Okiem Przewodniczącego – 8 grudnia 2014

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo.

Po krótkiej przerwie spowodowanej oczywistymi wydarzeniami wracam do cotygodniowych informacji. Co się działo w ostatnim czasie w Radzie Miasta Krakowa? Zaczynamy:

Na sesji w dniu 3 grudnia Rada Miasta Krakowa wybrała większością głosów moją osobę na stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Stanowisko to będę pełnił przez najbliższe 2 lata, a potem przejmie je Pan Dominik Jaśkowiec. W ten sposób znaleźliśmy sensowne porozumienie, łączące różne środowiska Krakowskiej PO. Dlaczego najpierw ja? Bo zapewnię ciągłość i szybką zmianę, dlaczego Dominik Jaśkowiec? Bo jako bardzo pracowity radny będzie miał okazję jako wiceprzewodniczący zająć się sprawami dzielnic, a potem z marszu przejąć funkcję Przewodniczącego Rady. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego porozumienia i do naszego sukcesu, moim klubowym kolegom, szefowi Krakowskiej i Małopolskiej PO, przewodniczącym klubów, koleżankom i kolegom z klubu koalicyjnego, Panu Prezydentowi. Źli ludzie zawsze szukają problemów, dobrzy szukają porozumienia. Dziękuję!

Godząc się na objęcie funkcji przedstawiłem zarówno to, co się udało zrobić, jak i to, co zrobić chciałbym. W poprzedniej kadencji istotnie usprawniliśmy pracę Rady, wprowadziliśmy plany pracy i rozliczenia, wprowadziliśmy parytety wyjazdowe, Krakowski Znicz Pamięci, uporządkowaliśmy skargi, wprowadziliśmy nowy system głosowania, zafunkcjonowały spotkania konsultacyjne, metropolitalne i rządowe, były Okrągłe Stoły Mieszkaniowy i Edukacyjny, powołaliśmy Młodzieżową Radę Krakowa, Krakowską Radę Seniorów, mieliśmy honorowy system kar, wprowadziliśmy budżet obywatelski.

W tej kadencji chcemy wprowadzić Barometr Krakowski – system badania opinii mieszkańców, umożliwić szerokie konsultacje społeczne, wprowadzimy transmisje z obrad Rady, rozszerzymy procedurę Honorowych Obywateli, wprowadzimy nowe odznaczenie dawane osobom zasłużonym dla Krakowa, chcemy, aby radni mogli korzystać z profesjonalnego doradztwa i konsultacji z ekspertami. Chcemy rozszerzyć kontakty zagraniczne, także na kraje Azji, ale i udrożnić kontakty z miastami z Ameryki Północnej. Obiecałem, że będę godnie reprezentował Radę, sprawnie i sprawiedliwie prowadził, wspierał wszystkich, niezależnie od barw klubowych i politycznych. Chcę się z tych obietnic wywiązać !

W czwartek 4 grudnia zaprzysiężony został Pan Prezydent Jacek Majchrowski. Gratulując kolejnego zwycięstwa powtórzyłem słowa Marszałka Piłsudskiego, wyryte na tablicy wmurowanej w ścianę krakowskiego Magistratu: „To właśnie Kraków wyróżnia się między naszymi innymi miastami tym, że najłatwiej w nim było zawsze przeprowadzić współpracę ludzi i stronnictw”. Życzyłem, aby to przesłanie było aktualne i w tej kadencji, życzyłem, aby nadchodząca kadencja była jedną z najlepszych w historii Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa.

Rada Miasta Krakowa będzie miała bardzo pracowity grudzień:

 • W środę 10 grudnia sesja Rady, uchwalenie składów komisji Rady i trybu prac nad budżetem.
 • W poniedziałek 15 grudnia pierwsze spotkania komisji Rady w celu wyłonienia kandydatów na Przewodniczących i Wiceprzewodniczących Komisjii.
 • We wtorek 16 grudnia o godz 18 inauguracyjne sesje Rad Dzielnic, zwołane w celu wyboru Zarządów Dzielnic.
 • W środę 17 grudnia sesja budżetowo-opłatkowa, najpierw magistracki opłatek z Ks. Kardynałem Dziwiszem potem pierwsze czytanie projektu Budżetu na 2015 rok.
 • Drugie czytanie budżetu najpewniej odbędzie się w środę 21 stycznia.

Dziękując Państwu za wszystko, w szczególności za gratulację z tytułu objęcia funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa – jeszcze raz ogromnie dziękuję.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >