Podsumowanie 16. tygodnia Krakowa w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Jak co tydzień podsumowujemy sytuację w Polsce i w Krakowie. Dziś podsumowanie 16 tygodnia w czasach zarazy.

Najważniejsze wydarzenia w Polsce:

1. Kampania wyborcza w toku. Po pierwszej turze wyborów dochodzą niepokojące wieści o różnych dziwnych działaniach w komisjach wyborczych. Dlatego teraz potrzeba jak najwięcej mężów zaufania, aby nie było wątpliwości co do uczciwości wyborów.

Przy okazji duża wątpliwość medialna. Jak to jest że telewizja publiczna, finansowana z pieniędzy wszystkich Polaków, zdecydowanie preferuje jednego kandydata, a atakuje drugiego. Gdzie jest parytet informacyjny i równe prawa? Chyba dlatego obserwatorzy europejscy widzą udział polskiej telewizji publicznej jako jednostronne promowanie jednego kandydata. Dziwne to jest i niemotywujące do płacenia na tę telewizję.

2. Niepokojące sygnały w sprawie zadłużenia budżetu Państwa. Na początku roku chwalono się zrównoważonym budżetem Państwa. Dziś jest mowa o deficycie rzędu 100 miliardów zł, a jest to tylko część deficytu. Wygląda na to, że czeka nas ogromne tąpnięcie i znacząca inflacja. Symbolem tej inflacji mają być świeżutkie, nowiutkie wydrukowane banknoty w bankomatach.

A w Krakowie:

1. Uruchomiliśmy w Krakowie przy części siedzib Urzędu Miasta Krakowa paczkomaty, a w zasadzie urzędomaty. Można w nich odebrać te dokumenty, które nie wymagają potwierdzenia podpisem osobistego odbioru. To urządzenie zarówno na czas chwilowych ograniczeń w dostępie do urzędu, ale i sposób na nowoczesną, bez kolejek, bez ryzyka kontaktu, w dowolnym czasie, obsługę mieszkańców. Idzie nowe. Więcej informacji przekazuję w osobnym tekście.

2. Powoli poradziliśmy sobie z obsługą mikropożyczek przez Grodzki Urząd Pracy. Już ponad 80% wniosków zostało rozpatrzonych i znaczna część wypłacona. Mamy problemy ze żle wypełnionymi wnioskami elektronicznymi i papierowymi. One muszą być odrzucone, ale wtedy zawiadamiamy przedsiębiorców, aby ponownie złożyli dobrze wypełniony wniosek. Teraz największy wysiłek idzie na obsługę wniosków o dofinansowanie i samych dofinansowań. To trudna sprawa, wymagająca dobrze wypełnionych wniosków i dużego zaangażowania pracowników. To teraz priorytet.

3. Z końcem czerwca kończyły się ulgi w opłatach za ogródki kawiarniane. Wielu przedsiębiorców prosiło o utrzymanie ulg, z drugiej strony mieszkańcy i lokalni samorządowcy oczekiwali wprowadzenia ograniczeń w godzinach funkcjonowania ogródków. Próbowaliśmy znaleźć kompromis, czyli pomóc przedsiębiorcom (ulga 70% ceny sprzed pandemii), ale i pomóc mieszkańcom (ustalić godziny zamykania ogródków na 24:00 w nocy w dni powszednie i 1:00 w nocy dni weekendowe).

Pomoc dla przedsiębiorców dotyczyć miała wszystkich, godziny otwarcia mogły być formalnie stosowane tylko dla umów cywilno-prawnych. Jednak wprowadzając dla wszystkich przedsiębiorców znaczne ulgi mieliśmy prawo oczekiwać stosowania się wszystkich do ustalonych zasad. Kompromis jak zawsze ma prawo niezadowalać wszystkich, ale wygląda na to, że przedsiębiorcy korzystający z zajęcia pasa drogowego nie musząc się stosować – stosować się nie chcą.

To stawia pod znakiem zapytania zasadność stosowania znacznych ulg w opłatach. Jako samorząd chcemy pomagać przedsiębiorcom, ale mamy prawo oczekiwać, że jeżeli są te same ulgi to są te same prawa. W przeciwnym wypadku taka pomoc dla przedsiębiorców nie ma sensu. A zależy nam, samorządowi, na jak najlepszej kondycji krakowskich przedsiębiorców.

 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >