Sfinansowano ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej

Utworzenie i rewitalizacja Parku Duchackiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 r.

Bogusław Kośmider – sprawozdanie z kadencji 2010-2014

7 lutego 2013 roku, przecinając wstęgę, symbolicznie otworzyłem odzyskane przez miasto tereny Parku Duchackiego. Utworzenie „zielonych płuc Woli Duchackiej” wymagało dużej determinacji i nakładu pracy, a przełomem było ogłoszenie i zrealizowanie w 2012 roku pierwszego „Planu Kośmidera”. Obecnie realizowany jest drugi „Plan Kośmidera”, którego celem jest rewitalizacja parku oraz dworku, który znajduje się na jego terenie.

Przybliżam historię Parku Duchackiego oraz aktualny stan moich działań w tej, jakże ważnej dla lokalnej społeczności, sprawie. Na końcu tekstu znajdą Państwo także film z otwarcia Parku, fotogalerie oraz linki do artykułów w prasie i materiałów TVP Kraków.

Film z lotu dronem nad Parkiem Duchackim

Pierwszy „Plan Kośmidera”

Pierwsze informacje mówiące o możliwości zabudowania parku przez dewelopera pojawiły się w 2005 r. Od tego momentu wiele środowisk rozpoczęło wieloletnią walkę o zachowanie Parku Duchackiego. Jednakże zarówno protesty, jak i wszelkie pozostałe formy działania okazały się nieskuteczne i nie przyniosły efektów. Przełom nastąpił w 2012 roku – wtedy to prywatnemu właścicielowi gruntów została złożona propozycja zamiany terenów.

– Był pomysł, żeby miasto je wykupiło, ale na raty. Nie udało się, więc zastanawialiśmy się nad propozycją zamiany działek, którą można by było przedstawić właścicielom. W końcu stanęło na tym, że część wykupiliśmy, a część zamieniliśmy – komentowałem w prasie.

Kluczowym momentem było ogłoszenie i zrealizowanie jesienią 2012 roku „Planu Kośmidera”14 punktów (artykuł ze strony www.wiadomosci.krakow.pl) precyzujących sposób szybkiego i sensownego dojścia do rozwiązania problemu.

Zgodnie z zapowiedziami doprowadziłem do jego wdrożenia. Wykonano w terminie prace geodezyjne, uzyskano wszelkie zgody i uprawnienia, podpisano umowę, przekazano środki, przejęto nieruchomość. Zostało tylko i jedynie zagospodarowanie całości, w tym poważna rewitalizacja i parku i dworku.

Drugi „Plan Kośmidera”

Pod koniec 2013 roku okazało się, że mimo wielu starań i działań, nie udało się Radzie Dzielnicy i lokalnym środowiskom znaleźć najemcy. Nie udało się znaleźć dodatkowego finansowania, bardzo potrzebnego dla rewitalizacji terenu oraz dworku.

W grudniu 2013, ponownie na mój wniosek, zostało wprowadzone do budżetu Miasta na 2014 rok i do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta zadanie „Rewitalizacja Parku Duchackiego wraz z rewitalizacją dworku”. Przeznaczono na to 2 100 000 zł, w tym w 2014 roku 100 tys. zł. To drugi „Plan Kośmidera” dla Parku Duchackiego.

Teraz prowadzone są działania projektowe, prowadzone są konsultacje społeczne i w efekcie zostanie przyjęty projekt rewitalizacji. Jednak najważniejsze – środki na wykup Parku i potem środki na jego rewitalizację zostały zabezpieczone.

Podkreślić należy, że w ratowanie ostoi zieleni na Woli Duchackiej zaangażowanych było wiele współpracujących ze sobą osób. Park nie zostałby uratowany, gdyby nie zaangażowanie: Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Krakowa, Krzysztofa Sułowskiego – przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, Jarosława Kajdańskiego – radnego dzielnicy XI, Grażyny Fijałkowskiej i Włodzimierza Pietrusa – radnych miejskich, Marty Witkowicz – dyrektor Wydziału Skarb, Bożeny Piekarczyk – radnej Dzielnicy XI.

Film z otwarcia Parku Duchackiego

Fotogalerie

Uroczyste otwarcie Parku Duchackiego 7 lutego 2013 roku:

Akcja wieszania budek lęgowych dla ptaków w Parku Duchackim zorganizowana przez Asoscjację Promotorów Radosnego Ptaka, której jednym z ambasadorów jestem.

Interpelacje Bogusława Kośmidera

  1. ws. wykupu terenów pod planowany Park Duchacki · Odpowiedź (12.12.2011)
  2. ws. realizacji zadań wprowadzonych do budżetu Miasta Krakowa na 2011r. · Odpowiedź (10.8.2011)
  3. ws. realizacji inwestycji zawartych w części poprawek do budżetu na 2011r. · Odpowiedź (27.4.2011)

Polecane na stronie

Mój program wyborczy [ więcej ]

Projekty strategiczne:

Sprawozdanie Zastępcy Prezydenta Krakowa z kadencji 2018-2024:

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >