Prostsza pomoc przedsiębiorcom

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kiedy w ramach tarczy antykryzysowej wprowadzono pożyczki umarzalne dla mikroprzedsiębiorców, nikt nie brał pod uwagę skali tych pożyczek. W Krakowie mamy obecnie ponad 16 tysięcy wniosków i codziennie liczba ta przyrasta o ponad 3 tysiące. Biorąc pod uwagę, że w samym Krakowie jest 140 tysięcy takich przedsiębiorców i niech tylko 30% się zdecyduje – to oznacza 40-50 tysięcy pożyczek.

Pożyczki wg procedury muszą być przeanalizowane, czyli sprawdzone pod względem formalnym i merytorycznym, wyliczone wskaźniki, wyliczone w kalkulatorze dane. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja, potem przesłana przy wniosku jednostronnie podpisana umowa jest podpisywana przez Urząd Pracy. To wszystko musi trwać. I trwa, średnio licząc wszystkie czynności, około 60 minut.

W Urzędzie Pracy zajmowało się dotychczas tym 8-10 osób. Organizując wszystkich z różnych działów, szkoląc ich i przysposabiając mamy około 40-50 osób, każda dziennie zrobić może 8-10 umów, a to dziennie daje 320-500 umów. Jeżeli mamy 20 tysięcy umów, to potrzeba na zrobienie wszystkich 40-65 dni roboczych, a to oznacza 8-14 tygodni, czyli 2-4 miesiące.

Jeżeli udałoby się skrócić pracę nad wnioskiem do 30 minut i ściągnąć z innych jednostek jeszcze kilka osób to mamy: przy 60-70 osobach i 14-18 umowach na dzień – średnio 750 umów dziennie. To oznacza, że 20 tysięcy uda się zrealizować w 30 dni, czyli około 6 tygodni, czyli 1,5 miesiąca. A przecież, aby skrócić czas obsługi trzeba zmodyfikować oprogramowowanie, tak aby automatycznie ściągało dane z kilku systemów, aby automatycznie (i poprawnie!) przeliczało, aby automatycznie drukowało i podpisywać musiałoby też kilka-kilkanaście osób dziennie. A przecież wniosków może być więcej, choćby szacowane 40-50 tysięcy. To oznacza, że potrzeba będzie około 60-70 dni, czyli 12-15 tygodni.

Horror. Jak się do tego dołączy fakt, że po 3 miesiącach powinno to być weryfikowane, czyli mówimy o ponownym rozpatrzeniu wniosku, analizie i decyzji umorzeniowej. I znów kilkadziesiąt osób przez kilkadziesiąt dni będzie ciężko pracować, a przedsiębiorca będzie musiał czekać i czekać.

Gdyby to był problem tylko Krakowa – powiedzielibyśmy sobie – trzeba to zmienić, wykorzystać dobre doświadczenia tych co sobie radzą. Ale z tym nikt sobie nie radzi, we wszystkich dużych miastach skala wniosków pomocowych jest tak duża, że wszędzie przedsiębiorcom przyjdzie czekać długie dni, tygodnie, miesiące.

Czy tak musi być? Jak to jest w innych krajach?

A może wzorem na pewno Niemiec, ale i chyba innych krajów, zmienić charakter pomocy zastąpić pożyczkę formą jednorazowego dofinansowania działalności na podstawie decyzji administracyjnej Urzędu Pracy. Przedsiębiorca składa wniosek, z podstawowymi danymi firmy, deklaracją utrzymania firmy przez 3 miesiące oraz deklaracją zwrotu środków, kiedy warunki nie zostaną dotrzymane (czyli kiedy działalność zlikwiduje albo zawiesi). Takie coś można sprawdzić i rozpatrzyć w 10 minut, a potem przesłać środki. Takie coś pozwala zrealizować cały pakiet dla Krakowa w 2-3 tygodnie. Oczywiście potem będzie czas weryfikacji, ale będzie też czas na zmodyfikowanie obsługi, na przygotowanie oprogramowania, na testy i sprawdzenia.

Kto szybko daje, dwa razy daje. Zaproponowałem szybszy, funkcjonujący w innych krajach system pomocy dla przedsiębiorców na wielką skalę. Może to jest dobre rozwiązanie? To władze państwowe, zamiast denerwować nas nieprzygotowanymi wyborami, sporami politycznymi, czy koncentrowaniem się na polityce, powinny zainteresować się dobrymi europejskimi wzorami, te wzory zaadaptować i wdrożyć. To jest teraz racja stanu, a nie polityka.

PS. W poniedziałek złożono w Krakowie dodatkowo prawie 6 tysięcy wniosków (!!!), co razem daje już ponad 20 tysięcy. Bez prostej obsługi przedsiębiorcy będą w Polsce na te pożyczki czekać miesiącami. Szanowny Rządzie RP, szanowne Ministerstwo Rozwoju i wszyscy zajmujący się wsparciem dla przedsiębiorców, zmieńcie system, bo będzie wielki problem!

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >