Okiem Przewodniczącego. 7 stycznia 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanowne Platformerki i Platformersi w Nowym 2014 roku.

Jak co tydzień najważniejsze informacje Okiem Przewodniczącego Rady i okiem członka zarządu Krakowskiej Platformy. Zaczynamy nowy, trudny, ale miejmy nadzieję z wieloma sukcesami, rok.

Najpierw sprawy Rady Miasta Krakowa okiem Przewodniczącego:

Ruszamy z tzw Budżetem Obywatelskim, zwanym inaczej budżetem partycypacyjnym (choć niektórzy widzą w tym znaczną różnicę). Zgłosiliśmy jako Platforma kilka poprawek: po pierwsze 3 mln zł (tu duży udział Małgosi Jantos) jako pula dla budżetu ogólnomiejskiego, po drugie 1,500 tys zł (choć mogło być 1,800 tys ale…) dla dzielnic, które będą chciały wziąć udział w tworzeniu zadań budżetu dzielnicowego, do tego 350 tys zł dla dzielnic, które w 2013 roku miały odwagę podjąć budżet obywatelski. W sumie jest to 4,850 tys zł.

Jak z tym chcemy działać? W styczniu chcemy ustalić szczegóły (regulamin, harmonogram, zasady, sposoby głosowania, sposoby opracowania zgłoszonych zadań przez miejskie jednostki), chcemy te zasady skonsultować z dzielnicami, ale i z zainteresowanymi organizacjami pozarządowymi, ustalić te zasady z Prezydentem Miasta i w miesiącach luty-marzec chcemy, poprzez warsztaty ogólnomiejskie i dzielnicowe, a także poprzez ogólnomiejską i dzielnicową promocję doprowadzić do zgłoszenia zadań dzielnicowych i ogólnomiejskich. W kwietniu chcemy, aby miejskie jednostki zweryfikowały możliwość realizacji zadań tak, aby w maju a najpóźniej w czerwcu odbyły się dzielnicowe i ogólnomiejskie głosowania. Potem, w wakacje, przetargi organizowane przez jednostki miejskie. A potem, w zależności od rodzaju zadania – wykonanie zadania i rozliczenie albo pierwszy etap przygotowania, czyli przeprowadzanie decyzji administracyjnej.

Cały proces zarówno w zakresie dzielnic, jak i ogólnomiejski, będzie kolejnym pilotażem. To jedno z najważniejszych zadań samorządu w Krakowie. Ruszamy i to Krakowska PO jest autorem tego działania !

W styczniu będziemy zapewne dyskutowali o skutkach konsultacji społecznych pomysłu naszego kolegi członka Klubu Radnych PO – Tomka Urynowicza – pomysłu ograniczenia godzin pracy sklepów w Krakowie w święta – Wielki Piątek, czy Wigilię, ale i w każdą niedzielę (to poprawka radnych PIS). W tej sprawie dyskusja jest jeszcze przed nami. Byłem wielokrotnie pytany o swoje w tej sprawie stanowisko. Jestem zdecydowanie przeciw regulowaniu przez radnych-polityków zasad funkcjonowania sklepów i w ogóle przedsiębiorców i relacji między przedsiębiorcami a pracownikami. To nie powinno być tak, że polityk ma decydować kiedy mają być otwarte sklepy – nie jest to domena lokalnej polityki i być tak nie powinno. To powinna być wolna decyzja wolnego przedsiębiorcy z wolnym pracownikiem. Nie przekonują mnie argumenty, że tak jest np. we Francji czy w Niemczech – mają oni o wiele większą efektywność, o wiele mniej wolnych dni w roku, wreszcie sklepy są otwarte w inne, u nas zamknięte, dni. Zdecydowanie uważam, że Platforma Obywatelska nie powinna wspierać takich decyzji. Szanuję odwrotne stanowisko i zdanie osób tak sądzących, ale mam zdanie przeciwne, jednoznaczne i jak słyszę, jestem w tym stanowisku wspierany przez wielu Platformersów. Zobaczymy, co z tego wyjdzie i co to przyniesie Krakowskiej Platformie Obywatelskiej…

Otrzymałem jako Przewodniczący Rady Miasta zaraz przed Świętami Bożego Narodzenia z Urzędu Wojewódzkiego pismo ws. wygaśnięcia mandatu radnego naszego kolegi – Radnego Jerzego Sonika. Główny zarzut wobec naszego Kolegi – to sprawowanie mandatu z jednoczesnym prowadzeniem działalności gospodarczej na mieniu komunalnym, a w szczególności zarządzanie wspólnotą mieszkaniową z udziałem Miasta. Obecnie zarzuty wobec Jurka Sonika i jego działalności są analizowane zarówno przez prawników Miasta, jak i prawników PO. Po przeprowadzeniu tych analiz – wspólnie podejmiemy decyzję, co dalej z tym robimy. I taki mógłby być nasz komentarz w tej sprawie.

Teraz sprawy z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

We wtorek o godz 18 Przewodniczący Zarządu PO RP w Krakowie Grzegorz Lipiec, Zarząd PO RP w Krakowie i Koło Dzielnicy VI serdecznie zapraszają na otwarte dla członków Platformy Obywatelskiej w Krakowie spotkanie na temat: „Igrzyska Olimpijskie 2022 w Krakowie – stan obecny i działania na przyszłość”. Spotkanie odbędzie się w dniu 07.01. 2013 r. /wtorek/ o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Hotelu Royal przy ul. Gertrudy 26-29. W spotkaniu wezmą udział: Grzegorz Lipiec – Przewodniczący PO RP w Małopolsce, Poseł na Sejm RP Jagna Marczułajtis-Walczak – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Igrzyska Olimpijskie 2022, Prof. Szymon Krasicki – Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzyska Olimpijskie 2022, Jacek Krupa – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

W piątek 10 stycznia o godz 18 w Hotelu Royal odbędzie się posiedzenie Zarządu Krakowskiej PO.

W niedzielę 12 stycznia mamy Świąteczno-Noworoczne spotkanie Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. O godz. 14 Msza Św. w Kościele Św. Barbary, a o godz. 15 spotkanie w Centrum Konferencyjnym na rogu ulic Wiślnej i św. Anny. Zapraszamy !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >