Pierwszy Newsletter 2018 roku !

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 r.

Mamy 2018 rok, rok 100-lecia Niepodległości Rzeczpospolitej, rok wyborów samorządowych, rok podsumowań i ocen, rok sporych wyzwań, zagrożeń, ale i szans i możliwości. I zaczynamy kolejny rok newslettera, pisanego przeze mnie od 2013 roku. Serdecznie dziękuję średnio około 600-1000 unikalnym cotygodniowym czytelnikom, choć zdarzało się i prawie 3 tysiące unikalnych. To wielki zaszczyt dla mnie, że Państwo czytacie mój newsletter, że komentujecie, że jest on dla Was źródłem informacji o samorządzie krakowskim i o krakowskiej Platformie. Serdecznie dziękuję !

I jak zawsze najpierw skrót, potem rozwinięcie szczegółowe:

Sprawy samorządowe:

  • Pierwsza sesja Rady Miasta w 2018 roku, ważny projekt aktualizacji programu Bezpieczny Kraków, 3 wnioski Prezydenta – skargi na rozstrzygnięcie Wojewody ws. zmian nazw ulic, nowe działania planistyczne, aktualizacja programu osłonowego dla działań antysmogowych, rozpatrzenie petycji mieszkańców. Dobry start na 2018 rok !
  • Nasz samorządowy plan na styczeń to powrót do Strategii Rozwoju Krakowa, sprawa uchwały krajobrazowej, „rozpakowywanie” budżetu na 2018 rok, kolejne sprawy planistyczne.
  • Rok 2018 zaczyna się też od zmian personalno-politycznych. Nie można tego lekceważyć, ale też nie można przeceniać. Tak niestety się zdarza…

Sprawy Platformerskie:

  • Zakończenie wyboru władz w Krakowskiej i Małopolskiej PO kończy etap wyborczy. Warto i to szybko ruszyć z efektywnymi działaniami. Państwo liderzy, czekamy na skuteczne działania !

I szczegółowa informacja samorządowa:

  • Najbliższa środowa sesja to przede wszystkim aktualizacje ważnych miejskich programów. Aktualizujemy program „Bezpieczny Kraków”, kiedyś będący ewenementem wśród samorządów, teraz dość powszechny. Bardzo dobre pomysły, choćby bezpiecznych stref publicznych, ale i konieczność dogonienia z centrami bezpieczeństwa i monitoringu. Jak widać z danych znacząco spada w Krakowie przestępczość, wzrasta też poczucie bezpieczeństwa, ale nadchodzą nowe zagrożenia i trzeba być przygotowanym. Aktualizujemy program osłonowy dla osób objętych działaniami antysmogowymi. Są to działania oczekiwane i konieczne, ale wydaje się, że trzeba na ten etap działań antysmogowych popatrzeć szerzej. Tylko takimi osłonami nie zachęcimy najbiedniejszych do zmian, potrzebne ruchy dużo głębsze, także wymagające zmian prawa.
    Ważnym elementem najbliższej sesji będą 3 projekty uchwał zaskarżające do sądu rozstrzygnięcia nadzorcze Wojewody Małopolskiego narzucające zmianę nazw 3 ulic – Marcika na Korbońskiego, Żemaitisa na Smorawińskiego i Danka na Grzesiaka Czarnego. Nowe nazwy są bardzo godne, ale jak podejść do nazw starych, które dotyczyły osób związanych z ruchem komunistycznym, ale mających, różne zasługi dla Krakowa.
    Będziemy też rozpatrywali 2 petycje, pierwsza ws. zmiany usytuowania trasy S7, co tak naprawdę opóźniłoby znacząco budowę tej trasy i druga ws. przyznania środków na remont ulicy Bednarskiej. Będzie też kilka nowych ważnych planów zagospodarowania przestrzennego.
  • Styczeń będzie dość pracowity dla krakowskiego samorządu. Poza wskazanymi poprzednio projektami i bardzo ważnymi uchwałami przed nami kilka spraw strategicznych. Pierwsza to Strategia Rozwoju Krakowa. Poprzednia strategia (z 2005 roku) dała w efekcie wiele ważnych inwestycji – Centrum Kongresowe, Hala Sportowo-Widowiskowa, Ekospalarnia, nowe trasy tramwajowe i drogowe, nowe obiekty kulturalne i sportowe, rozszerzenie działań społecznych, senioralnych, wielki skok biznesowy w zakresie przemysłu czasu wolnego, przemysłu obsługi biznesu, nowy znaczący etap działań innowacyjnych i współpracy ze środowiskiem akademickim. Oczywiście były także sprawy nie zrealizowane albo zrealizowane nie do końca.
    Teraz nowe wyzwania, nowe  potrzeby i nowa strategia. To też zadaje kłam nieprawdziwemu twierdzeniu, jakoby Kraków nie miał strategii. Miał, w znaczny sposób zrealizował, teraz aktualizuje i będzie realizował.
    Drugą ważną sprawą będzie tzw uchwała krajobrazowa, zapewne bardzo kontrowersyjna, ale niezbędna dla estetycznego porządkowania Krakowa. Będą nowe sprawy planistyczne. Taki jest nasz plan na styczeń, a przecież przed nami wiele bardzo ciekawych i zaskakujących działań.
  • Rok 2018 zaczął się, jak zawsze zresztą jak rok wyborczy, zmianami personalnymi i rezygnacją z działań w PO Pana Radnego Tomka Urynowicza. Było o tym bardzo głośno medialnie, były wzruszenia i deklaracje. Podchodzę do tego potrójnie spokojnie. Po pierwsze nie należy lekceważyć tego typu działań, bo źle wpływa to na nasze morale i wizerunek. Na pewno lepiej, aby takie rzeczy się nie działy. Ale też nie należy przeceniać takiego wydarzenia. Platforma razem z radnymi niezależnymi i klubem Przyjazny Kraków na znaczną przewagę koalicyjną, Radny Urynowicz rzeczywiście od dłuższego czasu coraz bardziej odchodził od PO więc nie jest to dziwne.
    Każdy ma prawo do wyborów, w końcu jak mówił Piłsudski: „Właśnie Kraków wyróżnia się między innemi miastami naszemi tem, że najłatwiej w niem było zawsze przeprowadzić współpracę ludzi i stronnictw. Najmniej tutaj było wyklinań i stawiania poza nawias narodu, przypisywania sobie tylko przywileju miłości dla Ojczyzny i wyłączności w wytyczonych przez siebie drogach ku zbawieniu. Więcej tutaj było, niż gdzie indziej, wzajemnego szacunku dla zdań różnolitych, zatem zdolności do współpracy. Czy wielka przeszłość Krakowa, jako stolicy Polski, w czasach jej największej chwały i potęgi, czy wielkie imiona i duchy Polski mogiłą swą właśnie z Krakowem związane, czy wreszcie swobodniejsze, niż gdzie indziej warunki wychowania podczas niewoli, czy wszystkie te przyczyny razem wzięte wytworzyły warunki, w których najłatwiej jest o rzetelną zgodę i rzetelne porozumienie się”. Może więc i teraz, mimo różnic politycznych będziemy współpracować dla dobra Krakowa?
    Przychodzi mi na myśl i spostrzeżenie kolejne. Jakoś tak jest w Radzie Miasta Krakowa, że po takich zmianach politycznych osoby zmieniające swoją przynależność jakoś nie znajdywały się dobrze w nowym miejscu. Zobaczymy, jak będzie…

Sprawy Platformerskie:

  • Zakończył się wyborczy etap działań Krakowskiej i Małopolskiej PO. Wybraliśmy wszystkie władze (przy okazji gratulacje dla Wojtka Przeździeckiego członka Regionalnej Komisji Rewizyjnej). Czas na działania, czas na pokazanie, co i przede wszystkim jak zamierza się działać. Nie było o tym okazji mówić przy okazji wyborów, ale wydaje się niezbędne, aby członkowie poszczególnych kół dowiedzieli się, jak obecna władza chce wygrać wybory samorządowe, jakie rzeczy w mieście uważa za ważne, wymagające zmian czy kontynuacji, jak zamierza podejść do działań programowych, dzielnicowych, politycznych, współpracy z potencjalnymi koalicjantami, ale i wieloma lokalnymi środowiskami. Jest czas na pokazanie swoich pomysłów, porozmawianiu o pomysłach innych, jest czas na konsolidację wewnętrzną Krakowskiej i Małopolskiej Platformy. Państwo liderzy, wybraliśmy Was, oczekujemy działań, konsolidacji, perspektyw. Możecie na nas liczyć, ale i my musimy wiedzieć na co – Was wybierając – możemy liczyć.

Na Nowy 2018 rok wszystkim czytelnikom, wszystkim sympatykom, wszystkim zainteresowanym wszystkiego najlepszego.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

  • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
  • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >