Okiem Przewodniczącego – 7 września 2015

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 r.

Kolejny Newsletter i prawie tysiąc czytelników – to świadczy, że Newsletter jest czytany i potrzebny. Spora to dla mnie satysfakcja, bo Newsletter nie jest już rozsyłany do członków Krakowskiej PO, a jest przez nich, i nie tylko, czytany. Dziś o działaniach Krakowskiej Rady Miasta i o Krakowskiej Platformie Obywatelskiej.

Zaczynamy od Rady Miasta Krakowa:

W środę kolejna sesja Rady. Obok spraw mienia, planów i spraw budżetowych kilka uchwał kolegów z PiS, w tym rezolucja ws. w sprawie objęcia ochroną prawną pojęcia nazwy ”szkoła”. Jako radni PO chcemy wprowadzić rezolucję do posłów i senatorów ws. przeprowadzenia bardzo pilnego sprostowania w projekcie ustawy o rewitalizacji w części dotyczącej zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym w zakresie przywrócenia dotychczasowych zapisów Art. 10 punkt 2, podpunkt 8 ustawy o planowaniu przestrzennym, określających konieczność sporządzania miejscowych planów dla obszarów rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 mkw. Ta sprawa znalazła się w projekcie ustawy o rewitalizacji, ustawy bardzo ważnej i oczekiwanej, ale ten zapis jest niebezpieczny i powinien być jak najszybciej zmieniony. W tej sprawie zwróciliśmy się do posłów i senatorów i czekamy na odzew. Więcej w tym temacie pisałem w ubiegłym tygodniu w osobnym tekście dostępnym tutaj.

Odbyło się powakacyjne posiedzenie Rady Budżetu Obywatelskiego. Przeanalizowaliśmy stan realizacji projektów KBO. Ponad 40% zadań jest już zrealizowanych, ponad 50% jest realizowanych i niezagrożonych wykonaniem do końca roku. Kilka zadań, z różnych względów (konieczność zrobienia decyzji administracyjnej, sprzeciw konserwatora, miejscowy plan) pewnie będzie realizowane w roku przyszłym, ale na pewno zostanie zrealizowane. Rada zajęła się też wstępnie rekomendacjami do następnej edycji budżetu obywatelskiego. Najważniejsze to propozycja, aby ze względów formalnych i praktycznych budżet był wdrażany zarządzeniami Prezydenta, a także aby zacząć przygotowania i promocję już w tym roku. W następnym tygodniu Rada Budżetu przyjmie rekomendacje i szerzej o tym napiszę.

W nadchodzącym tygodniu odbędzie się Forum Gospodarcze w Krynicy. Jako Rada dajemy tam jedną z głównych nagród Forum – Nowa Kultura Nowej Europy. W tym roku laureatem Nagrody jest prof. Jacek Purchla, krakowski naukowiec, zajmujący się samorządem i miastami, wielki wizjoner samorządności i twórca wielu intelektualnych pomostów między społecznościami Europy Środkowej. Gratulujemy !

I Krakowska Platforma Obywatelska:

W niedzielę odbyło się referendum. Wielu z nas zastanawiało się, czy w ogóle iść lub jak głosować. Zawsze powtarzałem, że to Państwo to nasze Państwo i mamy w związku z tym swoje prawa i swoje obowiązki. Takim obowiązkiem jest pójście do referendum. Jak głosować? Ten wybór to tak naprawdę był wybór czy chcemy tak jak jest, czy chcemy zmiany. Taki jest prawdziwy wymiar tego referendum.

Trwa kampania do parlamentu Rzeczpospolitej. Zbieramy podpisy, różni koledzy rozpoczynają swoją kampanię wyborczą. Tu trochę o wyborze senatorów. W Krakowie wybieramy, w zależności gdzie mieszkamy, senatora z Podgórza, Krowodrzy bez Prądników, Śródmieścia lub senatora z Nowej Huty i Prądników. Ja głosuję, bo mieszkam na Borku, na Bogdana Klicha, głosuję z pełnym przekonaniem, bo zrobił on wiele dla Krakowa i dla Polski, bo był jednym z najważniejszych przedstawicieli Krakowa w Rządzie RP. Klich będzie dobrym senatorem i ma mój głos. Wspieram też w Nowej Hucie i na Prądnikach Jurka Fedorowicza, naszego wspaniałego Jurka, człowieka niesłychanie przyzwoitego i rzetelnego.

Cieszę się , że na listy poselskie PO wróciła Lidka Gądek. Na Facebooku napisałem, że: „Cieszę się, że dobro i przyzwoitość górą. Tak się na dłuższą metę wygrywa i dlatego dobrzy i przyzwoici wygrają. Tego życzę Pani Poseł Lidii Gądek”. Dziwię się, że w PO pokuszono się o próbę takiego, wg mnie niedobrego sposobu eliminacji Pani poseł z listy. W tej sprawie interweniowało także moje macierzyste 2 Koło Gospodarcze. Wielu ludzi dobrej woli interweniowało i bardzo dobrze, że Pani Poseł została na listy przywrócona.

Pozdrawiam wszystkich

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >