Próbujemy powstrzymać „betonowanie” Klinów

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 r.

Od paru miesięcy dowiadujemy się o możliwej, bardzo intensywnej, zabudowie części Klinów. Wiemy o zakupie przez BGK Nieruchomości znacznych terenów w tym rejonie i zamiarze budowy ogromnej ilości mieszkań. Mówi się o osiedlu na ok. 35 tysięcy mieszkańców. Te sprawy trzeba wyjaśnić, dlatego zapytałem Prezydenta Krakowa w formie oficjalnej interpelacji o przewidywane działania w tym zakresie.

Załączam szczegółowe pytanie (zobacz – plik .pdf) i szczegółową odpowiedź (zobacz – plik .pdf oraz fragment MPZP Kliny Południe – plik .jpg). Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że zgodnie z miejscowym, obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, na Klinach w ciągu 10-15 lat, może zostać wybudowanych, ok. 8-10 tysięcy mieszkań. Nowy pomysł zagospodarowania to prawie podwojenie tej ilości. To ogromna niekorzystna zmiana. Niestety, władze RP (Rząd a potem parlament Rzeczpospolitej) planują wprowadzić tzw. specustawę mieszkaniową, wyjmującą spod władzy samorządów i kontroli społecznej część przyszłych terenów mieszkaniowych. Sprawa może dotyczyć także Klinów.

Podejmujemy różne działania – chcemy powstrzymać taką złą perspektywę.Na dzisiejszej sesji będziemy się starać o przyjęcie rezolucji, wnoszącej o korektę specustawy mieszkaniowej. Analizy wskazują na to, że ustawa ta może niebezpiecznie rozszerzyć i tak duże, obecne problemy z nieuporządkowaną zabudową. Ta specustawa musi zostać zmieniona!

Także na najbliższej sesji będziemy wnioskować do Pana Prezydenta o zakończenie procedowania miejscowego planu Kliny II aby nie dawać pretekstów do wykorzystania tego nowego planu do rozszerzania zabudowy w tym rejonie.

Te działania, prowadzone wspólnie z dzielnicowi radnymi i mieszkańcami Klin, którzy podpisują petycję o zrównoważony rozwój swojego osiedla, a w przypadku zasadniczych zmian specustawy mieszkaniowej wspólnie z innymi samorządami – powinny dać rezultaty. Będę o nich informował.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >