Podsumowanie 15. tygodnia w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Minęło ponad 3 miesiące pandemii w Polsce i w Krakowie.

Czas na podsumowanie, najpierw ogólnopolskie:

1. Pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jest jak się spodziewałem. Druga tura przed nami, a różnica jest znaczna. Trzeba pokazać ludziom, że chcemy porozumienia. Najważniejsze oczekiwania to kontrolowanie rządu i uniemożliwianie głupich i złych ruchów. Należy pokazać, że jesteśmy otwarci na Europę i europejskie wartości oraz że szanujemy także przeciwników politycznych. Ważnym elementem powinno być pokazanie, że szansa dla Polski tkwi w samorządach. Rafał Trzaskowski ma szansę, ale musi zrobić czytelny restart.

2. Wielkie ulewy i zalania. Podkarpackie nawiedziły wielkie ulewy i zalania sporych terenów. Woda to wielki żywioł, jak idzie, to bardzo trudno mu się przeciwstawić. Ale można i trzeba się przygotowywać. Umacnianie wałów, zbiorniki retencyjne, mała retencja, inne zbiorniki. Tak było w Krakowie, kiedy w 2010 Wisła omal nie przełamała wałów i nie zalała centrum miasta. Dużo zainwestowaliśmy – i Państwo, i miasto. Dzięki temu mamy zbiornik zabezpieczający w Świnnej Porębie, mamy poprawione wały wiślane prawie na całej długości, mamy zapory zabezpieczające na zakolu przy Wawelu, mamy pompy wypompowujące wodę na całej długości. Kraków dał radę, dlaczego nie dało rady Podkarpacie? Brak pieniędzy? Brak decyzji?

3. Co dalej, po pandemii? Wygląda na to, że kończy się pierwszy etap pandemii. Lockdown i wstrzymanie wszelkiej działalności gospodarczej i społecznej za nami i raczej już nie wróci, nawet kiedy wróci pandemia. Różnie oceniana jest działalność Rządu i władz państwowych w tym zakresie.

Niewątpliwie na plus należy zaliczyć bardzo szybką reakcję i natychmiastowe wstrzymanie działań, także w części pomoc gospodarczą w postaci tarcz antykryzysowych.

Jednak na minus niestety należy zaliczyć brak koncepcji, jak tym dalej zarządzać, początkowe lekceważenie epidemii, chaos (bo np. maseczki najpierw były bez sensu, potem potrzebne i wiele podobnych sytuacji), brak pełnej informacji, brak dużej ilości testów, co zaciemniało obraz pandemii, brak koncepcji co dalej z pandemią, wreszcie obrzydliwe wykorzystywanie polityczne (wpisywanie do ustaw zapisów politycznych niezwiązanych z tarczą) i jeszcze gorsze obrzydliwe wykorzystywanie do zarobienia na pandemii (niektórzy związani z władzami państwowymi zarobili na tym niegodnie i będą zwolnieni z odpowiedzialności).

Jednak najważniejsze jest, jak to dalej będzie. Tu niestety optymistą nie jestem i symbolicznie przyglądam się losom najstarszego lotniczego przewoźnika PLL LOT i porównuję do niemieckiej Lufthansy. W sumie nieważne jak ktoś zaczyna, ważne czym to się kończy …

I sprawy krakowskie:

1. Wybory w Krakowie. Krakowskie wyniki wyborów prezydenckich pokazują, że tutaj nie da się rządzić obietnicami. Kraków to polityczne, społeczne, obyczajowe i ekonomiczne centrum. Najwięcej głosów dostają ludzie współtworzący to centrum. To kolejny, bardzo ważny sygnał, że w Krakowie to centrum wyborców, politycznie, społecznie, obyczajowo i gospodarczo będzie decydować o lokalnej wygranej. Kolejny, ważny i znaczący sygnał na samorządową przyszłość. W Krakowie wygrywa centrum, a nie skrajności, wygrywa centrum i umie się dogadywać z innymi, choć nie z opcjami skrajnymi. To ważny sygnał na przyszłość i jasne pokazanie, że skrajności w Krakowie nie porządzą…

2. Opady i miasto. Ogromne opady spowodowały zalania i podtopienia. Ale, poza incydentalnymi, bardzo lokalnymi przypadkami, kłopotów w Krakowie nie było. To efekt działań inwestycyjnych Krakowa. Kiedy najpierw w 1997, potem w 2010 roku przyszła wielka powódź, udało się uratować Kraków, ale najważniejsze było potem. Dzięki pieniądzom Miasta, NFOŚ, WFOŚ i RZGW wykonaliśmy nowoczesną ochronę Krakowa przed powodzią. Podniesiono i wzmocniono na całej długości wały przeciwpowodziowe. W rejonie zakola Wisły zrobiono duże zapory przeciwpowodziowe, podwyższające wały. Zakupiono sporą ilość pomp różnego rodzaju do odpompowywania nadmiaru wody. Dzięki działaniom poprzednich rządów RP doprowadzono do zakończenia wielkiej zabezpieczającej inwestycji – zbiornika Świnna Poręba. Wprowadzono nowe zabezpieczenia retencyjne. To zrobiono przez ostatnie 10 lat w Krakowie. Jesteśmy gotowi na tzw. stuletnią wodę, a gdy przyjdzie dwustuletnia, to będziemy wiedzieć co robić. Porównajcie to sobie Państwo z zabezpieczeniami na Podkarpaciu.

2. Sytuacja finansowa Krakowa i źli ludzie. Znowu w mediach pokazały się publikacje, pokazujące jakoby obecne problemy Krakowa były nie efektem kryzysu związanego z epidemią, ale efektem wcześniejszych złych działań. Jest Goebelsowska zasada – sto razy kłamstwo staje się prawdą. I tego próbuje publiczna telewizja, zresztą nie pierwszy raz obciążając władze Krakowa odpowiedzialnością za ekonomiczne skutki kryzysu. A sytuacja jest zgoła inna. Kraków jak i praktycznie wszystkie samorządy doświadcza spadku podatków PIT, CIT, dochodów z podatków czy biletów. Ale po pierwsze są to spadki, które dotknęły wszystkie samorządy, i duże, i małe. Po drugie są to spadki spowodowane de facto decyzjami rządowymi, wstrzymującymi praktycznie wszelką działalność gospodarczą. Po trzecie są to spadki mniejsze niż w większości innych samorządów (co pokazuje skuteczność władz Krakowa choćby w intensyfikacji PIT czy CIT). I tu wychodzi upolitycznienie mediów, które już niedługo będą musiały wytłumaczyć swoje błędy i polityczne tezy. Źli ludzie tak mają, że nie zważają na fakty. Ale rzeczywistość jest nieubłagana. Mimo dobrych opinii specjalistów: agencji ratingowych, audytorów, ekspertów bankowych niektóre media wiedzą lepiej. Mimo, że się na tym nie znają.

3. Co będzie w Krakowie po pandemii? Powoli kończy się pierwszy etap pandemii. Cokolwiek by się nie działo – pewnie nie będzie już zamykania wszystkiego. Jednak przed nami najważniejsze – co będzie potem? Jak zafunkcjonuje biznes, i ten mały i ten duży? Czy będą klienci na krakowskie hotele, hostele, restauracje, taksówki? Czy krakowski biznes będzie potrzebował nowych powierzchni biurowych i co z tymi niewykorzystanymi? Czy zaskoczy ciężki przemysł z hutą na czele? Czy będą pieniądze na naukę, kulturę, edukację, służbę zdrowia i pomoc społeczną? Co z inwestycjami, zarówno komercyjnymi, jak i publicznymi? Co z transportem publicznym, miejskimi inwestycjami i miejskimi działaniami bieżącymi? Co z rynkiem pracy? Co ze świadczeniami społecznymi?

Te i jeszcze wiele kolejnych pytań wymaga dookreślenia. Nie ma jednoznacznych odpowiedzi, ale potrzebne są opinie mądrych ludzi, co może się stać i jak się do tego przygotować. To też jest zadanie samorządu i do tego się też przygotowujemy.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >