Podsumowanie 8 tygodnia zarazy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Już 8 tygodni jesteśmy „zawieszeni” gospodarczo i społecznie, mamy ograniczone prawa poruszania się, działalność gospodarcza jest w znacznej mierze zawieszona. Czas na zmiany. W tym tygodniu najbardziej istotne wydarzenia to po pierwsze informacje o wielkości kryzysu gospodarczego w Polsce i w Krakowie oraz po drugie – wielki chaos wyborczy.

W tym tygodniu samorządy dostały przynależne środki z podatków PIT i CIT za miesiąc kwiecień. To pierwszy pełny miesiąc kryzysu. 

Zmiana sytuacji ekonomicznej samorządów, w tym Krakowa, jest następująca:

 • CIT – za kwiecień 2020 w porównaniu do kwietnia 2019 mamy mniej o 34 mln zł (spadek o 70%, narastająco spadek o 43%).
 • PIT – kwiecień rok do roku to mniej o 71 mln zł (spadek o 40%, narastająco spadek o 12%).

W przypadku spadku ogólnopolskiego, jest on o 1-2% większy niż w Krakowie, z racji generalnie lepszej sytuacji finansowej Krakowa.

To pierwszy, bardzo poważny sygnał o głębokości polskiego kryzysu. Drugi ważny sygnał – Instytut Ekonomiczny EU przewiduje, że Polskę dotknie recesja na poziomie 4-5%. Oznacza to, że do stanu obecnego będziemy w Polsce wracali w 3-4 lata, w Krakowie w 2-3 lata. Pisałem o tym w ostatnich artykułach.

Drugie wydarzenie tygodnia to wielki chaos wyborczy. Tak jeszcze w Polsce ani w żadnym cywilizowanym kraju nie było. Mieliśmy w lutym ustalony termin wyborów na 10 maja. W marcu ruszyła epidemia koronawirusa, ludzie zostali pozbawieni pracy, chorowali, w trwodze ograniczali swoją aktywność zawodową i społeczną. Nie mogliśmy chodzić do parków, a mieliśmy iść do wyborów. Opór społeczny był ogromny stąd władza wymyśliła głosowanie korespondencyjne, zupełnie nieprzygotowywane. Odebrano prawo organizacji wyborów Państwowej Komisji Wyborczej, wydrukowano bezprawnie miliony kart. Na końcu okazało się, że ani zwykłych ani korespondencyjnych wyborów nie będzie. I zamiast, korzystając z konstytucyjnych przepisów o stanach nadzwyczajnych, wprowadzić taki stan klęski żywiołowej bowiem ograniczenia społeczne i gospodarcze były na poziomie stanu nadzwyczajnego – wymyślano jakieś nieprawdopodobne hybrydy prawno-konstytucyjne.

W sytuacji ogromnego zagrożenia zdrowotnego, społecznego i gospodarczego kazano ludziom zajmować się sprawami politycznymi i doprowadzono do kompromitacji Państwa Polskiego. To największa kompromitacja Państwa Polskiego od 1989 roku. To wielki wstyd dla władzy, która do tego doprowadziła. To się zdarzyło w 8 tygodniu zarazy.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >