rzecz dotyczyła 300 m kw. dworu, co miało kosztować 14 mln zł i 3 ha terenu, co miało kosztować 6 mln zł, uznano, że taki koszt niesie ryzyko niegospodarności. 14 mln zł za 300 m kw. to około 45 tysięcy zł za 1 m kw. remontu dworku, 6 mln za 3 ha to 2 mln zł za 1 hektar. To było bardzo dużo, zdecydowanie za dużo.

  Z takiego ogromnie kosztownego projektu musieliśmy zrezygnować. Trzeba było znaleźć inne rozwiązanie i pieniądze.

  I znaleźliśmy – etapowanie. Pierwszy etap to rewitalizacja dolnej części parku. Mamy na to środki i pomysły. Szukamy też rozwiązania dla całego obszaru, ale widać, że to na pewno potrwa.

 8. Modernizacja boisk sportowych przy Szkole Podstawowej nr 162

  Jedna z największych szkół podstawowych Krakowa, Szkoła Podstawowa nr 162 na Piaskach należy do najbardziej usportowionych szkół w Krakowie. Młodzież z tej szkoły odnosi wiele sportowych sukcesów, są wspaniali nauczyciele, ale szkoła ma słabe i stare zaplecze sportowe, stare, zniszczone boiska oraz bieżnie.

  Na pikniku w zeszłym roku sygnalizowano mi tę kwestię. W tej sprawie rozmawiałem z Prezydentem i Dyrektorem Zarządu Inwestycji Sportowych. Rodzice i nauczyciele przedstawili dobrze przygotowaną koncepcję odnowienia tych boisk.

  W 2018 roku podjęto remont dwóch boisk, a kolejne to dalsze działania. Jedna z najlepszych szkół sportowych Krakowa będzie miała nowe zaplecze sportowe. Orientacyjny koszt to około 2 mln zł.

 9. Centrum Kultury i Rekreacji na Woli Duchackiej

  Jeden z kolejnych trudniejszych problemów. Przed laty Spółdzielnia Mieszkaniowa zlikwidowała Dom Kultury, będący w zasobach spółdzielni. Dyrektor ZSOI nr 7 zaproponował zbudowanie Centrum Kultury i Edukacji na działce obok szkoły.

  Udało się zorganizować na mój wniosek środki finansowe na budowę Centrum. Przewidywane nakłady to 10,9 mln zł. Zrobiono projekt, ale były spore problemy własnościowe.

  Gdy zostały uregulowane, okazało się, że są problemy projektowe, a potem, w 2017 roku okazało się, że konieczna jest zmiana programu funkcjonalnego. Obecnie zadanie będzie ponownie wprowadzane do budżetu.

 10. Skwer Wolności na Estońskiej

  Na Woli Duchackiej między ulicami Estońską, Wolności i Algierska był sobie teren zielony. Teren był własnością Spółdzielni Mieszkaniowej Podgórze i miały tam być wybudowane bloki mieszkaniowe. Spółdzielnia była związana z Miastem umową.

  W 2016 roku grupa mieszkańców z Panem Edwardem Pietrzykiem na czele apelowała o niezagospodarowywanie tego obszaru.

  Podjąłem się tego zadania. Najpierw trzeba było zmienić umowę i sposób zagospodarowania tej działki. To się udało, a przy okazji wyszło, że uchwała określająca warunki takiej zmiany spowodowałaby dodatkowe koszty. To też zmieniliśmy, a potem Zarząd Zieleni Miejskiej ruszył z budową Smoczego Skweru.

  W ten sposób powstało nowe zielone miejsce. Orientacyjne nakłady to ok. 1,2 mln zł.

  Więcej informacji >>