Podsumowanie 11. tygodnia czasów zarazy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Czas płynie bardzo szybko, to już 11 tygodni w czasach zarazy, pora więc na kolejne podsumowanie ogólnopolskie i krakowskie.

W Polsce najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu to:

Obchody 30 lat samorządu, a w szczególności podsumowanie tego, co dzięki samorządowi się stało. A stał się największy sukces Rzeczpospolitej. Dzięki samorządom zmieniła się Polska, zmieniły się miasta i miasteczka. Samorząd jest najlepiej ocenianą władzą w naszej Ojczyźnie. Także działania antywirusowe najlepiej oceniane są w samorządach (więcej). To wielki sukces Rzeczpospolitej, sukces obywateli i mieszkańców. Władza państwowa wiele obecnie robi, aby osłabić samorządy, dając im mniej pieniędzy, ale poradzimy sobie z tym. Poradzimy sobie i pokażemy nową perspektywę dla polskich samorządów, bo przecież „burmistrzowie rządzą światem” – burmistrzowie, prezydenci, wójtowie, starostowie i marszałkowie. Przyszłość będzie należeć do samorządów.

Władza państwowa przygotowała kolejną (już 4) tarczę antykryzysową. Ta tarcza ma dać także osłonę samorządom. Ta osłona jest mocno ograniczona. Przesuwa co prawda płatności  z Janosikowego, ale tylko przesuwa, przesuwa co prawda rygory finansowe, ale tylko przesuwa. Nie daje finansowego oddechu, choćby w anulowaniu Janosikowego, zwiększeniu udziału w PIT, czy zwiększeniu subwencji oświatowej do poziomu realnych wydatków na edukację. Ale tarcza 4.0 zawiera także kuriozalne zapisy, jak choćby przekazujące władzy państwowej możliwość ograniczania w samorządach zatrudnienia czy wysokości płac. Co prawda władza państwowa wycofała się z tego, ale samo wprowadzenie świadczy o oczekiwaniach władzy państwowej wobec samorządów na ich 30. urodziny.

Władza państwowa wycofała się de facto ze wspierania polskiej turystyki i polskiego przemysłu turystycznego. Władza państwowa wycofała się choćby z bonu turystycznego, nie proponując innych elementów wsparcia. Jest to znaczna różnica wobec wcześniejszych zapowiedzi władzy państwowej, ale także wobec działań władz państwowych choćby w Niemczech, Francji, Austrii, czy Hiszpanii wobec branży turystycznej. I znów władze samorządowe muszą wziąć sprawy w swoje ręce.

Mieliśmy też w ostatnim tygodniu ważne sprawy krakowskie:

Miasto Kraków zdając sobie sprawę ze znaczenia branży turystycznej (co prawda tylko 5-7% dochodów, ale 10% zatrudnienia i wpływ na wizerunek Miasta oraz na inne branże) podejmuje promocję krakowskiego rynku turystycznego wobec mieszkańców Krakowa, ale i innych dużych miast Polski. Zachęcamy Krakowian do zwiedzania naszego miasta, ale i innych metropolii, odkrywając nowe atrakcje. Zachęcamy też mieszkańców innych miast do odwiedzania Krakowa i odkrywania atrakcji naszego miasta. W ten sposób chcemy wytworzyć popyt na krakowskie usługi turystyczne, ale i wesprzeć popyt na usługi turystyczne innych dużych polskich miast.

Ruszyły prace Zespołu Zadaniowego ds. przeciwdziałania skutkom epidemii. Zespół radnych i urzędników ma wypracować plan działań krótko i średnio-terminowych. Mamy doświadczenia prac takiego zespołu, który 9 lat temu merytorycznie i ponadpolitycznie wypracował reformę finansów Krakowa, która uchroniła miasto przed finansowymi problemami i dała finansowy oddech na kolejne 10 lat. Działanie tego zespołu to może być przełomowy, pozytywny punkt tej kadencji. I oby tak się stało. Więcej informacji w osobnym tekście.

Miasto rozpoczęło działania ograniczające przepustowość niektórych ulic i skrzyżowań tak, aby zmniejszając tę przepustowość i ograniczając prędkość przejazdową ograniczyć tam wypadki i zwiększyć bezpieczeństwo. Jest to ogólnoświatowy trend postępowania w dużych europejskich i w części amerykańskich miast. Tam dało to bardzo dobre rezultaty, w Krakowie wzbudza to jednak duże kontrowersje. Pamiętam podobne kontrowersje wobec próby ustanowienia ruchu jednokierunkowego wokół Plan, czy wcześniej zakazu wjazdu na Rynek Główny. Też były protesty, też były kontrowersje, ale dość szybko okazało się to dobrym rozwiązaniem. W tej sprawie będzie ciąg dalszy.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >