Okiem Przewodniczącego – Podsumowanie i podziękowanie
Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.
Kończy się kadencja samorządu krakowskiego 2010-2014, kadencja trudna, skomplikowana, z wieloma zakrętami, wieloma niebezpieczeństwami, sukcesami i problemami. Czas więc podsumować kadencję, podsumować nasze działania, ocenić i pokazać co dalej może się w samorządowym Krakowie dziać.
Kadencję zaczęliśmy przesuniętym terminem wyborów do rad dzielnic i podsumowaniem 20-lecia dzielnic samorządowych Krakowa. Wiele działo się w planowaniu przestrzennym: miejscowe plany i studium, czyli urbanistyczny master plan na następne 20 lat. Działo się wiele w sprawach finansowych, obywatelskich, ws. czystego powietrza i bezpieczeństwa. Podsumowując, co nam się udało, a z czym mieliśmy problemy ?
Sukcesy kadencji 2010-2014:
- Pierwsze od lat porozumienie polityczne w krakowskim samorządzie [ więcej ] Kiedy inni walczyli między sobą, my w Krakowie porozumieliśmy się, podjęliśmy się poprawiania wielu spraw. To dzięki temu udało się zrealizować wiele inwestycji, choćby Halę Arena, Centrum Kongresowe czy nowe linie tramwajowe. Zgoda zdecydowanie buduje i mieliśmy w Krakowie najlepszy tego przykład.
- Poprawa finansów Krakowa, zdecydowane oddłużenie miasta [ więcej ] Dzięki politycznemu porozumieniu udało się zwiększyć dochody Miasta, robiliśmy akcję Płać podatki w Krakowie, regulowaliśmy sprawy sprzedaży mieszkań i gruntów miejskich. Zmniejszyliśmy koszty działania miasta, zrobiliśmy znaczne oszczędności na zakupach, ubezpieczeniach i oszczędnym prowadzeniu inwestycji. Kraków wśród dużych polskich miast jest jednym z najmniej zadłużonych, a to daje dobre perspektywy i bezpieczeństwo finansowe.
- Urbanistyczne przyśpieszenie. Zaczynaliśmy kadencję z kilkunastoma planami zagospodarowania i rozpoczętym tzw studium zagospodarowania. Kończymy z kilkudziesięcioma zakończonymi planami, mamy uchwalone studium i pokazane perspektywy rozwoju na następne 20 lat.
- Sprawy Obywatelskie [ więcej ] Kraków miał, jako jedno z pierwszych miast, powołane samorządy pomocnicze, czyli dzielnice. Ale przez lata niewiele się w tym obszarze działo. W tej kadencji zmieniliśmy model działania dzielnic, uchwaliliśmy nowy statut. Rozpoczęliśmy działania tzw. Okrągłych Stołów: Mieszkaniowego i Edukacyjnego. Odbyły się dwie edycje pilotażowe Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego, uchwaliśmy wreszcie tzw. Inicjatywę Lokalną w Krakowie. Mamy w Krakowie Młodzieżową Radę, mamy Krakowską Radę Seniorów. Dużo się zmieniło.
- Współpraca z uczelniami, innowacyjność [ więcej ] Upływająca kadencja była przełomowa, jeśli chodzi o współpracę z krakowskimi uczelniami, stworzono wspólne projekty promocji uczelni, prowadzono wspólne inwestycje. Bardzo ważną rzeczą był tzw bilans potrzeb i kompetencji, gdzie to krakowskie przedsiębiorstwa określały swoje potrzeby ws zatrudnienia, a uczelnie dostosowywały swoje programy. Ten krakowski wzorzec będzie kopiowany w całej Polsce. Wdrożyliśmy szereg projektów tzw. Smart City, czyli umożliwiających mieszkańcom lepszy dostęp do działań miasta, symbolem jest tu tzw Obserwatorium czyli Miejski System Informacji Przestrzennej.
- Antysmogowy Plan Przyśpieszenia [ więcej ] Dzięki społecznemu naciskowi znaleźliśmy sposoby poprawienia krakowskiego powietrza, wprowadziliśmy program finansowania likwidacji palenisk, program osłonowy i zakaz palenia węglem.
- Nowe, metropolitalne inwestycje. W tej kadencji udało się otworzyć nową Halę Sportowo-Widowiskową Arena, nowoczesne Centrum Kongresowe ICE. To super ważne inwestycje metropolitalne, pozwalające na ściąganie do Krakowa nowych, więcej wydających turystów i przez to dające nowe miejsca pracy. Ta kadencja to także nowe linie tramwajowe na Ruczaj i na Rybitwy, co pozwoliło mieszkańcom na zdecydowanie szybszą komunikację z centrum.
- Bezpieczeństwo [ więcej ] Tu znów paradoks. Wszelkie badania wskazują, że w Krakowie jest proporcjonalnie mniej przestępstw niż w innych dużych miastach. Ale odczucia mieszkańców są inne. Dlatego, dzięki Ministrowi Spraw Wewnętrznych, zwiększono znacznie ilość policjantów patrolujących krakowskie ulice. Udało się zablokować wiele działań przestępczych, w tym kibolskich. Kraków jest bezpieczniejszy i mieszkańcy to czują, pokazują to badania !
Ale w tej kadencji były i problemy i w podsumowaniu muszą być jasno określone:
- Źle przeprowadzone działania z ZIO Kraków 2022 [ więcej ] Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku mogły być dla Krakowa wielką szansą na pieniądze na inwestycje, w szczególności inwestycje infrastrukturalne. Te pieniądze, rządowe, unijne spowodowałyby, że Kraków miałby inwestycje, na które czekał i będzie czekał, północną obwodnicę, trasy kolejowe, wewnętrzną tzw. trzecią obwodnicę. Kraków stałby się światowo znaną marką sportową. Niestety, nie udało się i to nie udało się ze względu na popełnione błędy.
- Problemy komunikacyjne, zakorkowanie Krakowa. Kraków jest jednym z bardziej zakorkowanych miast Polski. Bierze się to zarówno z bardzo dużej ilości samochodów w Krakowie, bierze z ponad 200 tys. samochodów codziennie wjeżdżających do miasta, bierze się to z zabytkowego centrum, w którym trudno poszerzać ulice czy tory tramwajowe.
- Problemy z terenami zielonymi [ więcej ] Paradoksalnie Kraków ma i dużo i mało terenów zielonych. Mało jeśli chodzi o parki i tereny urządzone, dużo jeśli chodzi w ogóle o tereny zielone. Ale w tej kadencji tereny zielone były bardzo istotne w polityce miasta. Udało się uratować Park Duchacki, udało Park Łobzowski, rusza Park na Ruczaju. Wielka awantura była o Zakrzówek. Po przyjęciu miejscowego planu i studium wreszcie można z tym terenem coś robić. Problemem jest duże niezrozumienie dla działań miasta.
- Problemy mieszkaniowe [ więcej ] W tej kadencji zaznaczył się spory problem z osobami, które tracąc mieszkania dawniej kwaterunkowe szukały pomocy Gminy. Co prawda funkcjonuje kopiowany w wielu miastach Polski program mieszkaniowy, nowoczesne zasady wynajmu czy program pomocy lokatorom, ale prawie 3 tysiące czeka na własny socjalny kąt.
- Problemy z niewykorzystanymi inwestycjami. Niestety nie udało się wykorzystać Stadionu Wisły, wybudowanego za ponad 500 mln zł. Klub wykorzystuje stadion tylko na mecze, a do budynków wprowadziło się za mało najemców. Mamy tu problem.
- Problem ze społecznym dialogiem, nieudana reforma edukacyjna. Co roku w Krakowie mniej dzieci chodzi do szkół, coraz więcej wybiera szkoły nie samorządowe. To oznacza, że wydatki na edukację mimo że rosną, nie są efektywne. A z drugiej strony mamy szkoły, na szczęście nieliczne, które nie dają swoim uczniom właściwej wiedzy. To trzeba było zmienić, ale sposób, który zaproponowano, był nieskuteczny. Przy okazji wyszło, że nie umiemy wspólnie rozmawiać i wspólnie podejmować trudnych decyzji. To poważny problem.
Co dalej ?
- Utrzymać bezpieczne finanse, bez eksperymentów. Kraków wyszedł z problemów finansowych, znacząco się oddłużył. Trzeba utrzymać ten stan, wykorzystać do pozyskiwania środków UE, wykorzystać to, że mamy poważne finansowe zabezpieczenie. I nie wdrażać pomysłów ryzykownych i nie sprawdzonych.
- Poważnie zająć się odkorkowaniem Krakowa. Są w Europie i w Polsce miasta, które zmniejszyły zakorkowanie ulic, są metody i narzędzia dające takie efekty. Teraz to musimy zrobić !
- Zielony Kraków. Nowe parki, skwery i nowa organizacja zarządzania zielenią. To teraz musi być!
- Smog [ więcej ] Trzeba utrzymać zakaz palenia węglem, utrzymać dofinansowanie likwidacji palenisk i program osłonowy. I trzeba to robić bez ryzykanckich pomysłów.
- Szersze obywatelskie podejście [ więcej ] Musimy zwiększyć pulę na Krakowski Budżet Obywatelski, wdrożyć Inicjatywę Lokalną, pomóc młodzieży przy Młodzieżowej Radzie Miasta i seniorom przy Krakowskiej Radzie Seniorów. Trzeba mieć także system badania opinii publicznej w ważnych sprawach.
- Lokalne sprawy [ więcej ] Udało się znaleźć tani i efektywny sposób modernizacji dróg, teraz musimy znaleźć sposoby na remonty chodników, lokalnych skwerów i terenów zielonych.
- Motory rozwoju [ więcej ] Miasto to nie tylko wydawanie pieniędzy to także wspieranie przedsiębiorczości. Mając Arenę, Centrum Kongresowe możemy mieć nowych turystów i nowe miejsca pracy. Dobre działania z uczelniami i z innowacyjnymi podmiotami muszą dać rozwój tego obszaru. I musimy pamiętać o tradycyjnych przedsiębiorcach, o branżach chronionych i specyfice gospodarczej Krakowa. To nasze motory rozwoju.
- Nowe podejście do bezpieczeństwa mieszkańców [ więcej ] Obok bezpieczeństwa na ulicach musimy zadbać o bezpieczeństwo mieszkaniowe, zdrowotne, socjalne i przeciwpowodziowe. To Bezpieczny Kraków 3.0.
- Nowoczesny Urząd. Wg wszelkich badań krakowski urząd funkcjonuje poprawnie. Teraz jednak potrzeba, aby funkcjonował szybciej i sprawniej. Potrzeba biznesowego podejścia i tak to zrobimy.
Szanowni Państwo !
Koniec kadencji to czas podziękowań. Serdecznie dziękuję koleżankom i kolegom – radnym miasta Krakowa. Starałem się sprawiedliwie, skutecznie i efektywnie działać jako Wasz reprezentant. Bardzo Wam dziękuję za wsparcie i uznanie. Dziękuję radnym dzielnic za pomoc, za inspirację, za skuteczne naciskanie. Dziękuję urzędnikom Miasta i miejskich jednostek organizacyjnych za zaangażowanie, za profesjonalizm. Dziękuję Panu Prezydentowi za udaną kadencję, za współpracę, za zrozumienie. Dziękuję mieszkańcom za wielkie wsparcie, za inspirację, za sensowny nacisk i powodowanie, że doskonale wiedziałem, kto jest w Krakowie suwerenem. Dziękuję wszystkim. Było dla mnie wielkim zaszczytem reprezentować Państwa jako Przewodniczący Rady Miasta. To był najlepszy okres mojego życia. Serdecznie dziękuję za zaszczyt reprezentowania Państwa !
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Okiem Przewodniczącego. 3 listopada 2014 · Okiem Przewodniczącego – 10 listopada 2014 »