Podsumowanie 17. tygodnia Krakowa w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Jesteśmy po 17 tygodniu pandemii. Czas na podsumowanie.

Pierwsze to sprawy ogólnopolskie:

1. Jesteśmy po wyborach prezydenckich. Wynik jest jasny. Mamy 51% większość i 49% mniejszość. Mieliśmy ogromnie dramatyczną kampanię wyborczą, gdzie pod koniec doszło do oskarżeń o niepolskość, o możliwą eutanazję. Mieliśmy kampanię, w której mobilizacja opozycji była ogromna. Ale wynik to wynik. Trzeba wyciągać wnioski, bo nic już nie będzie tak samo. Idzie kryzys gospodarczy i potrzeba konsolidacji. Tej konsolidacji społecznej nie widać. Trudne czasy przed nami. Z jednej strony triumfalizm, chęć zajęcia się mediami i samorządami. Z drugiej poczucie przegranej, ale i poczucie krzywdy, napięcia, odrzucenia. Narodu pobudzonego nie da się zatrzymać, ale bardzo trudne czasy przed nami. Zwycięzcy trzeba pogratulować, ale dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników.

2. Po kampanii politycznej czas na realne zajmowanie się pandemią. Jedne ogniska pandemii wygasają, nowe się pokazują. Biznes na razie pozostaje w letargu. Wszyscy czekają na restart gospodarki. Czekają na ruch w biznesie, czekają na klientów, i tych w lokalnych, i tych zewnętrznych, i tych polskich, i tych zagranicznych. Jesień 2020 pokaże, czy będzie małe tąpnięcie, duże tąpnięcie, czy wręcz zapaść. Wszyscy liczymy, że szybko uda się odrobić straty, ale wiele zależy od polityki państwowej i umiejętności wykorzystania dużych środków europejskich na ten restart.

I sprawy w Krakowie:

1. Wyniki wyborcze w Krakowie. Tu nieoficjalnie wygrał Rafał Trzaskowski. Wygrał nawet w Komisji, w której głosował, a więc i mieszka, Andrzej Duda. Duże miasta w zdecydowanej większości głosowały za kandydatem. To dobry prognostyk na sytuację polityczną dużych samorządów.

2. Podziękowanie dla wszystkich za zaangażowanie w przygotowaniu wyborów. Chcę na razie nieoficjalnie, ale podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w ostatnie wybory. Dziękuję zbierającym podpisy, a liczba zebranych była ogromna, dużo większa niż we wszystkich poprzednich. Dziękuję osobom plakatującym, instalującym bannery, ulotkującym, rozmawiającym z mieszkańcami. Nawet w ostatniej chwili byli chętni na plakaty i bannery. Dziękuję ogromnej rzeszy wolontariuszy pełniących obowiązki mężów/żon zaufania. To był wielki ruch społeczny, który trzeba wykorzystać.

3. Kolejny etap prac nad Muzeum Ruchu Harcerskiego. W piątek w Krakowie odbyło się inauguracyjne posiedzenie zespołu zadaniowego ds. Muzeum Ruchu Harcerskiego. Chcemy, aby w Krakowie, na Klinach, w Forcie Łapianka funkcjonowało w przyszłości jedno z najważniejszych muzeów skautingu w Europie. Chcemy, aby atrakcyjność muzeum przyciągała skautów z Polski, Europy, świata. Aby tak było – prezentacja musi być bardzo atrakcyjna i wciągająca widzów. To zadanie dla powołanego zespołu.

4. W środę na sesji Rada Miasta zdecydowaną większością przyjęła absolutorium dla prezydenta Miasta Krakowa.  Z mojego punktu widzenia i z zakresu działania najważniejsze w 2019 roku były:

 • znaczące przyspieszenie w zakresie elektronicznej obsługi mieszkańców,
 • wypracowanie sposobu wsparcia cudzoziemców, pracujących w Krakowie (ogromne przyspieszenie obsługi cudzoziemców i wspólne ogólnopolskie przedstawienie planów rozszerzenia),
 • największe w czasach samorządu skala remontu pustostanów (aż 351 wyremontowanych w 2019 roku),
 • wprowadzenie ważnych decyzji mieszkaniowych (nowa uchwała wz wynajmu lokali miasta, pierwsza po 12 latach podwyżka czynszów w lokalach mieszkalnych).

Ruszyliśmy ze skokiem mieszkaniowym, ruszyliśmy z elektroniczną obsługą, ruszyliśmy ze wsparciem cudzoziemców, niezbędnym dla krakowskich przedsiębiorców.

5. Na sesji przyjęta została uchwała o zasadach doboru osób do mieszkań w budowanym przez Polski Fundusz Rozwoju osiedlu na Klinach. Do 481 mieszkań na Klinach w 2021 roku wprowadzą się rodziny wybrane na podstawie tej uchwały. To nowy kierunek polityki mieszkaniowej Państwa, po ostatnim mało udanym programie MieszkaniePlus, po atrakcyjnym programie Mieszkanie dla Młodych, po atrakcyjnym programie Towarzystw Budownictwa Społecznego. To oferta dla osób średniozasobnych, którzy nie mogą ze względów formalnych i ekonomicznych korzystać z mieszkaniowej pomocy gminy, ale i z komercyjnej oferty deweloperów.

Tak minął kolejny, już 17 tydzień pandemii.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >