Okiem Przewodniczącego – 9 listopada 2015

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 r.

Witam. Jak zawsze informacje z Rady Miasta i z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Zaczynamy od samorządu:

Najważniejszą sprawą Krakowskiego samorządu jest i będzie walka ze smogiem. Mimo tego, iż w ciągu ostatnich 20 lat wydano na walkę ze smogiem ponad 1,2 MLD zł, zlikwidowano ponad 25 tys. palenisk, mimo nowych ponad 100 km ciepłociągów i wyremontowanych ponad 120 km ciepłociągów, mimo zlikwidowania ponad 1700 kotłowni i mimo tego, że większość wskaźników zanieczyszczeń zmniejszyła się znacząco, wręcz o 20-80% to dalej nie jest dobrze. Mieliśmy z tym do czynienia w ciągu ostatniego tygodnia, czuliśmy sami na własnych organizmach. Mamy wieloletni plan działania, chcemy w ciągu najbliższych lat zlikwidować prawie 25 tysięcy palenisk, wdrożyć wielkie inwestycje ciepłownicze. Mamy na to środki z NFOŚ,WFOŚ, UE i własnego budżetu Miasta.

To Kraków jest pionierem i najwięcej w Polsce zrobił, jeśli chodzi o likwidację niskiej emisji, to w Krakowie na wniosek Miasta został wprowadzony zakaz palenia węglem, a kiedy został sądownie wstrzymany, to z Krakowa wyszła propozycja co i jak zmienić. Teraz musimy mieć jeszcze bieżące reagowanie na przekroczone wskaźniki i zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Musi być plan reagowania na poszczególne etapy zagrożenia. Musi i krok po kroku jest wdrażany. Ale w Polsce nikt nie ćwiczył takich działań i Kraków znów jest pionierem.

Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Było kilka ważnych spraw, w tym sprawy podatkowe. Podwyższanie podatków, nawet zgodnie z inflacją to drażliwa sprawa. Ale polityka to nie zabawa, trzeba podejmować także trudniejsze decyzje, także mniej popularne. Na sesji porozmawialiśmy o stanowisku Rady Miasta do wstępnego projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Mamy do tego projektu uwagi i trzeba je przedstawić. Wspomagamy jako Miasto Małopolskie Centrum Nauki, takie krakowskie Centrum Kopernika.

W tym tygodniu analizowaliśmy też stan realizacji zadań Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Ws. Budżetu Obywatelskiego mamy realizowane zgodnie z harmonogramem 93% zadań, te 7% to 5 zadań, które ze względu na zmianę prawa (ustawa krajobrazowa i ustawa prawo budowlane), nieznalezienie wykonawcy (2 przetargi nie dały wyniku) – nie zostały zrealizowane. Przedstawiono też zewnętrzną ocenę funkcjonowania Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego, jako plusy ocenia się dobre zmiany w organizacji, weryfikacji i odwołaniach, jako minusy zbyt mały czas na wszystko, 30% wnioskujących ma negatywne doświadczenia (ale ponad 50% pozytywne), zróżnicowany poziom wniosków i obsługi.

Ws. Krakowskiej Karty Mieszkańca idziemy dalej. Wiemy, że nakłady na wdrożenie KKM wyceniane są na 2 mln zł, bieżący koszt obsługi około 1 mln zł. Bonusy zostały wycenione na 8-20 mln zł rocznie. Teraz czekamy na wyniki Badania Barometr, które realnie, ale i statystycznie pokażą ile w Krakowie mieszka osób nie płacących tu podatku dochodowego od osób fizycznych. Pytamy też w Barometrze pod jakimi warunkami takie osoby zgodzą się na zmianę miejsca płacenia. Będziemy wkrótce mieć te dane i ocenimy efekty. Wydaje się, że nawet przy najgorszym wariancie będzie to bardzo opłacalny dla mieszkańców i Miasta projekt.

W sprawach Platformy Obywatelskiej:

Gratulujemy naszemu byłemu Koledze Radnemu, Ministrowi Rządu RP, obecnemu posłowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi wyboru na funkcję Przewodniczącego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Mimo sytuacji polityczrnej to jest najlepsza informacja od jakiegoś czasu. Władku Szanowny gratulujemy i życzymy sukcesu !

Liczę, że w poniedziałek Sejmik Małopolski wybierze swojego Marszałka Województwa. Mimo wtorkowego zamieszania, a po sobotniej decyzji PSL widać, że PSL wybrał wartości i pracę nad długoterminową pozycją. Powinno być dobrze, choć jeszcze wszystko jest możliwe !

Odbyło się też posiedzenie, pierwsze po wyborach, mojego macierzystego 2 Koła Gospodarczego PO w Krakowie. Po znacznej porażce Koledzy jednoznacznie oczekiwali rozliczenia tej sytuacji, określenia planu działań na przyszłość. Rozmawialiśmy też o sprawach osobowych. Słyszę, że wiele kół krakowskiej PO rozmawia i oczekuje zmian, rozliczenia porażki i planu na przyszłość. My taki plan tworzymy !

Pozdrawiam wszystkich

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >