Okiem Przewodniczącego – Dzielnym ludziom należy się szacunek

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 r.

Przy wejściu do Urzędu Miasta Krakowa na marmurowym portyku nad drzwiami od ponad 150 lat widać łaciński napis: ”Praestantibus Viris negligere virtutem concessum non est”, tłumacząc na język polski: „Znakomitym mężom nie wolno lekceważyć dzielności obywateli”. W ten sposób nasi przodkowie, Krakowianie sprzed wieków, zobowiązali nas – władze Krakowa – do podkreślania dzielności i waleczności naszych mieszkańców.

Ten napis bardzo pasuje do uroczystości nadania przez Radę Miasta Krakowa najwyższego odznaczenia Miasta – Brązowego Medalu Cracoviae Merenti Studenckiemu Komitetowi Solidarności. Kiedyś garstka młodych ludzi, studentów krakowskich uczelni, stawiła czoła komunistycznemu reżimowi. Kiedy zabito ich przyjaciela spowodowali ogólnokrakowski, a potem ogólnopolski protest, który przeszedł do historii. Tak tworzyła się historia polskiej niepodległości, tak tworzyła się historia Solidarności, tak tworzyła się historia Krakowa. Ci dzielni ludzie wymyślili wtedy, przed 40 laty, w 1977 roku, że można się pokojowo przeciwstawić komunistycznej władzy. Dziś może jest to niewyobrażalne, ale był to czas narzucania jednego sposobu myślenia, niepluralistycznych mediów, był to czas, kiedy inaczej myślących politycznie szykanowano, usuwano z pracy czy z uczelni, był to czas, w którym odwaga była bardzo droga. Ci młodzi ludzie, mimo takiego ryzyka, mimo wszechogarniającego strachu podjęli się odważnie pokazania, że myślą inaczej, że chcą innej Polski, że chcą innego Krakowa.

Kiedy wymyślili dla swojego ruchu nazwę Studenckiego Komitetu Solidarności, nie przewidywali, że kiedyś przyjdzie wolność, że kiedyś za tę odwagę, za tę dzielność będziemy im dziękować. Kiedy wymyślili swoją nazwę, w której pokazali inny wymiar ogólnoludzkiej solidarności, nie mogli przewidywać, że kilka lat później tą nazwą nazwie się największy pokojowy ruch społeczny w świecie – ruch Solidarność. Można powiedzieć, że w Polsce Solidarność (oczywiście jako nazwa ruchu) przyszła z Krakowa.

Kiedy w 1980 roku ruszył wielki społeczny zryw – oni, ludzie krakowskiego, ale i ogólnopolskiego SKSu stanęli na czele tego zrywu i tworzyli ogólnopolski ruch Solidarności. Choć potem ich drogi polityczne się rozeszły to tamten czas, tamta historia, tamta legenda położyła podwaliny pod niepodległość, a ci ludzie, ludzie SKSu stanowią jedną z najważniejszych grup, które przyniosły nam wolność.

Dziś tym dzielnym ludziom, przez pamięć na tamte, ale i późniejsze wydarzenia oddajemy najwyższe wyrazy szacunku, podziękowania i pamięci i wręczamy Brązowy Medal Cracoviae Merenti. Także przez tę pamięć, szacunek i podziękowania Rada Miasta Krakowa nadała skwerowi przy Domu Studenckim Żaczek imię Studenckiego Komitetu Solidarności.

Znakomitym mężom nie wolno lekceważyć dzielności obywateli. Władza powinna szanować i oddawać szczególne uznanie ludziom dzielnym, ludziom dla Polski i Krakowa zasłużonym. Dlatego przyznajemy zasłużonym instytucjom najwyższe odznaczenie Medal Cracoviae Merenti, dlatego przyznajemy zasłużonym osobom tytuł Honorowego Obywatela. Dlatego dzielni ludzie z krakowskiego Studenckiego Komitetu Solidarności otrzymali najwyższe odznaczenie Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >