Priorytet – przedsiębiorcy, podziękowania – urzędnikom !

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

W dobie pandemii priorytetem dla samorządu jest wspomaganie przedsiębiorców. Jak im pomożemy – pomożemy bezrobotnym, samorządowi, rodzinom. I pomagamy, choć czasem jest wolno, trudno i nerwowo…

Wielka pandemia koronawirusa przeorała samorząd i gospodarkę. Zawsze w takiej sytuacji rodzi się konieczność wybrania priorytetów. W Krakowie takim priorytetem są na pewno przedsiębiorcy. Jak upadną przedsiębiorcy – nie będzie podatków, nie będzie pracy, nie będzie pieniędzy, a będzie bieda i bezrobotni.

Miasto stara się wspomagać przedsiębiorców jak tylko może. Może pomagać przedsiębiorcom dając im pożyczki i dofinansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W Krakowie jest ponad 142 tysiące mikroprzedsiębiorców, około 6 tysięcy małych i średnich, kilkuset dużych. Dla przedsiębiorców będących właścicielami nieruchomości ważne jest wstrzymywanie podatków od nieruchomości. Dla przedsiębiorców korzystających z zasobów miasta ważne jest też wsparcie w zakresie czynszów za lokale komunalne, a także wsparcie w zakresie uwzględnienia spadku dochodów przedsiębiorców prowadzących sprzedaż obwoźną, targową czy prowadzących ogródki.

Najważniejszą pomocą są jednak mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorców i dofinansowanie dla małych i średnich przedsiębiorców. 

Na 142 tysięcy mikroprzedsiębiorców o pożyczki stara się ponad 53 tysiące z nich. To aż 53 tysiące wniosków, które trzeba sprawdzić, zweryfikować poprawność danych w 3 niezależnych rejestrach, potem podjąć decyzję, podpisać umowę i wysłać pieniądze. Dla ponad 50 tysięcy wniosków potrzeba czasu idącego w długie kilka miesięcy.

Na dofinansowanie do mikro, małych i średnich przedsiębiorców (i NGO) mamy już prawie 8 tysięcy wniosków. Tam praca jest jeszcze bardziej skomplikowana, wymaga sprawdzenia poprawności wpisanych wynagrodzeń i pochodnych,  więc obsługa tych prawie 8 tysiecy wniosków to też długie, długie miesiące. Tym bardziej, że nie przewidziano automatyzacji procesu, automatycznego zaciągania danych do systemów, automatycznego sprawdzania danych w rejestrach. Trzeba było to robić ręcznie i w efekcie to znacząco przedłużało oczekiwanie na wyniki.

Aby przyspieszyć otrzymanie pieniędzy zrobiliśmy bardzo dużo. A właściwie zrobił to Grodzki Urząd Pracy. Zautomatyzowano to, co było można. Zrobiły to na razie samorządy, bo władza państwowa obiecuje, ale narazie się nie udaje. Na początku używanie oprogramowania było czasochłonne. Potem samorządy same poprawiały co mogły, ale jednak większość prac musi być robiona ręcznie. Wszystko co było możliwe do poprawienia na poziomie samorządów zostało zrobione. Działania automatyzujące obsługę robione przez władzę państwową dalej czekają na zrobienie i wdrożenie. Zostaje dalej pracochłonna ręczna robota.

Pracownicy Grodzkiego Urzędu Pracy pracowali w „światek, piątek”, czyli popołudniami, sobotami. Serdecznie za to im dziękuję.

Urząd Miasta Krakowa delegował do pracy swoich pracowników, zorganizowano „pospolite ruszenie”  pracowników z UMK. Te ponad 100 osób z UMK mocno pomaga prawie 100 osobom z GUP.

Serdecznie im za to dziękujemy. Jak priorytet to priorytet.

Obok tego mamy przecież ponad 12 tysięcy bezrobotnych. Ci bezrobotni mieli obowiązek odbywać spotkania kontrolne, co w okresie pandemii było niemożliwe. Na początku pandemii, kiedy jeszcze nie było natłoku wniosków przedsiębiorców, udało się zawiadomić te osoby o braku konieczności przyjścia na te spotkania. Trwało to do maja. W maju nie dało się już zawiadomić bezpośrednio bezrobotnych, bo zasoby GUP były zajęte priorytetową obsługą przedsiębiorców. Dlatego 11 maja zawiadomiono na stronie internetowej o braku konieczności przyjścia. Nie wszyscy to doczytali i dlatego niektórzy przychodzą i, jeśli wcześniej się nie zarejestrowali, nie są obsługiwani. Rodzi to emocje, ale mogę zapewnić bezrobotnych, że zostaną zawiadomieni o potrzebie przyjścia do Grodzkiego Urzędu Pracy. I wtedy muszą przyjść. Teraz im nic nie grozi.

Przy okazji wychodzą też przedziwne sytuacje, jak na przykład żądania wypłaty zasiłków dla bezrobotnych dla osób, które właśnie zaczęły pracować. Takie małe koronawirusowe nadużycia i liczenie, że w trakcie pandemii będzie można wykorzystać sytuację niezgodnie z prawem.

Trzeba mocno podziękować tym wszystkim pracownikom samorządowym, którzy swoją pracą, swoimi umiejętnościami, swoim zaangażowaniem przyczyniają się do realnego wsparcia przedsiębiorców. Bardzo Wam – Panie i Panowie z Grodzkiego Urzędu Pracy, z Urzędu Miasta Krakowa –  dziękujemy.

Przepraszam też przedsiębiorców za utrudnienia, za problemy, za czasem zbyt długi czas oczekiwania. Wszyscy staramy się wspierać przedsiębiorców, bardzo staramy się im pomóc, aby w przyszłości stanowili dobrą perspektywę gospodarczą dla Krakowa. 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >