Program rehabilitacji zabudowy blokowej
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 r.
Z inicjatywy Bogusława Kośmidera, przy poparciu Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Krakowa, powstaje program rehabilitacji krakowskich zabudowy blokowej na krakowskich osiedlach. Nie chodzi tylko o estetyzację osiedli czy inwestycje, ale też o działania społeczne, np. aktywizujące mieszkańców czy zmniejszające bezrobocie.
Impulsem do stworzenia takiego programu jest spodziewane zawarcie w budżecie UE na lata 2014-20 środków, w ramach tzw. programów metropolitarnych, właśnie na rehabilitacje i rewitalizacje przestrzeni miejskich. Kraków chce się o te pieniądze skutecznie ubiegać.
Pierwszym krokiem było przygotowanie przez Instytut Rozwoju Miast analizy oraz propozycji działań pilotażowych w ramach tzw. programu rehabilitacji zabudowy blokowej. Choć spodziewano się, że raport wskaże na Nową Hutę jako wymagającą najpilniejszej pomocy tego typu, wnioski okazały się inne.
– Z analizy wynika, że największej pomocy potrzebują blokowiska z lat 60. i 70. – mówi Bogusław Kośmider.
Na jej podstawie wybrano najbardziej potrzebujące rehabilitacji osiedla: Olszę II, Azory oraz Ugorek.
Obejmie je przygotowywany w 2013 roku program pilotażowy rehabilitacji, na który Kraków będzie chciał pozyskać środki z UE. Program pilotażowy pozwoli też Miastu na nabycie doświadczenia niezbędnego do realizacji w przyszłości następnych tego typu przedsięwzięć na innych osiedlach oraz na lepsze przygotowanie się do pozyskania środków dla Miasta na ten cel.