Okiem Przewodniczącego Rady Miasta – Noworoczne plany i postanowienia

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Jak co roku Nowy Rok skłania nas do planowania sobie co i jak w tym roku zrobimy. Spróbujmy więc zaplanować co się w tym 2013 roku będzie działo, jakimi najważniejszymi sprawami będzie się zajmował krakowski samorząd.

Pierwsze i najważniejsze to finansowe porządkowanie spraw miejskich. Nie będzie już jakichś znaczących zmian cen, choć tzw opłatę śmieciową będziemy musieli, wzorem innych samorządów, wprowadzić, będziemy musieli wprowadzić nowe zasady gospodarowania odpadami i jak to nowe – na pewno wprowadzą spore zamieszanie. Porządkowanie finansowe dotyczyć będzie szeregu spraw, inwestycji, spółek komunalnych, kultury, spraw społecznych, edukacji, mienia, mieszkalnictwa, spraw społęcznych. Cel jest jasny – musimy w 2013 roku złapać oddech finansowy i nie mogą się powtarzać ubiegłoroczne problemy z płynnością. Jeżeli to uda się osiągnąć – to z optymizmem będziemy patrzyć na nowy okres programowania środków Unii Europejskiej. Mamy szansę na duże, naprawdę duże pieniądze z UE i musimy zrobić wszystko aby to osiągnąć. Musimy szukać oszczędności, musimy szukać nowych dochodów, musimy racjonalnie wydawać to co mamy.

Czeka nas kolejna reforma sieci szkół. Przy znaczącym spadku ilości dzieci w publicznych szkołach Krakowa takie zmiany są oczywiste i konieczne, nikt w trakcie wielostronnych dyskusji nie kwestionował konieczności zmian sieci szkół. Jednak nie ekonomia powinna jedynym kryterium naszych działań, a podnoszenie jakości krakowskiej edukacji, tak aby dzieci i młodzież w Krakowie były najlepiej kształcone i wychowywane. Dlatego reforma sieci szkół w Krakowie powinna być określona w kontekście korzyści jakie niesie dla dzieci i młodzieży, dla szkół, dla rodziców i nauczycieli. Chcemy taki pozytywny plan przygotować i przedstawić.

Czeka nas mrówcza praca nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, ale i uchwalenie takiego Master-Planu rozwoju miasta – Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego Krakowa – czyli jaki będzie Kraków za 20 lat.

Pogarszająca się jakość powietrza zmusza nas do przyspieszenia działań zapobiegawczych. Czeka nas szczegółowa analiza powodów takiej sytuacji, ale przede wszystkim czeka nas przyspieszenie planu naprawczego, wdrożenie na szerszą skalę programu likwidacji palenisk, edukacja i promocja zdrowych rozwiązań, wreszcie szerszy i bardziej restrykcyjny monitoring. Część zanieczyszczeń bierze się z ruchu samochodowego, stąd konieczne jest wdrażanie sprawdzonych sposobów ograniczania ruchu kołowego. Powietrze w Krakowie musi być czystsze i to jest wielkie zadanie samorządu.

Przed nami kolejny etap dużych projektów innowacyjnych. Inteligentne miasto to nie jakaś fanaberia, to sposób jak taniej, sprawniej i nowocześniej obsługiwać ważne sprawy tego miasta i jego mieszkańców. Promocja inwestycyjna, prowadzona wspólnie z Województwem Małopolskim już daje widoczne rezultaty, a wspieranie studiowania w Krakowie czy też krakowskich kongresów czy konferencji już przyniosło dobre efekty. Największe i najważniejsze to projekt Nowa Huta Przyszłości – wielki, chyba największy projekt inwestycyjny, mający przynieść do Krakowa setki nowych inwestorów, dzięki czemu będą tysiące nowych, nowoczesnych miejsc pracy. To wielka przyszłość Krakowa i Nowej Huty.

Czeka nas wiele ważnych lokalnych spraw. Przebudowy szeregu ulic, ale i naprawy w ramach tzw nakładek asfaltowych, modernizacje i termomodernizacje szeregu szkół, czekają nas przebudowy lokalnych obiektów sportowych, czeka nas rozwijanie lokalnej aktywności, nowe pomysły dzielnic samorządowych, nowe małe lokalne inwestycje, nowe rozwiązania dla lokalnych społeczności.

Czeka nas realizacja wielu inwestycji, budujemy centrum kongresowe, przyciągające kolejnych dobrych turystów, budujemy halę sportowo-widowiskową, w której odbywać się będą ważne i dochodowe imprezy sportowe, artystyczne i społeczne, budujemy ekospalarnię konieczną dla zagospodarowania odpadów krakowskich.

To będzie trudny, bardzo trudny rok, pełen trudnych, poważnych decyzji, rok rozwiązywania szeregu trudnych spraw, rok inwestowania w przyszłość.

Takie są nasze plany, takie są plany krakowskiego samorządu na 2013 rok. Czy się udadzą, czy za rok o tej porze powiemy, że to był dobry rok? Czas pokaże! Ważne też, aby wszystko odbywało się w pokoju i spokoju, w zgodzie i w przyjaznej atmosferze. Możemy się bowiem mocno różnić, ale powinniśmy się poważać. Wtedy łatwiej będzie dyskutować, nawet różnić się, ale nie wzajemnie zwalczać.

Nowy rok to także czas do robienia noworocznych postanowień. Każdy z nas pewnie coś dla siebie na nowy rok postanawia, więc może i jakieś postanowienia samorządowe? Jako Przewodniczący Rady Miasta mam dwa.

Pierwsze aby mówić prawdę, mówić gdy coś jest źle, ale i chwalić, gdy coś jest dobrze. Prawda jest obiektywna i prawda, także w naszym lokalnym życiu politycznym powinna być obecna. Prawda oznacza także, że nie będzie wykorzystywana koniunkturalnie, jak się komuś podoba.

Drugie, aby siebie wzajemnie szanować. Szanowanie może dotyczyć zarówno przyjaciół i zwolenników, wobec których trzeba być lojalnym i oddanym, ale powinno także dotyczyć przeciwników (bo przecież nie wrogów, to zbyt ostry termin). Przeciwników powinniśmy szanować, słuchać ich, co nie znaczy we wszystkim się zgadzać. Dziś ktoś jest przeciwnikiem, jutro może być zwolennikiem, a jak się nie będziemy szanować, to tak się nie stanie.

Szanowni Państwo, na 2013 rok życzę wzajemnego szacunku i prawdy, życzę spokoju i pokoju, życzę zgody i życzę spełnienia planów.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >