Podsumowanie 18. tygodnia pandemii w Polsce i w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Najpierw w Polsce:

1. Po wyborach próbuje się wrócić do normalnych czasów. Wywołane w czasie wyborów tematy: antysemityzm, ataki na LGBT, ataki na wyborców, niestety nie znikną po wyborach. To zostanie w głowach i stanowiskach znacznej części ludzi. To może zaskutkować większymi atakami na ludzi z tych środowisk, większą agresją medialną, a nawet fizyczną. Podczas kampanii wywołano „polityczne upiory” i to niestety z nami zostanie. Cofnęliśmy się znacznie jako społeczeństwo, doszło do ogromnych podziałów. Jako polskie społeczeństwo będziemy musieli z tym  żyć…

2. Jednym ze sposobów łączenia polskiego społeczeństwa jest pomysł stworzenia ruchu obywatelskiego o roboczej nazwie „Nowa Solidarność”. Podoba mi się ta idea, widzę w niej możliwość właśnie zasypywania podziałów społecznych. Obecność samorządowców, ludzi spoza polityki, lokalnych liderów, ludzi młodych i dojrzałych to szansa na łączenie, a nie dzielenie. Tym bardziej ważne może to być w czasach kryzysu i pandemii.

3. Zdarzyła się przegłupia sprawa. Do Prezydenta Rzeczpospolitej, świeżo wybranego po pierwszej 5-letniej kadencji, zadzwonili rosyjscy komicy przedstawiając się jako sekretarz generalny ONZ. Podobne działania zostały zrobione wobec kilku innych europejskich polityków. Treść rozmowy jest powszechnie znana. Każdy może sobie wyrobić swoje zdanie. Mnie ta rozmowa poważnie rozczarowała. I nie chodzi tutaj o znajomość języka angielskiego, ale przede wszystkim jakość samej rozmowy. Przegłupia sprawa…

W Krakowie:

1. Głośno w Krakowie o konieczności przyjęcia znaczących zmian w taryfie biletowej, opłat za śmieci i rozszerzenia zasad w strefie płatnego parkowania. Będzie pewnie czas na szczegółowe argumenty i uzasadnienie. W trakcie pandemii bardzo znacząco spadły dochody ze sprzedaży biletów komunikacji publicznej w Krakowie, a koszty spadły dużo, dużo mniej. Ta luka albo zostanie pokryta i transport publiczny będzie normalnie działał albo brak środków spowoduje oczywiste skutki.

Pokrycie luki może nastąpić albo przez podwyższenie dochodów z biletów albo z innych źródeł. Te inne źródła to inne wydatki bieżące, ale rezerw tutaj mamy naprawdę niewiele. Chodzi o oszczędności rzędu kilkudziesięciu czy nawet set milionów złotych. Nie mamy takich zadań bieżących, aby takie oszczędności zrealizować. Wydatki na edukację, kulturę, opiekę społeczną czy mieszkalnictwo wymagają oczywistej ochrony. Skala pomocy dla mieszkańców wymaga sprawnej działalności administracji samorządowej. Tutaj tak znacznych oszczędności nie będzie.

Niektórzy sugerują rezygnację ze sporej skali inwestycji. Oczywiście, wszystko jest teoretycznie możliwe. Ale inwestycje to rozwój, miejsca pracy w trakcie procesu inwestycyjnego i potem. Ale inwestycje w znacznej mierze są współfinansowane z zewnętrznych źródeł, więc rezygnacja oznacza rezygnację z tych środków. Ale rezygnacja z inwestycji i przeznaczanie oszczędności na wydatki bieżące (np. transport publiczny) skutkuje zmniejszaniem tzw. nadwyżki operacyjnej, co z kolei skutkuje zmniejszaniem możliwości zadłużania. A dług (kredyty, pożyczki, obligacje) finansuje właśnie inwestycje.

Brak inwestycji, czy też rażące zmniejszanie się inwestycji poprzez zwiększanie zamiast tego wydatków bieżących, skutkuje średnioterminowo ograniczaniem rozwoju miasta, długoterminowo ograniczaniem atrakcyjności miasta dla mieszkańców, a krótkoterminowo oznacza, że rosnące wydatki bieżące bez wzrostu dochodów bieżących „utopią” budżet z oczywistymi konsekwencjami. Rozumiała to podczas poprzedniego kryzysu (2009-2013) ówczesna Rada Miasta, decydując się wtedy na niepopularne decyzje, które bardzo szybko zreformowały funkcjonowanie ekonomiczne miasta Krakowa i wyprowadziły Miasto z ówczesnego kryzysu. Jak będzie obecnie?

2. Czas pandemii to czas wykorzystany na przygotowanie wielu zmian i działań mieszkaniowych. W efekcie czeka nas, a raczej już się dzieje, w 2020 roku znaczny skok mieszkaniowy w Krakowie. Będzie o tym szerzej w nadchodzącym tygodniu: o skoku w zakresie nowych mieszkań oddawanych w tym roku, o skoku w zakresie pustostanów, o działaniach formalnych i organizacyjnych przyspieszających możliwości mieszkaniowe dla Krakowian, o mieszkaniowych innowacjach, w których uczestniczymy, ale i współtworzymy. Dużo się dzieje w krakowskim mieszkalnictwie i będziemy o tym mówić….

3. Trwają rozmowy nad rozwiązaniem problemu terenów zielonych na Borku Fałęckim, w rejonie byłych basenów na Borku. Kiedyś to były ogólnodostępne baseny, potem przejęła to firma prywatna, która okazała się właścicielem tych terenów. Prowadzimy w tym zakresie rozmowy, ale i musimy wiedzieć co docelowo mogłoby tam być. Dlatego ZZM przygotowuje koncepcję jak w przyszłości to wykorzystać, a Miasto rozmawia z właścicielami. To długi marsz, ze względu na skomplikowaną prawnie sprawę i oczywiste braki finansowe, ale rozmawiać trzeba. I oby się udało.

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >