Okiem Przewodniczącego. Konsultacje ws ograniczenia godzin otwarcia sklepów w Krakowie – mieszkańcy raczej przeciw !

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Zakończyły się konsultacje społeczne projektu uchwały ws. ograniczenia godzin otwarcia sklepów w Krakowie. Przypomnijmy, że rzecz najpierw dotyczyła ograniczenia godzin otwarcia sklepów w Wigilię i Wielki Piątek, na wniosek części radnych przegłosowano rozszerzenie konsultacji o ograniczenia także w niedziele.

Zwracam uwagę, że sprawa dotyczy tylko konsultacji, a nie samej decyzji.

Przypomnę też, że sprawa ograniczenia godzin otwarcia sklepów dotyczy wszystkich sklepów, małych i dużych, hipermarketów i małych rodzinnych sklepów, wielkich składów i małych miejsc do handlu. Wyłączone miały być jedynie apteki, sklepy przy stacjach benzynowych i przy hotelach, a także lokale gastronomiczne. Słowem – rzecz dotyczy ograniczenia wszystkich, poza wymienionymi, sklepów w Krakowie.

Same konsultacje wyglądały tak, że mieszkańcy mogli się wypowiedzieć na kilka różnych sposobów. Sposób pierwszy to maile wysyłane na adres tzw. dialogu społecznego dialoguj@um.krakow.pl. Skorzystało z tego łącznie 673 osoby. Sposób drugi to udział w forum internetowym organizowanym przez miasto w ramach dialogu społecznego. Skorzystało z tego 73 osoby. Sposób trzeci to organizowana na stronie Dialogu Społecznego sonda, w której wzięło udział 2240 osób. W sumie przez okres konsultacji stronę odwiedzono 9062 razy. W ramach konsultacji wpłynęły też opinie od różnych instytucji (związki zawodowe, organizacje społeczne i związki przedsiębiorców, dzielnice samorządowe, firmy, organizacje polityczne, kościoły). Można powiedzieć, że sprawa konsultacji godzin otwarcia sklepów w Krakowie została szeroko zweryfikowana i wynik ilościowy konsultacji jest dobry.

O szczegółowych wynikach mówi infografika (kliknij w obrazek aby zobaczyć powiększenie).

Pełny raport dostępny jest tutaj (plik .doc)

Jak można interpretować te wyniki?

 • Przy tej skali zainteresowania w każdym przypadku (ograniczenie godzin otwarcia w niedzielę, Wielki Piątek i Wigilię) większość konsultujących była przeciw ograniczeniu godzin otwarcia.
 • Zaskoczenie może budzić fakt, że największy sprzeciw dotyczy ograniczenia godzin pracy w Wigilię, a nie w niedzielę – co wydawało się najbardziej oprotestowywane i kontrowersyjne. Wydaje się, że po części bierze się to z zamieszania pomiędzy treścią uchwały, tytułem i uzasadnieniem, zdecydowanie niespójnym w zakresie niedziel. Mogło to mieć wpływ na ostateczny wynik, właśnie w kierunku mniejszego znaczenia dla tego ograniczenia.
 • Największy wpływ na wynik miała sonda internetowa, gdzie łącznie wybierało się opcję za/przeciw jednocześnie wszystkim ograniczeniom. Mogło być więc tak, że ktoś był przeciwko ograniczeniom godzin otwarcia w niedzielę, ale już nie w inne dni i nie mógł tego wyrazić. Nie jest jednak znany skutek takiego punktu widzenia.
 • Najmniejszy wpływ ilościowy na ostateczny skutek miały pisemne stanowiska organizacji społecznych, zawodowych i innych instytucji. Niezależnie od skali działania i ilości reprezentowanych członków – ich głos był równy głosowi pojedynczych osób.
 • Było spore zainteresowanie konsultacjami i wydaje się, że wyniki wiarygodnie określają preferencje Krakowian.

I podstawowe wnioski:

Mieszkańcy Krakowa raczej są przeciwko ograniczeniom godzin otwarcia sklepów w Krakowie. Sumaryczne wyniki jednoznacznie to pokazują w każdym obszarze konsultacji.

Przy takich wynikach konsultacji sama uchwała w sprawie propozycji ustalenia dni i godzin pracy placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych na terenie Krakowa nie powinna być procedowana.

Z politycznego punktu widzenia znaczna część zwolenników ograniczenia godzin otwarcia sklepów to elektorat partii socjalnych, a znaczna część przeciwników ograniczenia godzin otwarcia sklepów to elektorat partii liberalnych. Oczywiście, na to nakłada się jeszcze społeczna nauka Kościoła, naciski lokalne lub w miejscu pracy oraz przepływy wynikające z indywidualnych, a nie politycznych przekonań.

Same konsultacje powinny być przeprowadzane przy wszelkich tego typu decyzjach i powinny być bardziej jednoznaczne. Jest to jednak bardzo prawidłowy kierunek rozpoznawania oczekiwań mieszkańców w różnych dziedzinach.

Podsumowanie oraz moje zdanie.

Przeprowadzone konsultacje wskazują, że mieszkańcy Krakowa są raczej przeciwko ograniczeniom godzin otwarcia sklepów w Krakowie i przy takich wynikach konsultacji sama uchwała ws ograniczenia godzin otwarcia sklepów nie powinna być procedowana.

Ja sam z satysfakcją odbieram takie wyniki konsultacji, ponieważ jestem zdecydowanie przeciw regulowaniu przez radnych-polityków zasad funkcjonowania sklepów i w ogóle przedsiębiorców i relacji między przedsiębiorcami a pracownikami. Nie powinno być tak, że polityk ma decydować kiedy mają być otwarte sklepy – nie jest to domena lokalnej polityki i być tak nie powinno. To powinna być wolna decyzja wolnego przedsiębiorcy z wolnym pracownikiem. Nie przekonują mnie argumenty, że tak jest np. we Francji czy w Niemczech – mają oni o wiele większą efektywność, o wiele mniej wolnych dni w roku, wreszcie sklepy są otwarte w inne, u nas zamknięte, dni.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >