Przesłanie na otwarcie wystawy – Niepokorni i niezależni – o Ruchu harcerskim w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 r.

Szanowni Państwo, Druhny i Druhowie.

Spotykamy się na otwarciu wystawy poświęconej krakowskiemu harcerstwu trudnych czasów. Przed nami dokumenty i pamiątki pokazujące trudne lata 70-te krakowskiego harcerstwa, lata obozów, stopni i sprawności, ale też i lata walki o mundur, obyczaje harcerskie. Przed nami pamiątki z lat 80-tych, Kręgów Instruktorów Harcerskich im Andrzeja Małkowskiego, Pogotowia Harcerskiego, walki o Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie, czasów udziału Krakowskiego Harcerstwa w wielu ważnych uroczystościach, czasów Białej Służby podczas wizyt Papieża Jana Pawła II, czasy zmian w harcerstwie, tworzenie pluralizmu w polskim ruchu harcerskim i skautowym.

[ zobacz infografikę w pełnej wielkości ]

Na tablicach możemy dostrzec wspaniałe postacie Krakowskiego Harcerstwa, i te żyjące, tworzące przyszłość Polski i Krakowa, i te, które odeszły  na wieczną wartę, jak ostatni: Śp Hm Ryszard Wcisło, Śp Hm Łukasz Węsierski czy nasz wspaniały kapelan harcerski Śp Hm gen. Adam Studziński. Możemy dostrzec rozkazy, opisy zdarzeń, fakty i pamięć o tych faktach.

To wspaniała historia, pokazująca braterstwo, wielkie ideały krakowskiej harcerskiej braci z tamtych lat. Możemy być dumni z tego, co udało się wtedy zrobić, jak udało się ten, harcerski depozyt idei i wartości utrzymać i rozwinąć. Możemy być naprawdę dumni.

Ale ważniejsze jest, co z tych czasów, co z tego ducha harcerskiego braterstwa uda się przenieść w obecne czasy? Ważniejsze jest, jak obecne harcerstwo wykorzystuje tę próbę trudnych dla harcerstwa czasów? Najważniejsze jest aby harcerstwo, krakowskie harcerstwo tworzyło dobry dzień dzisiejszy, tworzyło bieżące dobre oblicze.

Przepraszając za nieobecność, spowodowaną sprawami służbowymi chcę też ujawnić swoją małą tajemnicę – też jestem gdzieś w tych pamiątkach i dokumentach wymieniony, i to w bardzo chwalebnym gronie. Też przecież byłem cząstką tej historii, wspaniałej historii krakowskiego harcerstwa.

Dziękuję organizatorom wystawy, dziękuję tym, którzy pomogli zgromadzić takie ciekawe zbiory, dziękuję tym, którzy swoją pracą przyczynili się do tej wystawy.

Wielu z nas, w tym i ja, możemy dziękować, że mieliśmy taką wielką szansę na dobrą harcerską służbę. Myślę, że tą szansę wykorzystaliśmy ! Teraz taka szansa musi być dana młodszemu pokoleniu zuchów, harcerzy i instruktorów, i jestem pewny, że oni też tą szansę wykorzystają.

Czuwaj wszystkim !

Hm Bogusław Kośmider, Harcerz Rzeczypospolitej

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Wystawa odbywa się w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych i czynna będzie do 12 marca.

 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >