Połowa kadencji za nami

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 r.

Czas szybko płynie, jesteśmy już w połowie kadencji władz samorządowych. Za nami dwa pracowite, trudne lata. Warto podsumować co dobrego udało się zrobić, co było trudne i co jeszcze przed nami.

Poniżej przedstawiam podsumowanie sukcesów Miasta i wyzwań na przyszłość, jakie przed nami stoją, natomiast w osobnych tekstach piszę o stanie realizacja zadań, których się podjąłem na poziomie lokalnym w moim okręgu wyborczym oraz tych ogólnomiejskich, dotyczących całego Krakowa.


Sukcesy

Światowe Dni Młodzieży

Wiele było zastrzeżeń i obaw, ale rzeczywistość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Światowe Dni Młodzieży były nie tylko wielkim wydarzeniem religijnym, ale i świętem naszego miasta. Kraków do tych uroczystości był bardzo dobrze przygotowany, świetnie działały służby miejskie i transport publiczny. Skala wydarzeń i zaangażowanie mediów przedstawiających w pozytywny sposób nasze miasto i jego gościnnych mieszkańców spowodowały, że Kraków jest w świecie znany i promowany jako miasto przyjazne dla odwiedzających.

Działania antysmogowe

Zdecydowany wzrost liczby likwidowanych pieców dający nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych lat problem niskiej emisji zostanie radykalnie zmniejszony, to również duże osiągnięcie ostatnich dwóch lat. Sukcesem jest też obrona w sądzie samej uchwały antysmogowej. Kolejnym symbolicznym dla tej kadencji działaniem jest znaczące zwiększenie znaczenia transportu publicznego. Więcej zakupionych tramwajów i autobusów spełniających wszystkie normy ekologiczne to podstawa do pozytywnej oceny komunikacji miejskiej dokonywanej przez mieszkańców.

Sprawy „zielone”

Ważnym elementem tej kadencji są także tzw. sprawy „zielone”. Kluczowe było powołanie Zarządu Zieleni Miejskiej – jednej z najlepiej ocenianych miejskich służb. Zakupiliśmy tereny pod nowy wielki park Zakrzówek. Będą też realizowane inne projekty w tej dziedzinie np. park Ruczaj, Łobzów i Duchacki. Wiele robimy także w kwestii tzw. małej zieleni – sadzone są rośliny, podejmowane są proste działania poprawiające stan zieleni w Krakowie.

Ekospalarnia

Symbolem inwestycji obecnej kadencji będzie z pewnością Ekospalarnia, największa ekologiczna inwestycja Krakowa. Ruszyła po latach problemów i protestów. Dzięki niej nie musimy już ponosić dodatkowych kosztów składowania, możemy też powoli rezygnować z innych, droższych i bardziej szkodliwych rozwiązań.

Dialog społeczny

Rozmowa to kolejny symbol tej kadencji. Kiedyś mieliśmy okrągłe stoły – edukacyjny i mieszkaniowy. W tej kadencji rozmawiamy o możliwościach działań antysmogowych, ostatnio odbyła się dyskusja o zasadach sprzedaży alkoholu w Krakowie, przeprowadziliśmy konsultacje w sprawie sportu, edukacji czy poszczególnych inwestycji. To z pewnością nie zaspokaja wszystkich potrzeb konsultacyjnych, ale zdecydowanie jest powszechniejsze niż kiedyś. Jest Centrum Dialogu, działa Centrum Obywatelskie, w życie miasta angażują się krakowskie organizacje pozarządowe. Prowadzone jest też coroczne szczegółowe badanie opinii mieszkańców Barometr Krakowski.

Seniorzy

Znacznie też rozszerzyły się działania senioralne – Krakowska Rada Seniorów, Senioralia, Centra Aktywności Seniorów to tylko kilka przykładów.

Dzielnice

Także w tej kadencji prowadzona jest poważna dyskusja o przyszłości samorządowych dzielnic Krakowa. Rozmawiamy o sprawach bieżących, ale także o zwiększeniu finansowania i kompetencji dzielnic.

Finanse

Trzeba też jasno powiedzieć, że nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie finansowe możliwości Miasta. Warto przypomnieć, że w 2012 r., Kraków był w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Teraz mamy stosunkowo dobrą kondycję, a jej symbolem jest zdecydowany wzrost liczby podatników płacących w Krakowie podatek PIT.

Wyzwania na przyszłość

Dalsze działania antysmogowe

Największym wyzwaniem jest wspominana już sprawa smogu. Pomimo że zrobiliśmy już bardzo dużo i choć widać już znaczące efekty tych działań, to musimy sobie zdawać sprawę, że prawdziwe trudności dopiero przed nami. Teraz trzeba dotrzeć z naszą ofertą do osób mniej zaangażowanych, mniej zasobnych, a instrumenty, które mamy, nie są optymalne. Sposobami na likwidację emisji komunikacyjnej jest aktywna polityka transportowa, strefy parkowania, system parkingów oraz zmiana zasad wykorzystania dróg. Niestety to wszystko może rodzić społeczne protesty.

Reforma edukacji

Ogromnym wyzwaniem, przed którym stoimy, będzie także wdrażanie reformy edukacji w Krakowie. Reforma sieci szkół – pewnie konieczna, choć bardzo kontrowersyjna – będzie bardzo kosztowna.

Działania partycypacyjne

Realizacja krakowskiego budżetu obywatelskiego bywa trudna. Niewiele dzieje się z Inicjatywą Lokalną w Krakowie, nie mamy jeszcze – funkcjonujących już w niektórych miastach – elektronicznych platform konsultacyjnych czy umożliwiających zgłaszanie zmian, postulatów oraz rozwiązań.

Inwestycje

Przed nami także duże i trudne inwestycje. Najważniejsza z nich to Trasa Łagiewnicka, choć czeka nas także wiele innych poważnych inwestycji drogowych. Musimy też doprowadzić linię tramwajową do północnej części Krakowa. Czekają nas również dyskusja i wybór optymalnego rozwiązania w sprawie tras podziemnych. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę wyniki referendum, zobowiązaliśmy się do budowy tras rowerowych i wdrożenia poważnego systemu monitoringu. Musimy się też zmierzyć z wieloma mniejszymi inwestycjami drogowymi, z budową chodników, obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Finanse po raz drugi

Wielkim wyzwaniem dla Krakowa jest także utrzymanie obecnej dobrej sytuacji finansowej. Perspektywy nie są obiecujące, bo coraz mniej pieniędzy pochodzić będzie z Unii Europejskiej, prawie pewny jest też spadek dochodów z podatków, mienia, opłat, przy coraz większych naciskach na „darmowe” usługi miejskie. Trzeba liczyć się też z powszechnym w Polsce (choć na razie nie w Krakowie) odpływem mieszkańców z miast, ze zmianami demograficznymi. Wszystko to powoduje, że musimy działać bardzo rozważnie, ale i perspektywicznie. Musimy uruchamiać takie inwestycje finansowe, które w przyszłości przyniosą nam wymierne efekty. Dlatego ważne jest zwiększanie liczby krakowskich podatników np. poprzez inwestycję w Krakowską Kartę Mieszkańca. Dzięki niej do budżetu docelowo może wpłynąć ponad 100 mln zł. Ważne są też działania promujące w Krakowie przedsiębiorczość.

Nieudane referendum

Podsumowując ostatnie dwa lata, trzeba też wspomnieć o nieudanej próbie zorganizowania referendum w celu odwołania Prezydenta. Okazało się, że mimo ogromnej kampanii informacyjnej, wielu ataków, formułowania populistycznych haseł nie znalazło się w Krakowie 10% mieszkańców chcących podpisać się pod wnioskiem referendalnym. To najlepsza ocena funkcjonowania samorządu przez mieszkańców naszego miasta.

Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >