Solidarność i odpowiedzialność
Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 r.
Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kraków w czasach zarazy to doświadczenie, z którym nikt z nas nie miał do czynienia. Widzimy jak jest… Zwalniani pracownicy, upadające firmy, wyjeżdżający cudzoziemcy, wiele osób przerażonych i przestraszonych. Widzimy ograniczone do minimum aktywności, widzimy lęk, przestrach, wręcz panikę.
I widzimy wspaniałych, mężnych i odważnych ludzi. I młodych, i starych. Widzimy pracowników wielu firm, dzięki którym mamy w domu energię elektryczną, wodę, gaz, dzięki którym regularnie odbierane są śmieci i ścieki, dzięki którym mamy komunikację publiczną, dzięki którym załatwiane są sprawy urzędowe. Widzimy pracowników sklepów, stacji benzynowych, trwających w sklepach, marketach, miejscach usług. Widzimy harcerzy, i tych z ZHR, i tych z ZHP pomagających dzieciom, rodzicom, seniorom, osobom samotnym, dającym nie tylko zaopatrzenie, ale i poczucie zaopiekowania. Widzimy pracowników pomocy społecznej, radnych miejskich i dzielnicowych pomagających potrzebującym. To jest czas próby i ci wspaniali ludzie, niezależnie od miejsca, funkcji i pozycji tę próbę znakomicie przechodzą. Dziękujemy Wam, Mieszkańcy Krakowa za wielką solidarność społeczną, dziękujemy za zaangażowanie i wielką współpracę.
Widzimy wielką odpowiedzialność, i tych ważnych, reprezentujących mieszkańców, radnych miejskich, dzielnicowych, miejskich urzędników, przedstawicieli władzy samorządowej wszelkich szczebli i tych równie ważnych, choć może nie tak eksponowanych, jak właścicieli i pracowników firm, instytucji publicznych, gospodarczych, handlowych, pozarządowych.
Widzimy odpowiedzialność zdecydowanej większości wszystkich członków krakowskiego społeczeństwa. Ta odpowiedzialność przekłada się na odpowiedzialne decyzje, lokalne decyzje. I polityczne (tu kłania się odpowiedzialność krakowskiego samorządu, który mimo ryzyka, przyjął odpowiedzialnie ważne decyzje, szczególnie budżetowe) i społeczne, gdzie Miasto w miarę swoich, dość jednak sporych, możliwości pomaga wszelkim potrzebującym, i ekonomiczne, gdzie i miasto i przedsiębiorcy podejmują odpowiedzialne decyzje dotyczące bieżącej, ale i przyszłej działalności biznesowej.
Odpowiedzialność to wielka wartość obecnej sytuacji. Odpowiedzialność i solidarność.
Co dalej, czego się spodziewać ?
Jeżeli przyjąć, że sytuacja będzie się pogłębiać to musimy się liczyć ze wzrostem postaw indywidualnych i egoistycznych. Przecież nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Ale tu też musi zadziałać zasada solidarności i odpowiedzialności. Jako samorząd Miasta Krakowa wiemy, że dopóki uwzględniamy solidarność i odpowiedzialność, to jesteśmy jako wspólnota bezpieczni. Będziemy tego, jako samorząd pilnować. Jako samorząd staraliśmy się być zawsze solidarni i odpowiedzialni.
To jest dobre i dla wspólnoty, i dla każdego mieszkańca. Czas zarazy to czas wielkiej próby. Próby solidarności i odpowiedzialności. Jestem pewien, że Kraków, jako władza publiczna, ale i przedsiębiorcy i mieszkańcy, tę próbę przejdą solidarnie i odpowiedzialnie. Tak będzie…