Porozumienia Dzielnic Podgórskich na 100-lecie połączenia Podgórza i Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 r.

Podgórze zawsze na górze!


( Prezentacja streszczająca artykuł dostępna jest na końcu tekstu. )

W czerwcu 1913r. ówczesne Rady Miast: Krakowa i Podgórza podjęły uchwały w sprawie połączenia Miasta Krakowa i Miasta Podgórza.

100 lat później, w czerwcu 2013r. na uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa poznaliśmy szczegóły tamtego porozumienia. Dowiedzieliśmy się też, że podpisanie samego aktu połączenia odbyło się 15 lipca 1915 roku na moście łączącym Kraków i Podgórze. W minionym roku, przed uroczystą sesją, odbyło się inauguracyjne posiedzenie Porozumienia Dzielnic Podgórskich, łączącego wszystkie 6 podgórskich dzielnic samorządowych Krakowa.

Podgórze to największa część Krakowa. Powierzchnia – 38% powierzchni Krakowa. Ludność – 32,5% ludności Krakowa. Główne lokalizacje ważnych instytucji: Kampus UJ, Telefonika oraz wielkich centrów handlowych: Bonarka, Zakopianka. Tu również usytuowane są wielkie osiedla: Ruczaj, Kurdwanów, Wola Duchacka, Piaski Nowe i Prokocim. Jest to największa część Krakowa, zyskująca mocno na znaczeniu. Jest to również teren o intensywnie rozwijających się obszarach poprzemysłowych – Zakopianka, Solvay czy Zabłocie. Wybudowano tu kładkę Bernatkę, a ostatnio także Muzeum Kantora – Cricotekę.

Porozumienie Dzielnic Podgórskich przygotowało szereg działań uświetniających ten Jubileusz.

W szczególności Dzielnica XIII, która opracowała logo połączenia oraz cały zestaw działań organizacyjnych i kulturalnych. Są to mobilna gra miejska dla Dzielnicy Podgórze „Z biegiem lat”, Podgórska Jesień Kulturalna, Sympozjum z okazji 100. rocznicy połączenia Podgórza i Krakowa, film dokumentalny „Śladami historii Podgórza”, „Podgórze w pocztówkach i nie tylko”, „Dziadzio Władzio i duch Podgórza”, „Opowieść o Podgórzu w stulecie połączenia z Krakowem” – historia miasta w zbiorach Domu Historii Podgórza. Zaplanowano realizację dwóch murali. Jednym z najważniejszych działań będzie uruchomienie w nowej lokalizacji Muzeum Podgórza jako Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Obok działań kulturalnych Porozumienie Dzielnic Podgórskich zaproponowało, opracowało i uzgodniło włączenie do planów inwestycyjnych Krakowa kluczowych inwestycji w dzielnicach podgórskich:

 • Dzielnica VIII – Budowa komisariatu Policji przy ul. Czerwone Maki,
 • Dzielnica IX – Remont Budynku Centrum Sztuki Współczesnej przy ul. Zakopiańskiej,
 • Dzielnica X – Rewitalizacja zabytkowego Fortu 52 przy skrzyżowaniu ulic Borkowskiej i Fortecznej z przeznaczeniem m.in. na Klub Kultury Kliny,
 • Dzielnica XI – Rewitalizacja Parku Duchackiego,
 • Dzielnica XII – Budowa siedziby filii DK Podgórze przy ul. Aleksandry,
 • Dzielnica XIII – Remont w Parku Bednarskiego i renowacja wzgórza Lasoty.

Honorowi Obywatele Podgórza

Kiedy w 1915 roku następowało oficjalne połączenie Krakowa i Podgórza, z umowy miało wynikać, że nowe, połączone Miasto Kraków przejmuje wszelkie aktywa i zobowiązania Miasta Podgórza. Miasto Podgórze od 1867 roku uhonorowało 31 obywateli zasłużonych dla Podgórza, nadając im tytuł Honorowego Obywatela Miasta Podgórza. W dostępnych rejestrach Miasta Krakowa nie ma jednak nazwisk tych honorowych obywateli Podgórza.

Ten błąd chcemy i musimy naprawić. Stąd publiczny wniosek do Prezydenta o wpisanie do miejskich rejestrów Honorowych Obywateli Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa brakujących nazwisk Honorowych Obywateli Miasta Podgórza. To kolejny i ważny element rocznicy połączenia Miasta Krakowa i Miasta Podgórza.

Zobacz pełen wniosek, wraz z listą Honorowych Obywateli Podgórza w formie pliku PDF. Listę Honorowych Obywateli Podgórza zamieszczam także w poniższej prezentacji o połączeniu Krakowa z Podgórzem oraz Porozumieniu Dzielnic Podgórskich.

Podgórze zawsze na górze !

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >