„Śpiesz się powoli…” – Droga uchwały Rady Miasta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 r.

Uchwały Rady Miasta, wymagają staranności, rzetelności, a co z tego wynika mogą być podpisane dopiero po spełnieniu wielu formalnych warunków. Tak stanowi prawo i dobry obyczaj. Dlatego zdecydowałem się na odpowiedź do artykułu Gazety Krakowskiej „Uchwała antysmogowa ciagle nieważna” (tekst dostępny jest tutaj).

Nim odniosę się do meritum sprawy pozwolę sobie przedstawić procedury jakie muszą być spełnione od momentu podjęcia uchwały do chwili jej podpisania. Po uchwaleniu przez Radę Miasta uchwał w dniu sesji (w minioną środę, 16 grudnia, sesja skończyła się około godz. 19) urzędnicy mają obowiązek sprawdzić każdy tekst uchwały, porównać go z pierwotnym, przeanalizować wprowadzone zmiany. Dopiero tak sprawdzony tekst można wprowadzić do systemu informatycznego. Tam też uchwała ponownie musi zostać sprawdzona. Po ostatniej sesji taka procedura dotyczyła prawie 40 podjętych uchwał, w tym również uchwały wokół smogowej, ale i uchwały budżetowej i ws. Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dopiero po wykonaniu powyższych czynności sprawdzających uchwały mogą być podpisane elektronicznie przez przewodniczącego obrad, a po podpisaniu elektronicznym wydrukowane (każda, w stosownej ilości egzemplarzy i podpisana na każdym egzemplarzu).

Dlatego z zachowaniem wszystkich przepisów i procedur po ostatniej, środowej sesji uchwały były dostępne do podpisu elektronicznego w poniedziałek tj. 21 grudnia. Wtedy też zostały podpisane. Następnie zostały podpisane wszystkie papierowe egzemplarze uchwał. Dopiero po dopełnieniu tych formalności uchwały można było wysłać do Urzędu Wojewódzkiego i Regionalnej Izby Obrachunkowej, gdzie są weryfikowane.

Przepraszam za przydługi wstęp, ale był on więcej niż konieczny do wytłumaczenia zainteresowanym dlaczego pewne procesy mają swój określony czas trwania. Najważniejszym wnioskiem jest jednak fakt, że jako przewodniczący, działający zgodnie z obowiązującym prawem, po prostu nie mogłem wcześniej tych uchwał podpisać. W tym, również uchwały wokół smogowej. Taki wywód, choć przyznam, że w skróconej wersji, przedstawiłem Panu Redaktorowi. W skróconej bo sms-em.

Korzystając z okazji Wszystkim życzę spokojnych Świąt i dużo dystansu do otaczającego nas świata.

WESOŁYCH ŚWIĄT
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >