Spotkanie z mieszkańcami w Swoszowicach
Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 r.
Jesteśmy po kolejnym (9 listopada) swoszowickim spotkaniu ws przebudowy ulicy Myślenickiej, ale i innych problemów tej części Krakowa. Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele UMK, ZIKIT, Straży Miejskiej, projektanta, wykonawcy, MPWiK, Rady Dzielnicy X oraz blisko 200 mieszkańców Swoszowic i pobliskich Wróblowic. Przestawiono projekt przebudowy ulicy, przedstawiono wstępny harmonogram robót, wstępny plan zastępczej organizacji ruchu w związku z inwestycją, omówiono zasady wykupu działek, a także inwestycje towarzyszące. W burzliwej dyskusji poruszono wiele spraw.
Najważniejsze informacje przekazane i poruszone na spotkaniu to:
- Inwestycja, po kilku latach protestów i odwoływań rusza, ale ze względu na konieczność uzyskania zgód mieszkańców jest wielkim kompromisem. Dzięki temu kompromisowi nikt z prawie 300 stron nie oprotestował decyzji ZRiD. Inwestycja ta była szczegółowo konsultowana z mieszkańcami, odbyło się kilka spotkań, były indywidualne spotkania i wnioski mieszkańców. Jednak w końcu ruszamy!
- Najbliższe działania to procedura przekazania i wykupu tych terenów, które zostaną wykorzystane do przeprowadzenia przebudowy ulicy. Działania podejmuje ZIKIT, Wydz. Skarbu przejmuje grunty, są one wyceniane i środki są wypłacane właścicielom albo się oni odwołują. Jest na to 120 dni.
- Pierwotny termin realizacji to koniec września 2018, ale ze względu na przesunięcie rozpoczęcia inwestycji, konieczność przeprowadzenia nowych prac kanalizacyjnych i wodociągowych, a także konieczność wykupienia gruntów, co swoje potrwa (minimum 4 miesiące) – prawdopodobnym terminem jest koniec 2018 roku albo wiosna 2019. Prace budowlane rozpoczną się na wiosnę 2018, chyba że nastąpią protesty mieszkańców, co może ten termin opóźnić.
- Przedstawiono 4 etapy realizacji i wstępnie podano propozycje organizacji ruchu w tym czasie. Właśnie organizacja ruchu było najbardziej kontrowersyjnym problemem. Przedstawiono różne kontrpropozycje, ale ruch wahadłowy przy głębokich na 5 m wykopach wydaje się rażąco niebezpieczny i niemożliwy. Do rozważenia jest próba przeniesienia ruchu do sąsiednich gmin, ale one musiałyby wyrazić zgodę. Ostateczne warianty zastępczej organizacji ruchu zostaną przedstawione na stronie Dzielnicy X.
- Poruszono konieczność wprowadzenia świateł na skrzyżowaniu z ul. Bochnaka. Co prawda ta sprawa nie była szczegółowo zgłaszana podczas trzyletnich konsultacji, ale zostanie ona sprawdzona i jeżeli będzie możliwa – wprowadzona.
- Poruszono także zasadność budowy w osi ulicy pasa betonowego o maksymalnej wysokości 3 cm. Ta sprawa zostanie sprawdzona pod kątem możliwości realizacji, ale i wstrzymania całej inwestycji, jeżeli będzie to istotna zmiana projektu.
- Poruszono sprawę budowy w Swoszowicach nowego masztu GSM. Również to zagadnienie zostanie sprawdzone i zweryfikowane, a jeżeli będzie możliwość to i wstrzymane.
- Przedstawiono (MPWiK) cały pakiet spraw wodociągowo-kanalizacyjnych w rejonie Swoszowic. MPWiK poinformował, że w 2018 roku zostanie zrealizowanych 10 zadań wod-kan w tym rejonie, a będzie projektowanych kolejnych 19 zadań. W 2019 roku zostanie zrealizowanych 12-13 zadań i zaprojektowanych ok. 30 kolejnych nowych, tak aby zakończenie tych inwestycji nastąpiło w 2021 roku. Szczegóły będą na stronie MPWiK.
- Poruszono szereg spraw bezpieczeństwa mieszkańców, w tym bezpieczeństwa dzieci chodzących do szkół i wybudowania stosownych spowalniaczy.
Po 3 i pół godzinach dyskusji, o godz 21:30 spotkanie się zakończyło. Dziękuję Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 43 za gościnę, dziękuję pracownikom ZIKIT, Straży Miejskiej, Wydz. Skarbu, MPWiK, projektantowi przebudowy ulicy, przedstawicielom wykonawcy – firmy Strabag, radnym dzielnicy X, a przede wszystkim mieszkańcom Swoszowic za aktywny udział. Wszystko zostało spisane i będzie analizowane. Do zobaczenia na następnym spotkaniu.
Z poważaniem,
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
PS. Dziękuję p. Angelice Kuczaj za wspaniałe zdjęcia.