Podsumowanie 9. tygodnia Krakowa w czasach zarazy.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Minął kolejny, 9. tydzień Krakowa w czasach zarazy. Czas na podsumowanie ogólnopolskie i lokalne – krakowskie.

Podsumowując ogólnopolsko mamy:

Nieodbywające się w ubiegłą niedzielę niewybory wymagają podsumowania i rozliczenia. Zarówno pod względem finansowym, w tym pozaprawnego podjęcia decyzji o wydatkach, ale i pod względem politycznym, bowiem pokazały w jak dziwnym politycznie kraju żyjemy.

Zmiana kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Pani Marszałek Małgorzata Kidawa Błońska zrezygnowała i z klasą wsparła prezydenta Warszawy, byłego posła i europosła – Rafała Trzaskowskiego. Pani Marszałek zrezygnowała, bowiem obecna kampania wymaga ostrego i wojowniczego podejścia i choć Pani Marszałek byłaby bardzo dobrym prezydentem RP na nadchodzące trudne czasy, to jednak kampania, populistyczna, antyprogramowa i bardzo emocjonalna wymagała innej osoby. Pani Małgorzato, dziękujemy. Rafał, wesprzemy Cię z całych sił.

Ten tydzień to też afera maseczkowa, kiedy znajomy jednego z ministrów dokonał super transakcji zakupu i potem z dużym zyskiem sprzedaży władzy państwowej nieposiadających atestu maseczek. A przyjęte w ramach działań antyepidemicznych przepisy prawa robią taką transakcję bezkarną. Kiedyś za ośmiorniczki i drogi zegarek odchodzili z rządu ministrowie, dziś premier rozgrzesza ministra po prostu mu wierząc. A obiektywne media spokojnie (nie) reagują.

W samorządowym Krakowie najważniejsze sprawy w ostatnim tygodniu to:

Odmrażanie obsługi mieszkańców w Urzędzie i miejskich jednostkach. Praktycznie wszędzie można już osobiście być obsłużonym, ale po wcześniejszym internetowym, elektronicznym i telefonicznym umówieniu się i z zachowaniem rygorów antywirusowych. Skala obsługi elektronicznej: internetowej, mailowej oraz pocztowej i poprzez urny jest też ogromna. Wygląda na to, że mieszkańcy w ogromnej skali wracają do normalnej obsługi.

Już prawie 50 tysięcy wniosków o mikropożyczki i o dofinansowanie złożono do Grodzkiego Urzędu Pracy. Mamy zrealizowane ponad 7 tysięcy wniosków, około 4 tysiące czeka na zmiany i poprawki. Nie odrzucamy wniosków niekompletnych i z błędami tylko prosimy o poprawienie. Ale to wydłuża cały proces obsługi. Niestety nie doczekaliśmy się żadnego realnego wsparcia ze strony władz państwowych, radzimy więc sobie automatyzując działania na własną rękę, ale i maksymalizując liczbę osób obsługujących wnioski. Rusza „pospolite ruszenie” w zakresie obsługi wniosków, ale czas wypłaty nie jest krótki i zależy od wielu czynników.

Rusza Zespół Zadaniowy Prezydenta ds. przeciwdziałania skutkom COVID w Krakowie. W skład zespołu wchodzą urzędnicy i radni, a zespół ma w szczególności zająć się wypracowaniem i uzgadnianiem optymalizowania wydatków i dochodów budżetu, a także rozwiązań pomocowych i wsparcia dla mieszkańców i grup zawodowych w Krakowie. To wielkie wyzwanie stojące przed wszystkimi. To wyzwanie znalezienia realnych i możliwych działań w zakresie finansowym, a spadki dochodów są znaczne i będą się pogłębiać. To też wielka pokusa znajdywania rozwiązań populistycznych, nierealnych i niemożliwych do wdrożenia. To też wielka pokusa działań nie merytorycznych, a politycznych.

Kiedyś już taki zespół funkcjonował w trakcie poprzedniego kryzysu z lat 2011-2014. Zespół wypracował w sposób stricte merytoryczny i ponadpolityczny pakiet trudnych i niepopularnych rozwiązań. Ale dzięki rzetelności członków zespołu i wsparciu Rady i Urzędu udało się te wszystkie rozwiązania wdrożyć, w ciągu 2 lat odzyskać równowagę finansową, a potem rozwinąć się inwestycyjnie. I choć pojedyncze osoby czy pojedyncze media próbowały rozbić ten solidarny i lojalny sposób działania, to uznaje się ten czas zmian i ten zespół za jedno z najważniejszych działań samorządu Krakowa w ostatnim 30-leciu funkcjonowania. A osoby podejmujące i wdrażające wypracowane trudne i niepopularne rozwiązania w wyborach miały potężne uznanie wyborców. Mieszkańcy zdają sobie sprawę, że trudny czas wymaga trudnych rozwiązań i premiują odważnych polityków. Zobaczymy, jak będzie teraz …

 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >