Podsumowanie Krakowa w czasach pandemii – tydzień 27.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Jak zawsze informacje i komentarze po 27. tygodniu Krakowa w czasach zarazy. Najpierw sprawy ogólnopolskie, potem lokalne.

Zaczynamy od ogólnopolskich:

1. Niestety, dramatycznie wzrasta ilość zakażeń COVID-19 w Polsce. Przekraczamy tysiąc dziennie i ponad 4% testowanych. Co by było, gdyby testowano w Polsce nie 20 tysięcy tylko 50 tysięcy? Podobnie niestety jest w całej Europie, idzie druga fala pandemii. Przygotowanie w różnych krajach jest różne. U nas były jednoimienne szpitale, były zabezpieczone miejsca szpitalne i respiratory. Brakowało i brakuje czytelnej informacji i realnie większej ilości testów. Idzie czas próby…

2. Niestety, w tym czasie próby nasze władze w Polsce przede wszystkim zajmują się układaniem się w sobie. Najważniejszą kwestią nie jest przygotowanie się Rzeczpospolitej do drugiej fali pandemii, najważniejsze jest teoretycznie czy ludzie PiS w parlamencie zagłosują za ochroną zwierząt, praktycznie czy poprą niekonstytucyjną bezkarność osób, które popełniły przestępstwa w związku z pandemią. Wokół tego w koalicji rządzącej jest spór, można powiedzieć śmiertelny spór koalicjantów. Spór skończy się albo dogadaniem (co najbardziej prawdopodobne), albo rządem mniejszościowym (co prawdopodobne), albo nowymi wyborami (co najmniej prawdopodobne). Zamiast zajmować się drugą falą pandemii zajmują się układaniem się we władzy. Takie czasy…

3. Niestety, także opozycja, w tym i Koalicja Obywatelska, nie umie się w tym trudnym czasie znaleźć. Oczywiście trudno jest się wstrzelić w media, ale sprawa i ustawy o ochronie zwierząt i ustawy o bezkarności powinna być bardzo mocno rozdmuchiwana przez opozycję. Jednak najważniejsze jest narzucanie własnej narracji. Jaką narrację narzucamy w związku z ustawą o ochronie zwierząt? Jaką narrację narzucamy w związku z ustawą o bezkarności? Jakie mamy bieżące ogólnopolskie pomysły programowe? Wzrasta zadłużenie, buntują się kolejne grupy społeczne, a my zajmujemy się głównie wyborem przewodniczącego klubu parlamentarnego. Potrzeba więcej aktywności programowej  i medialnej. Po to was wybieraliśmy !

I sprawy krakowskie:

1. Krakowski samorząd musiał się zająć podwyżkami. Podwyżki opłat miejskich i podatków spowodowane są kilkoma czynnikami. W przypadku biletów najważniejszy jest spadek dochodów z biletów. Ta luka albo musi być zapełniona pieniędzmi przeznaczonymi na inne zadania, co obecnie jest praktycznie niemożliwe albo oznacza zmniejszenie skali przewozów, mniej linii, rzadziej. Nie ma de facto innego wyjścia. Podobnie wygląda to w przypadku śmieci. Bez zwiększenia wysokości opłat mielibyśmy rzadszy i gorszy odbiór śmieci. Na szczęście radni podnieśli te opłaty. To naprawdę jest w interesie mieszkańców, aby byli obsługiwani jak najlepiej, a tego bez pieniędzy, bez większych pieniędzy, zrobić się nie da. Teraz przed krakowskim samorządem poważna dyskusja o biletach w transporcie miejskim.

2. Przed krakowskim samorządem też duża dyskusja w sprawie opłat w Strefie Płatnego Parkowania, ale i w ogóle w sprawie priorytetów transportowych. Niewątpliwie priorytetem jest i będzie transport publiczny. Ale pandemia spowodowała mniejsze zainteresowanie tym transportem, decyzje ws. biletów mogą spowodować pogorszenie się jeszcze jakości transportu. Ruch rowerowy nie jest alternatywą, ale jest to ważne i merytorycznie (bo coraz więcej ludzi, nie tylko młodych korzysta z rowerów i to w jakimś stopniu odciąża transport publiczny), ale i wizerunkowo. Podstawą rozwoju Krakowa byli i są młodzi, innowacyjni, otwarci na rozwój i nowoczesność, różnorodni ludzie. To oni tworzą największą wartość dodaną krakowskiej gospodarki, to oni koncentrują najbardziej dochodowe działania innowacyjne, gospodarcze i społeczne, to ich obecność sprawia, że Kraków jest najbardziej atrakcyjnym miastem w tej części Europy.

3. Wielkim sukcesem zakończył się kolejny etap wdrożenia Karty Krakowskiej. W trudnym czasie pozyskaliśmy ponad 32 tysiące nowych podatników i prawie 90 mln zł dodatkowo do budżetu Miasta. Jak więc widać samorząd nie tylko podwyższa opłaty i podatki, ale szuka nowych dochodów. Mówiąc nieskromnie – jako samorząd Krakowa jesteśmy w tym dobrzy, pozyskujemy więcej podatników niż inne duże miasta. Karta Krakowska i związany z nią program lojalnościowy, przyjęty przez samorząd jednomyślnie, daje duże efekty. Tak było w 2019 roku. Karta Krakowska i znaczące przyspieszenie obsługi cudzoziemców spowodowało, że mamy ponad 32 tysiące nowych podatników. To wielki sukces krakowskiego samorządu. Rok 2020 będzie o wiele trudniejszy, wchodzi ustawowe znaczące zmniejszenie dochodów z PIT i wejdą skutki pandemii. Łatwo nie będzie.

4. 40 lat temu powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów. W Krakowie odbyło się spotkanie weteranów NZS. Wtedy, w latach 80-tych, NZS zmienił wiele w życiu studenckim, w działaniach uczelni. Zmniejszenie znaczenia studium wojskowego i obowiązkowych zajęć z marksizmu-leninizmu, otwarte zasady naboru władz uczelni, czytelne zasady finansowania – to skutki dla studentów i uczelni. Były wykłady i publikacje, były szkolenia i strajki. Była odwaga w czasach, kiedy odwaga była bardzo droga. Różnie się potem potoczyły losy ludzi NZS-u, ale trzeba zdecydowanie przyznać, że ludzie NZS-u dobrze przysłużyli się Rzeczpospolitej, dobrze też przysłużyli się naszemu Miastu. Dlatego też w 2016 Stołeczno-Królewskie Miasto Kraków nadało skwerowi w V Dzielnicy imię Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Brawo Wy !

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >