Przedsiębiorcy są wspierani, ale potrzeba więcej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Przedsiębiorcy, i mali, i średni, i duzi potrzebują pomocy. Trochę tej pomocy dostają, ale potrzebują o wiele więcej, tak jak w większości krajów Europy. A od kondycji gospodarki zależy jak szybko uda się z kryzysu wyjść, stracić jak najmniej miejsc pracy i powrócić do normalnego, ale już innego stanu.

Epidemia i zalecenia, a wręcz polecenia władzy państwowej spowodowały, że zdecydowana większość przedsiębiorców musiała ograniczyć czy wręcz zawiesić działalność gospodarczą. W efekcie ludzie tracą pracę, dochody, kapitał. Tracą wielkie przedsiębiorstwa, tracą średni, tracą mali, ale i tracą mikroprzedsiębiorcy czy przedsiębiorcy na samozatrudnieniu.

Rząd przygotował program pomocowy, najpierw Tarcza 1.0 – bardzo skrytykowana, uznana za bardzo teoretyczną, mocno nietrafiającą w potrzeby przedsiębiorców. Sam to mocno krytykowałem, mówiąc o durszlaku a nie tarczy. Trochę lepiej, ale niewiele lepiej, było przy tarczy 2.0, znowu duże obietnice, chwalenie się i mocna krytyka ze strony przedsiębiorców. Potem tarcza 3.0, znowu nieco lepiej, mikropożyczki, dofinansowanie do wynagrodzeń (tzw postojowe). I znów wielkie chwalenie się i mocno krytyczne opinie przedsiębiorców.

W Krakowie ponad 11 tysięcy przedsiębiorcy zawnioskowało o pomoc w postaci mikropożyczek, ponad 3 tysiące przedsiębiorców aplikują o dofinansowanie do płac pracowniczych (tzw postojowe). W sumie na dziś jest prawie 15 tysięcy wniosków, przyjmując że jeden wniosek to tylko 1 godzina pracy – mamy aż 30 osób zajmujących się tymi decyzjami, a oznacza to, że będą pracować 15 tygodni, aby zrealizować potrzeby przedsiębiorców. A procedura analizy jest dość trudna i pracochłonna. Władze muszą znacząco zmienić pracochłonność pracy nad wnioskiem, wręcz wzorem analiz bankowych sprowadzić to do automatycznej analizy wniosków. Tylko wtedy przedsiębiorcy będą dostawać pożyczki i dofinansowanie szybko. Ale ruch należy do ministerstw, my tylko możemy zwiększyć ilość ludzi, jednak teraz dla takich prac potrzeba ludzi dobrze przygotowanych.

Jako miasto wyraziliśmy zgodę na pomoc dla prawie tysiąca przedsiębiorców, wynajmujących od miasta lokale użytkowe. Ponad 800 z nich oświadczyło, że zawiesiło działalność, więc płacą tylko koszty administracyjne. Prawie 150 podmiotów ograniczyło działalność i dostali mniejsze czynsze, prawie 50 podmiotów zrezygnowało z wynajmu. To wszystko oznacza znaczne uszczerbki dochodów miasta, ale uznaliśmy, że pomoc przedsiębiorcom zaprocentuje w przyszłości, także dla budżetu miasta, ale przede wszystkim zaprocentuje utrzymaniem miejsc pracy i lepszym startem po okresie odmrażania.

To samo jest przy wsparciu krakowskich przedsiębiorców przy podatku od nieruchomości, a także przy bezproblemowym prolongowaniu wszelkich wpłat. To też uderzy w budżet, ale liczymy, że ułatwi przedsiębiorcom działania.

Jednak przede wszystkim przedsiębiorcy upominają się o szybkie decyzje w sprawie płacenia ubezpieczeń ZUS, upominają się, aby pomoc była szybko i prosto udzielana. Tak jak w zdecydowanej większości państw europejskich .

Wsparcie przedsiębiorców, dobre warunki, szybkość i łatwość otrzymania tego wsparcia to wielkie oczekiwanie polskich i krakowskich przedsiębiorców. Jako samorząd właśnie pomoc dla przedsiębiorców uznaliśmy za priorytet działań antykryzysowych Miasta Krakowa. Przedsiębiorcy krakowscy to zdecydowanie doceniają. A my staramy się maksymalnie pomóc, bo to jest nasz wspólny interes – samorządu, przedsiębiorców, mieszkańców. I oby się nam udało…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >