Okiem Przewodniczącego. 9 grudnia 2013
Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.
Szanowni Państwo,
Jak zawsze krótkie sprawozdanie Okiem Przewodniczącego Rady Miasta:
Sesja Rady Miasta w dniu 4 grudnia odbywała się pod znakiem spraw finansowych.
- Uchwaliliśmy nowe stawki podatków od nieruchomości, uznając że wzrost stawki o 4 grosze na 1 mkw (dla mieszkania o powierzchni 50mkw oznacza to wzrost o 2 zł. rocznie) nie jest realnym obciążeniem dla mieszkańców, a przy okazji wprowadziliśmy preferencyjne stawki podatku dla organizacji pozarządowych i stołówek szkolnych. Przy okazji wygląda na to, że często mylone są stawki podatku od nieruchomości (wzrosty groszowe) od stawek za użytkowanie wieczyste (jeśli ktoś kupił nieruchomość w trybie tzw. użytkowania wieczystego – zapłacił na początku 25% wartości gruntu, a potem co roku 3% aktualnej wartości nieruchomości).
- Przyjęliśmy nowe stawki za wodę i ścieki w Krakowie, uznając że jeżeli MPWiK wyliczył te stawki, to i tak one wejdą w życie (taka jest ustawa), a Rada już kiedyś akceptowała tzw. wieloletni plan inwestycyjno-cenowy.
- Uznaliśmy, że taksówkarze powinni w Krakowie zdawać egzamin ze znajomości Miasta, ale powinno to być tanie.
- Przyjęliśmy ostatnie poprawki do statutu Miasta, wreszcie przyjęliśmy wiele uchwał budżetowych, umożliwiających uzupełnienie środków w wielu jednostkach i komórkach organizacyjnych Miasta.
- Kluczową sprawą było pierwsze czytanie budżetu.
Projekt Budżetu Miasta na 2014 rok to projekt pełen sprzeczności, w wielu sprawach krytyczny i trudny do realizacji, ale i wreszcie pokazujący realne możliwości Krakowa. Widać to po projekcie budżetu, który choć w wielu sprawach nie odpowiada naszym oczekiwaniom, to wreszcie jest realny i dający szansę na dobre wykonanie. W budżecie wreszcie więcej środków jest na drogi i czystość Krakowa, na nowoczesną przedsiębiorczość. To budżet, w którym nie powinno być problemów z płynnością finansową Miasta, z czym w ostatnich latach mieliśmy ogromne problemy. Wreszcie to budżet, w którym wyliczany wskaźnik zadłużenia jest na poziomie 50%, czyli prawie 10% lepiej niż przed dwoma laty. To jeden z lepszych wyników w porównaniu z innymi metropolitalnymi miastami Polski. Taki wskaźnik oznacza, że w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020, gdzie mamy szansę na 3-4 miliardy złotych dla Krakowa i mamy o wiele lepszą sytuację wyjściową, mamy większe szanse na zwiększenie udziału środków własnych.
Takie znaczące polepszenie sytuacji finansowej nie wzięło się z niczego. To trudne decyzje Prezydenta i Rady Miasta w sprawach opłat, to duże oszczędności w wydatkach (ale i choćby grupon energetyczny dający duże oszczędności w kosztach zakupu energii), to większe dochody (jak choćby akcja Płać Podatki w Krakowie czy dochody z rozliczenia VAT), to wreszcie efekty pracy Nadzwyczajnej Komisji ds. Reformy Finansów Krakowa. Jest lepiej, zdecydowanie lepiej i można powiedzieć, że wyraźnie wychodzimy z kryzysu. Ale nie można powiedzieć, że jest dobrze. Mamy wiele spraw nie załatwionych, wiele inwestycji czeka na sfinansowanie, wiele spraw ma założone za małe wydatki. To musimy poprawić, znaleźć środki i uzupełnienia, ale jasno można powiedzieć – najgorsze za nami, teraz będzie lepiej !
Coraz goręcej w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 roku. Z jednej strony mamy coraz więcej sygnałów o poparciu inicjatywy Igrzysk (Premier Rządu, Minister Sportu), z drugiej coraz więcej protestów i eksponowania ryzyk i zagrożeń. Potrzebna jest otwarta debata o korzyściach i zagrożeniach związanych z tą wielką imprezą, nie tylko sportową. Jako Przewodniczący Rady Miasta mam zamiar zaprosić na taki właśnie cykl debat olimpijskich, gdzie merytorycznie, bez populizmu, ale i bez superoptymizmu, porozmawiamy o szansach i zagrożeniach.
Przez Kraków przechodzi bardzo poważna dyskusja o stosunkowo bardzo słabych wynikach części krakowskich szkół. Tzw. Edukacyjna Wartość Dodana (EWD), oznaczająca jak zmienił się poziom wiedzy tych samych uczniów w ciągu przebywania w danej szkole, w pewnej dość znacznej części naszych krakowskich szkół jest ujemna, co w prostym tłumaczeniu oznacza, że uczeń po procesie edukacyjnym w danej szkole ma gorsze wyniki niż gdy do tej szkoły przyszedł. To jest niedopuszczalne i wymaga zmian. Dlatego szkoły mające takie złe wyniki wdrażają plany naprawcze. To zasadnicza pozytywna zmiana w krakowskiej edukacji – nie likwidujemy złych szkół, tylko dajemy im szansę na poprawienie się. I wierzę, że wielu z tej szansy skorzysta, wszyscy bowiem chcemy, aby krakowskie szkoły dobrze uczyły i dobrze przygotowywały uczniów do czekających ich wyzwań.
W środę kolejna Uroczysta Sesja Rady Miasta poświęcona wręczeniu Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa Panu Prof. Władysławowi Stróżewskiemu. Zapraszamy !
Zapraszam na dwa spotkania z mieszkańcami:
- 10 grudnia o 17.00 w świetlicy w Łęgu (ul. Na Załęczu 1) spotykam się z mieszkańcami Czyżyn. Będziemy rozmawiać o możliwościach podłączania się do miejskiej sieci ciepłowniczej
- 11 grudnia o 18 spotykam się z mieszkańcami Opatkowic w sprawach odwodnienia, bezpieczeństwa, dróg i wszelkich innych lokalnych
I sprawy Platformerskie:
Odbyło się kolejne posiedzenie zarządu krakowskiego PO. Porozmawialiśmy o sposobach na wyeksponowanie inicjatyw Platformerskich w Budżecie Krakowa na 2014 rok. Stanęło na tym, że Przewodniczący Dzielnic (a działa powołane przed rokiem Forum Przewodniczących Dzielnic PO) szybko przedstawią swoje zdanie ws. budżetu partycypacyjnego w dzielnicach, a także w sprawie podwyższenia kwot na zadania priorytetowe dzielnic.
Mówiliśmy też o Krakowskim Centrum Programowym, w styczniu porozmawiamy szczegółowiej.
Mówiliśmy też o spotkaniu świątecznym PO, będzie wspólne z całą Małopolską Platformą Obywatelską.
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Okiem Przewodniczącego. 2 grudnia 2013 · Okiem Przewodniczącego. 16 grudnia 2013 »