Okiem Przewodniczącego – kolejna kadencja

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo.

Nie będzie dzisiaj szczegółów działań Rady Miasta i Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj zaczynamy samorządowo nowy 2015 rok, ale i podsumowujemy stary 2014 rok. Piszę więc o tym co działo się w Radzie i w Krakowskiej PO w 2014 roku i o tym co będzie się działo w 2015 roku.

Zaczynamy od spraw Rady Miasta – krótkie podsumowanie 2014 roku.

Wielkim sukcesem tego roku, ale i chyba kadencji 2010-2014 było zakończenie kluczowych inwestycji metropolitalnych. Hala Sportowo-widowiskowa Arena i Centrum Kongresowe ICE to inwestycje, które zmieniły wizerunek Krakowa. Nasze miasto weszło tymi inwestycjami do ekstraklasy europejskich miast, odbywające się tam imprezy są klasy światowej, a inwestycje wg wszelkich danych mocno wzbudzą rynek krakowskiej turystyki przyjazdowej i zwiększą pośrednio i bezpośrednio dochody budżetowe Krakowa. Oczywiście, zamiast Areny i ICE można było zbudować inne rzeczy, ale to właśnie Arena i ICE dają Krakowowi największy rozwojowy impuls.

Kolejnym sukcesem roku, ale i kadencji są finanse Krakowa. W porównaniu do innych polskich metropolii mamy lepszą sytuację finansową i lepsze perspektywy.

Niewątpliwie poważnym krokiem rozwojowym Krakowa było uchwalone Studium, będące takim urbanistycznym Master Planem Krakowa na następne lata. Oczywiście, jak zawsze były narzekania, protesty i konflikty, ale studium uchwalono, osoby protestujące, a startujące w wyborach samorządowych uzyskały bardzo mierne wyniki, co jest dowodem na realną popularność ich samych i ich idei i programów, co do których są przekonani, że zdecydowana większość Krakowian ich popiera. A wyniki wyborów samorządowych świadczą jednak o braku poparcia.

Krakowski Budżet Obywatelski to kolejny ważny krok Krakowa. I znów, wielu smutasiło, że mało środków, że mało zadań, że mało głosujących, ale zrobiliśmy ważny krok.

Projekt Nowa Huta Przyszłości – i znów mimo wielu hejterów i smutasów mamy spółkę i mamy strategię jak i co dalej robić. To wielki, strategiczny dla Krakowa projekt.

Nie udały się działania wokół Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Pomysł dobry, ale wykonanie słabe i niestety nie udało się przekonać mieszkańców, że to naprawdę był dobry pomysł.

I plany na 2015 rok.

Będziemy obchodzić dwie ważne rocznice: 100 lat połączenia Krakowa i Podgórza, a przy tym w każdej podgórskiej dzielnicy ważne strategiczne inwestycje, sporo działań lokalnych, i 25 lat od pierwszych wyborów samorządowych. To okazja do wspomnień i podsumowań, ale i do nakreślenia dalszych ważnych działań samorządowych na następne lata.

W 2015 roku zakończy się kilka ważnych inwestycji, w tym np. bardzo kontrowersyjny Teatr Variete, ale i inwestycje drogowe, tramwajowe i kubaturowe.

W 2015 będą kontynuowane inwestycje, w tym ekospalarnia i spopielarnia zwłok, Park Duchacki, ale i wiele innych, m.in. smocze skwery, boiska sportowe.

Rok 2015 to wreszcie początek wielu inwestycji, ale o tym w następnych informacjach, w budżecie i w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Rok 2015 to wreszcie rok przygotowań do wielkiego światowego wydarzenia w Krakowie – Światowych Dni Młodzieży Katolickiej. Liczymy się, że do Krakowa może przyjechać ponad 2 mln gości z całego świata i to musi być dobrze przygotowane !

Teraz Krakowska PO, najpierw podsumowanie 2014 roku. Jak go oceniam ?

Najważniejsze wydarzenie polityczne to wybory samorządowe. Tu ocena jest mieszana. Niewątpliwie do sukcesów możemy wpisać utrzymanie koalicji w Sejmiku Małopolskim i utrzymanie koalicji w Radzie Miasta Krakowa. Sukcesem PO było także referendum dające przejęcie inicjatywy politycznej, niezły rezultat (choć nieco gorszy niż w poprzedniej kadencji) mieliśmy w wyborach do Rad Dzielnic.

Mniej możemy się cieszyć z wyników do Rady Miasta (przegraliśmy o włos z PiS), z kampanii prezydenckiej (nasza kandydatka zajęła z wynikiem 9,17% czwarte miejsce), z wyników Eurowyborów (mieliśmy poprzednio z Krakowa 2 przedstawicieli w Europarlamencie – mamy obecnie jedną – Różę Thun). Jako Kraków nie mamy też przedstawiciela w Zarządzie Województwa Małopolskiego, a to Kraków dał najwięcej radnych do Sejmiku i takie zobowiązanie nałożył na władze Krakowskiej PO Zjazd jednomyślnie przyjętą uchwałą.

Co przed nami w 2015 roku ?

Musimy wdrożyć umowę koalicyjną PO – Prezydent Majchrowski. To bardzo odpowiedzialna i poważna sprawa, teraz już współrządzimy i ponosimy odpowiedzialność. Jeżeli nam się uda zrealizować większość zadań – będziemy mieli dobrą sytuację na przyszłość, jeżeli nie – nasza sytuacja będzie trudniejsza.

Odbędą się wybory na prezydenta RP. Na dziś sytuacja wydaje się klarowna, nasz kandydat – obecny Prezydent RP – Bronisław Komorowski – ma wielkie szanse na uzyskanie wygranej. W Krakowie będzie ciekawiej – startuje przecież z PiS Andrzej Duda z Krakowa i to Kraków może okazać się szczególnym polem politycznej bitwy, wręcz symbolicznym. Więc łatwo w Krakowie nie będzie.

Odbędą się wybory parlamentarne. Tu łatwo w ogóle nie będzie, choć bardzo prawdopodobne zwycięstwo B. Komorowskiego w wyborach prezydenckich sprawę nieco ustawia. Jednak w Krakowie będziemy walczyć o zwycięstwo nad PiS i to musi się udać. Inaczej będzie można mówić o negatywnym trendzie dla PO w Krakowie. Kampania będzie bardzo trudna, ale zwycięstwo jest bardzo możliwe.

Wydaje się, że w PO, nie tylko Krakowskiej, jest w 2015 roku jeszcze jedno kluczowe, bardzo trudne zadanie. Musimy wypracować nową strategię polityczną naszej partii na kolejne lata. Powoli wypala się paliwo strategii opartej na otwartości na proeuropejską modernizację Polski i dwubiegunowy układ PO-PiS, powoli odchodzą od PO poszczególne grupy społeczne – młodzież, środowiska gospodarcze, przestaliśmy reprezentować wiele grup społecznych, wręcz przestaliśmy z nimi rozmawiać, wiele było działań wizerunkowych, a za nimi nie szły działania programowe i polityczne. Tak dalej się nie da, pokazały to dość mocno wybory samorządowe, więc musimy wypracować nową strategię i określić – dlaczego chcemy, aby na nas głosowano, kogo i w jaki sposób chcemy reprezentować, jakie wartości chcemy kultywować, gdzie są nasze priorytety polityczne, gospodarcze i społeczne. To naprawdę kluczowe zadanie PO, także Krakowskiej PO. Musimy to zadanie szybko i szeroko wykonać ! I to jest najważniejsze !

Szanowni Państwo. Na 2015 rok życzę zrealizowania wszystkich planów, spełnienia wszystkich sukcesów, utrzymania i pozyskania przyjaciół. Dosiego 2015 roku, niech się darzy !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >