Okiem Przewodniczącego. 7 stycznia 2013.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Informacje z Rady Miasta Krakowa:

Jak już wspominaliśmy w poprzednich numerach biuletynu, prezydent Jacek Majchrowskim przedstawił Klubowi Radnych PO propozycje w zakresie reformy sieci szkół. Propozycję dokładnie przeanalizował zespół w składzie: dwie radne Marta Patena oraz Małgorzata Jantos, a także posłanka na Sejm RP Katarzyna Matusik-Lipiec. Podczas posiedzenia Klubu Radnych PO RP zespół przedstawił swoją analizę oraz rekomendacje. Teraz sprawą zajmie się Klub Radnych PO RP. To ważna decyzja dla przyszłości edukacji w Krakowie. Z jednej strony spadek ilości dzieci determinuje wygaszanie szkół, z drugiej jednak nie możemy zapomnieć o najwyższym poziomie i dostępności do edukacji.

6 lutego 2013 r. o godz. 12.00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której odbędzie się uroczyste nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa Panu prof. Władysławowi Bartoszewskiemu. Serdecznie zapraszamy!

Informacje z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

W ubiegły piątek odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Zarządu krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Początek roku to wyznaczenie sobie priorytetów na najbliższy czas. Dlatego ustaliliśmy harmonogram spotkań zarządu na pierwsze półrocze. Oto daty wszystkich spotkań: 18 stycznia, 1 lutego, 1 marca, 15 marca, 5 kwietnia, 19 kwietnia, 10 maja, 24 maja, 7 czerwca, 21 czerwca, 5 lipca br.

Na spotkaniu Zarządu dużo mówiliśmy o działaniach Forum Przewodniczących Dzielnic PO RP. Przewodniczący Forum Jakub Kosek poinformował o wstępnych propozycjach działań forum. Są wśród nich:

 • bieżące informowanie o ważnych dzielnicowych sprawach w Newsletterze,
 • organizowanie wymiany dobrych praktyk i sukcesów dzielnic,
 • głębsza współpraca z radnymi Miasta
 • powołanie Akademii Lokalnej Samorządności, gdzie będą szkoleni potencjalni kandydaci do rad dzielnic.

Szczegółowy plan zostanie opracowany po spotkaniu Forum. Przewodniczący Forum przedstawił również plan działań podsumowujących półmetek kadencji dzielnic. Zaprezentowano także projekty infografik, które będą wykorzystywane w prezentacjach podsumowujących.

Dominik Jaśkowiec przedstawił analizę dotyczącą nowych zasad ordynacji dzielnicowej. Główne zmiany to ustalenie tego samego terminu wyborów do Rady Miasta i Rad Dzielnic, ustalenie możliwości łączenia identyfikacji politycznej z lokalną, skasowanie obowiązku zbierania podpisów pod kandydaturą, wprowadzenie zasady, mówiącej że jeśli w ustalonym terminie zgłosił się tylko jeden kandydat, nie będzie ponawiania terminu.

Omówiliśmy podpisanie jeszcze w tym miesiącu, ustalone w grudniu, porozumienie w sprawie współpracy z Zarządem Grodzkim Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dzięki temu porozumieniu Platforma poszerzy swoją zdolność koalicyjną. Przypomnijmy, że dokument porozumienia mówi o współpracy zarówno w zakresie politycznym jak i programowym na rzecz Miasta Krakowa.

Ponadto 6 stycznia 2013 r. odbyło się Spotkanie Noworoczne, po raz pierwszy od wielu lat organizowane wspólnie przez PO RP Kraków oraz PO RP Region Małopolski. Po Mszy św., która odbyła się w Kościele św. Barbary, członkowie PO zgromadzili się w Restauracji Hawełka, by złożyć sobie noworoczne życzenia i wspólnie pokolędować.

Zgromadzonych gości powitali Ireneusz Raś przewodniczący Małopolskiej Platformy Obywatelskiej, Andrzej Kosiniak-Kamysz prezes PSL w województwie małopolskim oraz Bogusław Kośmider przewodniczący krakowskiej PO RP. Oficjalne życzenia złożył również Marek Sowa marszałek Województwa Małopolskiego. Krótką modlitwę oraz życzenia noworoczne do zgromadzonych skierował ks. Jacek Stryczek.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >