Podsumowanie 21. tygodnia Krakowa w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Jak co tydzień podsumowanie ogólnopolskie i krakowskie. Najpierw sprawy ogólnopolskie:

1. Mimo różnych maskujących zdarzeń najważniejsza jest trudna sytuacja pandemiczna w Polsce. Znaczący wzrost zachorowań spowodował wreszcie reakcję władz państwowych i wprowadzanie lokalnych restrykcji. Widać jednak chaos i brak koncepcji. Chaotyczne zasady powrotu dzieci do szkół, chaotyczne zasady reagowania na wzrost zachorowań, chaotyczne reakcje najważniejszych w Państwie osób na sytuację i bagatelizowanie choćby noszenia maseczek to potwierdzenie wszechogarniającego chaosu i braku szerszego planu reagowania na wzrost pandemii. Źle to rokuje w Państwie Polskim.

2. Drugim niesłychanie ważnym problemem jest sytuacja gospodarcza dziś i w najbliższych miesiącach. Wygląda na to, że kończą się państwowe rezerwy i trzeba wreszcie reformować górnictwo. Jednak zarówno pomysł na to władzy rządowej, jak i reakcja środowisk górniczych, źle rokuje. A bez reformy będziemy mieli coraz droższe koszty utrzymania, koszty energii i ogrzewania. W niedalekiej przyszłości musimy się liczyć z nową falą problemów gospodarczych w Polsce. Kończy się pomoc „tarczowa” Państwa, kończy się ochrona zatrudnienia i trzeba się liczyć z dużym skokiem bezrobocia i upadku firm. Nie widać przy tym pomysłów i planów władzy państwowej w działaniach zapobiegających. Źle to rokuje…

3. Działaniem najbardziej wzbudzającym były wydarzenia w Warszawie. Najpierw próba aresztowania osoby podejrzewanej o zniszczenie mienia i atak na inną osobę. Potem próba obrony tej osoby przez środowisko osób jej przyjaznych, nie tylko LGBT, potem sceny jak z Białorusi czy USA. Nie mam wiedzy, aby oceniać, czy wniosek o areszt był słuszny. Ale widziałem, że ta osoba sama chciała się dać aresztować, potem cała akcja przeniosła się w inny rejon, rozpoczęły się ostre działania i bardzo brutalna akcja Policji. Prawo to prawo, nakazy sądu trzeba realizować, ale Policja powinna stosować działania adekwatne do sytuacji i zagrożenia. Zdjęcia z mediów polskich i zagranicznych wskazują na mocno agresywną i nieadekwatną do zagrożenia akcję Policji. Polska Policja przeszła ogromną drogę od MO i ZOMO do budzącej największe zaufanie formacji w Polsce. Jednak coraz więcej jest działań wzbudzających wobec polskiej Policji nieufność i poczucie zagrożenia. Trzeba pamiętać, że ogromne problemy amerykańskiej policji zaczęły się od zbyt agresywnej akcji, po której ktoś zginął. I wtedy nie było zmiłowania, winni policjanci poszli do więzienia, a dla policji zaczęły się sądne dni. Internet nie zapomina, porządek musi być, ale ochrona porządku powinna być adekwatna do zagrożenia. Jeżeli jest za ostro – kończy się rewolucją, po której nic już nie jest takie samo…

I sprawy krakowskie:

1. Odszedł kolejny Małopolski Wojewoda, czyli reprezentant Rządu w regionie. Oczywiście władza państwowa może podejmować takie decyzje, ale powinny one być jakoś przedstawiane. Nie był to Wojewoda moich marzeń, ale chcę Panu Wojewodzie Ćwikowi podziękować za wspólne działania ws. cudzoziemców i możliwości ich zatrudniania, za wspólne działania mieszkaniowe i w sprawach fortów, za sprawne działania urzędnicze w trakcie pierwszego etapu pandemii, za wspólne uroczystości patriotyczne.

2. W zeszłym tygodniu, po wcześniejszym pokazaniu krakowskiego skoku mieszkaniowego (nowe 522 mieszkania, ponad 300 mieszkań wyremontowanych, coroczne tworzenie listy mieszkaniowej, rozszerzenie programu „mieszkanie za remont” i udziału Krakowa w programie Mieszkanie Plus) doszła sprawa wykorzystania nie wykorzystywanych krótkoterminowo mieszkań na potrzeby mieszkaniowe Miasta.

Pomysł polega na proponowaniu właścicielom takich mieszkań długoterminowego wynajmu przez Gminę, a potem odnajmowania osobom kierowanym przez Gminę za niższy czynsz. Gmina dopłacałaby różnicę i gwarantowała taką transakcję przez okres kilku/kilkunastu lat. Tak działają w Europie tzw. mieszkania subsydiowane, taki pomysł mają władze choćby Lizbony, ale i kilku europejskich miast. Potrzebujemy do tego zmiany prawa, wprowadzenia tzw. Społecznych Agencji Najmu, ale i zmiany przepisów wz. finansów publicznych, a przede wszystkim zainteresowania właścicieli, ale przy zdecydowanie niższych niż krótkoterminowo dochodach.

Kraków nie zamierza nic robić na siłę, to może być jedynie propozycja bowiem własność jest przez nas bardzo poważnie traktowana. Pamiętamy, a przynajmniej część starszych pamięta, jak własność wielu osób i firm została przejęta przez władzę komunistyczną i jaką gospodarczą katastrofą się to skończyło.

3. Możemy podsumować pierwszy, niecały miesiąc funkcjonowania w krakowskim Urzędzie tzw urzędomatów. Wiemy, że przedmiotem przesyłania na razie mogą być przesyłki, które nie wymagają osobistego potwierdzenia odbioru. W pierwszym miesiącu mieliśmy razem około 350 takich operacji realizowanych z udziałem urzędomatu, a zakładaliśmy na lipiec plan 200 przesyłek. Można powiedzieć, że ponad 350 mieszkańców nie stało w kolejkach tylko w dowolnym czasie, bezdotykowo zrealizowało swoje potrzeby. To bardzo dobry wynik, dużo więcej niż zakładaliśmy. A przed nami kolejny miesiąc.

 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >