Okiem Przewodniczącego – Podsumowanie po pierwszym roku kadencji

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 r.

Rok temu, 2 grudnia rozpoczęła się nowa VII kadencja samorządu 2014–2018. Wiele było nadziei, wiele obietnic i zobowiązań. Po pierwszym roku warto podsumować, co udało się zrobić, czego się nie udało, co jeszcze jest do zrobienia. Czas na podsumowanie.

Największym sukcesem, ale jednocześnie problemem i wyzwaniem, były działania antysmogowe. Sukcesem, bo udało się doprowadzić do uchwalenia nowego prawa, pozwalającego na realne zmiany. Wreszcie zaczęliśmy myć ulice, przeznaczyliśmy na ten cel o wiele więcej środków. Problemem, bo listopadowe chłody i mgły pokazały, że mimo działań wiele jeszcze przed nami. Wyzwaniem będzie zaś dla nas kolejna decyzja w sprawie zakazu palenia węglem i jej następstwo, czyli konieczność likwidacji w ciągu kilku najbliższych lat ponad 24 tys. palenisk. To największe wyzwanie stojące obecnie przed Krakowem.

Drugą ważną dla mnie sprawą jest krakowski budżet obywatelski. Z jednej strony sukces – nowe projekty, nowe tematy, dobra ocena zewnętrznych podmiotów. Ponad 50 proc. uczestników ocenia budżet dobrze lub bardzo dobrze. Z drugiej zaś strony mamy z nim problemy: ponad 30% ocenia go źle, wiele jest uwag do realizacji zadań, do zbyt krótkich terminów poszczególnych etapów.

Przy okazji zaczęliśmy realizować w Krakowie nowy projekt – tzw. Inicjatywę Lokalną.

Sporo sukcesów

Wymieniając sukcesy, powinniśmy powiedzieć o bardzo dobrych wynikach akcji „Płać podatki w Krakowie”, która przyniosła ponad 20 mln zł dodatkowych środków. Ruszyliśmy też z pomysłem Krakowskiej Karty Mieszkańca – wielkiej akcji lojalnościowej, dającej korzyści mieszkańcom płacącym w Krakowie podatki, ale Miastu większe dochody. Ruszyliśmy z pierwszymi wielkimi badaniami opinii mieszkańców Krakowa – Barometrem Krakowskim. Będziemy je przeprowadzać co roku. Powołaliśmy Krakowski Zarząd Zieleni, wynegocjowaliśmy pozyskanie atrakcyjnych terenów zielonych na Zakrzówku. W Krakowie odbył się bardzo interesujący Krakowski Tydzień Start-upów, ruszyliśmy z projektami, udostępniającymi dane miasta wszystkim zainteresowanym, ważny był pakiet wspierania książki i księgarzy, udało się uregulować na właściwych zasadach funkcjonowanie niesamorządowych Młodzieżowych Domów Kultury, ruszyliśmy z przygotowaniem nowych szkół, przedszkoli i domów kultury. Ważny był program współpracy z seniorami, zadbaliśmy też o dalsze funkcjonowanie Młodzieżowej Rady Krakowa. Na bardzo dużą skalę przygotowywane są i uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

W pierwszym roku VII kadencji obchodziliśmy kilka ważnych rocznic – 300-lecie opieki św. Józefa nad Krakowem, 100-lecie połączenia Krakowa i Podgórza, wreszcie 25-lecie odrodzonego samorządu.

Jako Przewodniczący Rady Miasta Krakowa wdrożyłem od dawna oczekiwane: transmisję internetową z sesji RMK, nagrywanie obrad komisji, Barometr Krakowski, Krakowską Kartę Mieszkańca, akcję „Płać podatki w Krakowie”. W pierwszym roku kadencji zaczęło funkcjonować Porozumienie Dzielnic Podgórskich.

Jako radnemu udało mi się zrealizować kilka lokalnych spraw: modernizację ulic Witosa, Cechowej, Łużyckiej, Korpala; nakładki asfaltowe na ulicach: Mochnaniec, Kozienickiej, Żelazowskiego, Malborskiej; rozszerzyć plan ratowania parku Drwinki; znalezienie sposobu na rozładowanie (doraźne i strategiczne) tłoku w Szkole Podstawowej 53 przy ul. Skośnej; pomoc w sfinansowaniu Święta Swoszowic. Realizowane są zadania: przebudowa ulic Myślenickiej, Krzyżańskiego, Taklińskiego, Lubostroń; przebudowywana jest Szkoła Podstawowa na ul. Myślenickiej, ruszyła przebudowa fortu na Klinach na dom kultury, zakończyła się przebudowa ulicy na Klinach. Wiele rzeczy udało się zrobić lub jest w trakcie realizacji.

Do zrobienia…

Podczas tego roku były też problemy, duże i małe. O problemach smogowych i w realizacji budżetu obywatelskiego pisałem wyżej. Jako samorząd nie podjęliśmy sprawy referendum określającego stanowisko mieszkańców w ważnych sprawach, budowy metra i realizacji monitoringu wizyjnego. Nie widać, poza Zakrzówkiem, postępu w pozyskiwaniu terenów zielonych, nie dokończyliśmy sprawy sprzedaży alkoholu, pakietu wspierania księgarń, były kłopoty medialne z Tauron Arena Kraków i stadionem Wisły. Jest też niewielkie opóźnienie w realizacji Ekospalarni, nie do końca wyjaśnione są sprawy finansowania Światowych Dni Młodzieży. Zbyt powoli realizowany jest sztandarowy projekt biznesowy Krakowa – Projekt Nowa Huta Przyszłości, choć ostatnio wyraźnie przyśpieszył.

Były zastrzeżenia do tzw. bloku głosowań podczas sesji RMK, widać jednak, że to się sprawdza. Nie wykorzystaliśmy znacząco środków na zewnętrzne opinie i ekspertyzy, terminy komisji rady nakładają się na siebie, co sprawia radnym oczywiste kłopoty.

Jako radny mam kłopot w realizacji dwóch zadań – regulacji potoku Kostrzeckiego i modernizacji ul. Bochnaka. Dlatego też przygotowuję nowe zadania: przygotowanie działań docelowych w SP 53 na ul. Skośnej, przygotowanie inwestycji – Przedszkole Kliny na ul. Kobierzyńskiej, Przedszkole na ul. Kościuszkowców; rozpoczęcie i budowa centrum edukacyjnego na Klinach, przygotowanie budowy Domu Kultury „Ruczaj”, pozyskanie nowego terenu zielonego na Woli Duchackiej, budowa basenu na Ruczaju, modernizacja ul. Niewodniczańskiego oraz ul. Cechowej.

Sporo wyzwań w 2016 r.

Za nami pierwszy rok. Osobiście oceniam ten rok krakowskiego samorządu jako umiarkowanie pozytywny. Pokazałem plusy i minusy oraz sprawy do zakończenia. Przed nami kolejny ważny rok. Główne wyzwania na ten drugi rok kadencji są oczywiste: rozwinięte na szeroką skalę działania antysmogowe – i te strategiczne, i te doraźne. Drugie to zmiany w działaniach partycypacyjnych, zmiana funkcjonowania budżetu obywatelskiego, ale i wdrażanie Inicjatywy Lokalnej. Trzecie to Światowe Dni Młodzieży, wielkie wydarzenie, wysiłek i szansa, ale też i obciążenie. Czwarte to działania komunikacyjne: nowa polityka transportowa, nowa polityka parkingowo-postojowa, polityka biletowa, szczególnie w obliczu różnych inicjatyw „darmowych biletów”, ale i Krakowskiej Karty Mieszkańca. Właśnie Karta Mieszkańca to kolejne wyzwanie na drugi rok kadencji. Inne to działania w sprawie przedsiębiorczości: Projekt Nowa Huta Przyszłości i NH2, program wspierania przedsiębiorczości, wspieranie innowacji. Przed nami wyzwanie w zakresie kultury, sensowne finansowanie jednostek, w tym nowych jednostek kultury. Kolejne to dostosowywanie sieci szkół do potrzeb mieszkańców, to zagadnienie ważne i emocjonujące społecznie. Wreszcie przed nami wyzwania związane z ewentualnym wdrażaniem nowych projektów rządowych – choćby sprawa wdrożenia większej kwoty wolnej od podatku, likwidacji gimnazjów, nowych form opodatkowywania różnych podmiotów.

Drugi rok kadencji 2014–2018 to jednak przede wszystkim korekta i przyśpieszenie w zakresie działań antysmogowych, a także korekta działań w sprawie Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Chciałbym także wdrożyć pilotażowo Krakowską Kartę Mieszkańca i nową edycję Barometru Krakowskiego. I Światowe Dni Młodzieży jako najważniejsze wydarzenie Krakowa AD 2016. Będzie ciekawie i pracowicie!

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >