Podsumowanie 19. tygodnia Krakowa w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Podsumowanie 19. tygodnia Krakowa w czasach pandemii.

W Polsce:

1. Po szczycie Unii Europejskiej w sprawach finansowych mieszane uczucia. Z jednej strony wielki wysiłek Unii Europejskiej. Zorganizowanie ponad 1 BILIONA Euro na budżet i program odnowy gospodarek to wielki wysiłek, zadający kłam poglądom, że UE nie pomaga. Pomaga tylko w sposób zorganizowany. Polska jako główny (?) beneficjent środków UE, ale już z dużo mniejszym udziałem (było kiedyś 11-12% całości, teraz 8,5%) i mniej niż było na początku negocjacji. Nieczytelna dyskusja o uwarunkowaniu finansowania pozytywną oceną praworządności w danych krajach. Władze państwowe Polski mówiły, że nie ma takich bezpośrednich powiązań, władze Unii Europejskiej na takie powiązania wskazują. A mówienie „tzw. praworządność” chyba nie świadczy dobrze o tak mówiącym.

2. Poważne zamieszanie w sprawie ewentualnego wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej. Cytując z Wikipedii: „Konwencja została podpisana przez Unię Europejską i 45 państw: Albanię, Andorę, Armenię, Austrię, Belgię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Czarnogórę, Chorwację, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Gruzję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Litwę, Liechtenstein, Luksemburg, Łotwę, Macedonię Północną, Maltę, Mołdawię, Monako, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, San Marino, Serbię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Ukrainę, Węgry, Włochy i Wielką Brytanię”. Jeżeli tam są takie kraje, w tym Niemcy współrządzone od lat przez partie chrześcijańskiej demokracji, to jest to wystarczający dowód, że warto w tym gronie być. Warto także skonstatować, które kraje nie podpisały konwencji i zastanowić się, czy warto być wśród tych krajów. To taki pierwszy komentarz na temat konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, bo tak nazywa się formalnie ta konwencja.

W Krakowie:

1. Pokazaliśmy w ubiegłym tygodniu szeroko Krakowski Skok Mieszkaniowy, czyli zdecydowane przyspieszenie w sprawach mieszkaniowych w Krakowie. W 2020 oddanych zostanie 522 mieszkania w nowowybudowanych budynkach (na Ruczaju, ul. Przyzby i w Nowej Hucie na ul. Wańkowicza), zostanie wyremontowanych około 300 pustostanów, zostanie poszerzony Program Pomocy Lokatorom, a także po raz pierwszy wprowadzone coroczne tworzenie list mieszkaniowych w Krakowie. W efekcie ponad 800 krakowskich rodzin otrzyma pomoc mieszkaniową w postaci mieszkania socjalnego. Przygotowujemy ofertę dla średnio zamożnych rodzin w postaci 481 mieszkań na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To największy program mieszkaniowy wśród polskich samorządów. Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są większe, szczególnie w zakresie pozyskiwania i remontu pustostanów. Wiele przy tym zrobiliśmy, w 2019 wyremontowaliśmy największą ilość pustostanów (351), reorganizując i przyspieszając remonty. Ale i tak trzeba czekać, bo nawet redukując standardy remontów pieniędzy wystarcza tylko na określoną ilość remontów. Stąd dłuższy czas oczekiwania na remont pustostanów.

2. Szerokim echem odbiła się moja krótka wypowiedź w sprawie propozycji podwyżek opłat miejskich za bilety, śmieci i nie tylko. Pokazałem tam co negatywnego może spowodować redukcja inwestycji i przeniesienie zaoszczędzonych  środków na zadania bieżące. Będę ten temat w przyszłości kontynuował, widzę bowiem takie niezrozumienie i brak wiedzy, że w dyskusji musi to być wyjaśnione. Obowiązują nas przepisy, w tym ustawy o finansach publicznych, a ich omijanie skończyć się może tragicznie. Będę jeszcze o tym w przyszłości szerzej pisał.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >