Płać podatki w Krakowie – podsumowanie edycji 2015

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 r.

Jak co roku, we wrześniu podsumowujemy kolejną akcję „Płać podatki w Krakowie”. W tym roku była to już czwarta edycja, zaczynaliśmy w 2012 roku.

 

Akcja tegoroczna to nieznacznie zmienione przesłanie, to promocja na stronach „Magicznego Krakowa”, promocja na blogu Rady Miasta Krakowa i portalach społecznościowych, promocja na plakatach, informacje na nośnikach zewnętrznych. W tym roku więcej było informacji o tym, co można zrobić za dodatkowo płacony w Krakowie podatek, a także jakimi metodami można zadeklarować płacenie podatku w Krakowie. Cała akcja promocyjna kosztowała 160 000,00 zł.

Efekty tegorocznej akcji są zdecydowanie najlepsze w całej historii jej funkcjonowania.  Analizy przeprowadzono w oparciu o dane liczbowe przekazane przez: Izbę Skarbową w Krakowie, Wydział Spraw Administracyjnych UMK oraz z wykorzystaniem analiz dokonanych przez Wydział Informatyki UMK.

Z deklaracji podatkowych złożonych za rok 2014 wynika, iż przybyło 13 078 podatników. Jest to wzrost o 2,27%, a więc największy wzrost od początku akcji , czyli od 2012 roku. Bezwzględnie (bez korekty wynikającej ze zgonów) przybyło 5 941 podatników. To też największy wzrost!

W tym roku, w związku ze zmianą granic niektórych dzielnic, analiza zmian ilości płatników w poszczególnych dzielnicach nie odzwierciedla w sposób precyzyjny rzeczywistych zmian. Mamy także znaczną (2 605  osób) liczbę nowych podatników, nie przypisanych do jakiejkolwiek dzielnicy.

W kolejnym roku akcja będzie prowadzona dwoma torami. Pierwszy to kontynuacja dotychczasowych działań – akcja „Płać podatki w Krakowie”. Drugi to Krakowska Karta Mieszkańca. W ramach kontynuacji akcji chcemy utrzymać część sprawdzonych rozwiązań, jak np. tegoroczne informowanie, jakie korzyści przynosi nowy podatnik, ale zamierzamy też wrócić do konkursów z poprzednich edycji. W ramach Krakowskiej Karty Mieszkańca, zgodnie z planem, przewidujemy w 2016 wdrożenie doraźne, bazujące na przygotowanym rozwiązaniu KKM. Jesteśmy w trakcie następujących działań: przygotowanie planu działań doraźnych, przygotowanie  planu działań strategicznych,  sprawdzenie wątpliwości prawnych, przygotowanie wstępnej listy preferencji. Przeprowadzane po raz pierwszy w 2015 roku badanie Barometr Krakowski 2015 pokaże po raz pierwszy rzeczywisty, statystyczny udział nie-rezydentów podatkowych wśród mieszkańców Krakowie i określi potencjalne zainteresowanie nie-rezydentów zmianą miejsca płacenia PIT.

Podsumowując, tegoroczna akcja „Płać podatki w Krakowie” była bardzo udana, w przyszłym roku będziemy działać podobnie, ale wdrożymy też pierwsze rozwiązania Krakowskiej Karty Mieszkańca. Działania w sprawie KKM są zaawansowane i prowadzone w sposób profesjonalny. Wdrożenia pierwszego etapu Krakowskiej Karty Mieszkańca powinno nastąpić w 2016 roku.

Informacje o poprzednich edycjach akcji znajdą Państwo tutaj.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >