Okrągły stół ws. zatrudniania cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 r.

W piątek, 6 września, w Urzędzie Miasta Krakowa odbyliśmy spotkanie w formule okrągłego stołu ws. zatrudniania w Polsce cudzoziemców. Obrady zakończyło podpisanie przez uczestników memorandum, które przekazane zostanie stronie rządowej.

Realnie szacuje się, że w Krakowie jest nawet 60 do 100 tysięcy cudzoziemców, którzy w naszym mieście uczą się, pracują, płacą za  zakupy, mieszkanie, transport. Nie mówimy o emigrantach, ale o wykwalifikowanych pracownikach, którzy uzupełniają rynek pracy.

Zmniejszenie ilości zatrudnionych cudzoziemców to będzie duży problem dla przedsiębiorców i samorządów. Dlatego ważne jest, aby procedury i mechanizmy stosowane do umiarkowanego napływu cudzoziemców, dostosować do aktualnych zwiększonych potrzeb rynku pracy. Odczuwalny brak rąk do pracy występujący szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, zaczyna być poważnym problemem gospodarczym.

Zobacz treść memorandum [pdf] >>

Przeczytaj wywiad w Rzeczpospolitej >>

Organizatorami wydarzenia była Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie oraz Urząd Miasta Krakowa.

Inicjatorami wydarzenia i sygnatariuszami, oprócz wyżej wymienionych, są: ASPIRE, ABSL, Business Centre Club, Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, American Chamber of Commerce in Poland, Francusko-Polska Izba Gospodarcza.

Memorandum podpisali również: Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa, Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, Krakowska Izba Turystyki.

W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele samorządów największych polskich miast (Warszawa, Poznań, Rzeszów, Lublin), przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz radcy prawni. Zaproszona została również strona rządowa.

Chciałem serdecznie podziękować za wspólne zorganizowanie konferencji. To był sukces, duży sukces, i za to mocno dziękuję. To był zaszczyt i przyjemność robić to z Państwem. Z uszanowaniem,

Bogusław Kośmider, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >